DOLAR 32,3572 0.06%
EURO 34,8378 0.05%
ALTIN 2.406,610,00
BITCOIN 2172634-3,27%
Sakarya
34°

AÇIK

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
AMARYL 4 mg 30 tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır

AMARYL 4 mg 30 tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır

ABONE OL
18 Eylül 2022 20:49
AMARYL 4 mg 30 tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AMARYL oral olarak alınan aktif kan şekeri düşürücü bir şekerini düşürücü ilaç grubuna ait bir ilaçtır. AMARYL pankreasınızdan salgılanan insülin miktarını insülin kan şekerini düşürür.

AMARYL’in içinde glimepirid etkin maddesi bulunur. 1 madde vardır.

AMARYL’in ayrıca 1 mg, 2 mg ve 3 mg glimepirid etkin maddesi içeren diğer dozaj formları da mevcuttur. Bütün dozaj formları 30 adet çentikli tablet içeren, blister ambalajlarda kullanıma sunulmuştur.

AMARYL, diyet, egzersiz ve kilo verilmesi yoluyla kan şekeri düzeyinin kontrol altına alınamadığı, insüline bağımlı olmayan şeker hastalığının tipinin (Tip 2 diyabet) tedavisinde kullanılır.

Olası yan etkiler nelerdir ?

Tüm ilaçlar gibi AMARYL’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Eğer aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, derhal doktorunuza söyleyiniz:

• Alerjik reaksiyonlar (çoğunlukla deri döküntüsüyle beraber olan, kan damarlarının iltihabı dahil). Soluk alıp verme güçlüğü, kan basıncında düşüş gibi ciddi reaksiyonlar gelişmesine yol açabilir ve bazen şok durumuna kadar ilerleyebilir.

• Karaciğer fonksiyonlarında bozukluk Derinin ve gözlerin sararması (sarılık), safra akımında problemler (kolestaz), karaciğer iltihabı (hepatit) veya karaciğer yetmezliği de buna dahildir.

• Deride alerji (aşırı duyarlılık). Kaşıntı, döküntü, kurdeşen ve güneşe karşı duyarlılık artışı şeklinde meydana gelebilir. Hafif alerjik reaksiyonların bazıları, nefes alma veya yutma güçlüğü, dudakların, dilin veya boğazın şişmesi gibi ciddi reaksiyonlar haline dönüşebilir.

• Ciddi hipoglisemi. Bilinç kaybı, kasılma nöbetleri veya koma görülebilir.

Bazı hastalar AMARYL alırken aşağıdaki yan etkileri yaşamıştır:

Seyrek yan etkiler (10,000 hastadan 1’inden fazlasında veya 1000 hastadan 1’inden azında görülür)

• Normalden daha düşük kan şekeri (hipoglisemi) (Bakınız Bölüm 2- Amaryl ile özel dikkat gösterilmesi gereken hususlar)

• Kan hücrelerinin sayısında düşme:

– Trombosit (kanama ve morarma riskini arttırır)

– Beyaz kan hücreleri (enfeksiyona yakalanma ihtimalini arttırır)

– Kırmız kan hücreleri (Deri renginin soluk görünmesi, halsizlik ve soluksuz kalma gibi belirtilere neden olur)

Bu sorunlar genellikle AMARYL alınması durdurulunca iyileşir. Çok seyrek yan etkiler (10,000 hastadan 1’inden azında görülür)

• Alerjik reaksiyonlar (çoğunlukla deri döküntüsüyle beraber olan, kan damarlarının iltihabı dahil). Soluk alıp verme güçlüğü, kan basıncında düşüş gibi ciddi reaksiyonlar gelişmesine yol açabilir ve bazen şok durumuna kadar ilerleyebilir. Eğer bu belirtilerden her hangi birini yaşıyorsanız, derhal doktorunuza söyleyiniz.

• Karaciğer fonksiyonlarında bozukluk. Derinin ve gözlerin sararması (sarılık), safra akımında problemler (kolestaz), karaciğer iltihabı (hepatit) veya karaciğer yetmezliği. Eğer bu belirtilerden her hangi birini yaşıyorsanız, derhal doktorunuza söyleyiniz.

• Kendini hasta hissetme veya hasta olmak, ishal, tokluk veya şişkinlik hissi ve karın ağrısı

• Kanınızda bulunan sodyum düzeyinin azalması (kanda yapılan testlerle gösterilir)

Diğer yan etkileri şunlardır:

• Deride alerji (aşırı duyarlılık). Kaşıntı, döküntü, kurdeşen ve güneşe karşı duyarlılık artışı şeklinde meydana gelebilir. Hafif alerjik reaksiyonların bazıları, nefes alma veya yutma güçlüğü, dudakların, dilin veya boğazın şişmesi gibi ciddi reaksiyonlar haline gelişebilir; bu nedenle, bu gibi yan etkilerden her hangi biri gelişirse, derhal doktorunuza söyleyiniz.

• Sülfonilüreler, sülfonamidler veya ilişkili ilaçlarla alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir.

• AMARYL ile tedavinin başlangıcında görme ile ilgili problemler meydana gelebilir. Bunun nedeni kan şekeri düzeyinizdeki değişikliklerdir ve kısa zamanda düzelecektir.

• Karaciğer enzimlerinin artması

Yan etkilerin raporlanması

Sitemiz doktorunuzun veya eczacınızın yerini almayı hedeflememektedir.Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumlulugu tümüyle kullanıcıya aittir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.