İş Fikirleri 

Hediyelik eşya dükkanı nasıl açılır

Hediyelik eşya dükkanı kurmayı isteyen kişilerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu durum aynı zamanda eşya dükkanı kurmak isteyenler için gerekli belgeler, sermaye ve çeşitli konuları da ön plana çıkarıyor. 2022 yılında hediyelik eşya dükkanı girişimciliği için bilmeniz gereken birçok durum var. Adımları tek tek uygulayarak sizlerde yeni girişiminizi kolay bir şekilde başlatabilirsiniz.

Dükkan bulmak

Hediyelik eşya satmak için önemli bir müşteri kitlesine erişebileceğiniz potansiyeli yüksek bir lokasyonda minimum 20 metrekare dükkana ihtiyacınız olacaktır. Bu dükkanın bulunduğunuz il veya ilçenin ana yürüyüş yollarında olmasına özen gösterin.

Hediyelik eşya dükkanlarında acil ihtiyaçlar satılmıyor. Dolayısıyla cironuzu artırmak için tüketicilere oldukça yakın olmalı ve reklam, pazarlama çalışmaları ile ilgilerini çekmelisiniz. Bu çalışmalardan verim almak için seçtiğiniz dükkanın katma değer oluşturması önemlidir. O nedenle dükkan seçimi için vakit ayırın. Yeterince dükkan için kritik yaptığınızdan emin olun. Her dükkanın artı ve eksiklerini mutlaka değerlendirdikten sonra en iyi seçimi yapmaya özen gösterin.

Hediyelik eşya dükkanı kurmak için gerekli belgeler

Hediyelik eşya dükkanı açmak için gerekli belgeler standart olarak bir işletme açmak için gerekli belgeler ile aynıdır.

İlk olarak sonradan da ihtiyaç duyacağınız için bir muhasebeci ile anlaşın. Muhasebeci ile anlaşmalarınızı tamamladıktan sonra işletme kaydı oluşturmak ve vergi levhası almak üzere başvuruda bulunun. Bu tür işlemler artık e-devlet üzerinden de muhasebeciniz aracılığıyla kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Vergi levhasını birkaç gün sonra edinebilirsiniz.

Vergi levhasını aldıktan sonra bağlı bulunduğunuz belediyeye aşağıdaki belgeler ile giderek hediyelik eşya dükkanınız için çalışma ruhsatı alabilirsiniz.

Hediyelik eşya dükkanı açmak için gerekli belgeler:

2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise gerekli değildir)
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
Adli Sicil Kaydı Belgesi
Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
İşletici Kimlik Bildirme Belgesi (fotokopi)
İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
Vergi Levhası (fotokopi)
Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (fotokopi)
Kira Sözleşmesi
İşyeri Krokisi
İtfaiye Uygunluk Raporu
ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi
Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi bulunmalıdır

Toptan eşya alımı

Hediyelik eşya perakendeciliği yapmak için elbette toptan olarak ucuza satılan kaliteli ve dikkat çekici hediyelik eşyalara ihtiyacınız olacak. İnternetin gelişimi ile birlikte bu tür hediyelik eşya devil şirketlere ulaşmak oldukça kolay bir hal almıştır. Dolayısıyla toptan ürün alımı son dönemde daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Toptan hediyelik eşya alımı yaparken tüm ürünleri bir veya birkaç şirketten almanızı öneririz. Bu tür ürünlerde genellikle toptan alımlarda önemli iskonto sağlanmaktadır. Hediyelik eşya sektöründe kar marjları oldukça yüksektir. Dolayısıyla iyi bir pazarlık yaptığınızdan da emin olmalısınız. Özellikle küçük hediyelik eşya ürünlerinde fiyatlara oldukça dikkat edin.

Related posts

One Thought to “Hediyelik eşya dükkanı nasıl açılır”

  1. ankarada yıllar önce hediyelik eşya dükkanında bir süre calısmıstım güzel iş ama her caddede yerde tutmuyor iyi takip lazım bir de

Bir Cevap Yazın