Pratik tavuk döner tarifi - OnLaRNeDiYoOnLaRNeDiYo

Pratik tavuk döner tarifi

09 Aralık 2020 45 views 0

Bu konuda siz değerli üyelerimiz için pratik bir şekilde tavuk döner tarifi yapımından detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Pratik tavuk döner tarifi

Ev yapımı tavuk dönerin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan birisi istediğiniz kadar malzemeyi koyabilmenizdir. Tavuk döner satan yerler masraflardan dolayı tavuğu az koymaktadır. Bu işi evde yapmak hem masrafı azaltıyor hem de toptan alım sayesinde ürünleri ucuza getiriyor.

Ev yapımı tavuk dönerin bir diğer avantajı da uygun fiyatlı olmasıdır. Dışarıda 10 liraya satılan bir tavuk döner evde 1-2 lira maliyetle daha fazla malzeme katılarak yapılabiliyor. Şunu da belirtmekte fayda var ki sadece yaprak döner ve yarım ekmek olduğunda bu şekilde olmaktadır.

Şunu da belirtmekte fayda var ki yaprak döner satan birçok yer bulunuyor. Bu mağazalardan biri de Bim olarak yer alıyor. Bim’de uygun fiyata yaprak döner bulabilirsiniz. 1 paketten yaklaşık 5 yarım ekmek kullanarak ev yapımı tavuk döner yemeniz mümkün.

Pratik tavuk döner tarifi

Malzemeler:

  • Yaprak Döner
  • Yarım Ekmek
  • Tuz
  • Acı Kırmızı Pul Biber

Hazırlanışı:

Öncelikle tavanın altını açıp üzerine bir miktar sıvı yağ dökün. Sıvı yağ tavanın her yerine yayıldıktan sonra yaprak döneri tavayı ¼ oranında dolduracak şekilde koyun. Yarım ekmek için bu kadar yaprak döner yeterli ve ekmeğe tam sığıyor. İsteğe göre bu oranı biraz daha arttırabilirsiniz.

Yaprak dönerler kısık ateşte ısınmalı. Eğer ki orta ateşte pişirilir ise yaprak döner kızarıp sertleşecektir. Amaç kızartmadan yumuşak bir yaprak döner çıkarmak. Yaprak döner yaklaşık 10 dakika boyunca kısık ateşte pişmeli. Bu sırada yarım ekmeği çıkararak içerisindeki ekmek içini bir kenara koyun.

Yaprak döner yumuşak bir şekilde ısındıktan sonra ekmek içini tavanın üzerindeki tavuk etine banın. Sonrasında kenara alıp bekletin. Bu sırada yarım ekmeğe bir miktar yaprak döner dökün. Sonrasında ekmek içinin bir miktarını ekmeğin içine sıkıştırın. Sonra yine tavuk etini ekmeğe dökün. Sonra tekrar ekmek içini koyup tavuk eti ile işlemi sonlandırın.

Ek olarak zevkinize göre yaprak döner ısınırken üzerine tuz ve acı kırmızı pul biber dökebilirsiniz. Tavuk döner bu aşamadan sonra servise hazır.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

FOTO GALERİ