DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21151870,58%
Sakarya
31°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Kivi çayı faydaları nelerdir, neye iyi gelir? Kivi çayı nasıl yapılır ve demlenir?
 • Onlarnediyo.Com
 • GENEL
 • Kivi çayı faydaları nelerdir, neye iyi gelir? Kivi çayı nasıl yapılır ve demlenir?

Kivi çayı faydaları nelerdir, neye iyi gelir? Kivi çayı nasıl yapılır ve demlenir?

ABONE OL
23 Mayıs 2024 19:01
Kivi çayı faydaları nelerdir, neye iyi gelir? Kivi çayı nasıl yapılır ve demlenir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kivi Çayının Faydaları Nelerdir, Kivi Çayı Zayıflatırmı, Nerede Satılır

Kivi Çayının Faydaları

Tatlı ile ekşi karışımı bir tada sahip olan kivi sadece meyve olarak değil kivi çayı olarak da kullanılmaktadır. Kivinin faydaları saymakla bitirilemeyecek kadar fazladır. Dolayısıyla kivi çayının da faydaları bir o kadar fazla olmaktadır. Bizler de bu yazımızda sizlere hem faydalarından bahsedecek hem de nerede bu çaylardan bulabileceğinizi de ayrıntılı bir şekilde tarif edeceğiz. O halde buyurun birlikte incelemeye başlayalım.

Kış Aylarında Birebir

C vitamini açısından zengin olan kivinin çayı da kış aylarında vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu kapsamda bilhassa solunum yolu hastalıkları yaşayan kimseler için bir şifa kaynağı olma özelliği göstermektedir. Bu hastalıklar arasında astım, burun tıkanıklığı, boğaz tıkanıklığı, hırıltılı nefes alma gibi problemleri sayabiliriz. Kivi içerisinde barındırdığı etken maddeler ve keskin tadı sayesinde tüm bu hastalıkların hafifleşmesine katkı sunmaktadır. Ancak yine de bu kivi çayın yanı sıra doktor tavsiyesi olan ilaçlarınızı da aksatmamanız gerekmektedir. Zira bu çay tek başına ancak destek olabilecektir.

Kalp Dostu

Damarlarda meydana gelen pıhtılaşmaları engelleme noktasında da kivi çayı son derece faydalı olmaktadır. Öyle ki kivi çayı bu özelliğini bünyesinde barındırdığı C ve E vitamini ile birlikte potasyum ve polifenollerden almaktadır. Böylelikle damarların tıkanması ihtimali azalmakta dolayısıyla da kalp krizi ihtimali de büyük oranda ortadan kalkmaktadır.

Kolesterol Ayarlaması Yapar

Kolesterolün tek başına iyi ya da kötü olduğunu söylemek mümkün değildir. Zira kötü kolesterol olduğu gibi iyi kolesterol da bulunmaktadır. Bu sebeple kivi çayının faydaları arasında kolesterolü kontrol etme konusunu da paylaşmak gerekmektedir. Bu kapsamda iyi olan kolesterol değerleri kivi çayı tarafından yükseltilirken kötü olan kolesterol değerleri de yine kivi çayı sayesinde düşürülmektedir. Bunu yapabilmesinin sırrı ise antioksidan özelliğe sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Eğer sizlerde de kolesterol var ise tüketimi abartmamak kaydıyla kivi çayı ile bu sorunu dengeleyebilirsiniz. Ancak bunun yanı sıra diğer beslenmelerinize de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Göz ve Cilt Sağlığı

Kivi çayının faydaları saymakla bitmemektedir. Bu kapsamda en büyük faydalarından birisi olarak yaşlanmaya bağlı göz bozukluklarının önüne geçmesini sayabiliriz. Zira kivi içerisinde bulundurduğu maddeler ve antioksidan özelliği sayesinde gözün yıpranmasını engellemektedir. Bununla birlikte güneşin zararlı ışınlarının gözümüze verdiği zararı da bu sayede en aza indirgemektedir.

Bir diğer faydası ise cilt için olmaktadır. Bildiğiniz üzere kivi direkt olarak maske şeklinde de kullanılabilmektedir. Ancak çay olarak tüketilmesi halinde de cilde parlaklık sağlamaktadır. Bu kapsamda bünyesinde yer alan C ve E vitaminleri yaşlanmayı geciktirici etkilere de sahiptir. Bu nedenle cildin kendi kendisini yenilemesi daha kolay ve kısa sürede olmaktadır.

Uyku Sorunu Olanlara Müjde

Uykuya dalma ve uyku sırasında uyanma gibi problemlere sahip olanlar için de kivi çayı mucizevi etkilere sahiptir. Deliksiz bir şekilde uyuyabilmeniz için kivi meyvesinin çeşitli versiyonlarını tüketebilirsiniz. Dolayısıyla ister meyve olarak ister tatlı olarak isterseniz de çay olarak bu meyveden tüketmeniz halinde uyku düzeninizde kendisine gelecektir.

Sindirim ve Kabızlık Problemi

Kivi tadı itibariyle de anlaşılabileceği üzere asidik bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla da sindirimi kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir. Eğer sizler de sindirim problemleri ile karşı karşıya iseniz bu çaydan tüketerek midenize destek olabilirsiniz. Bunun yanı sıra sindirim daha iyi bir şekilde yapılacağı için kabızlık problemi ile karşılaşmanız da söz konusu olmayacaktır. Kivi çayı faydaları nelerdir den sonra şimdi diğer bilgilere geçecek olursak.

Kivi Çayı Zayıflatır Mı

Kivi çayı zayıflatır mı diye soranlara cevabımız tabi ki evet olacaktır. Zira doygunluk hissi veren bu çay sayesinde bir şeyler yeme isteğiniz gidecektir. Bu da doğal olarak kilo almanızı da engelleyecektir. Bunun yanı sıra kivi çayı metabolizmanızı da hızlandıracaktır. Bu kapsamda yediklerinizi daha kolay bir şekilde yakabilmeniz mümkün olacaktır. İşte bu da kilo vermenize katkıda bulunacak hususlar arasında yer almaktadır.

Kansere Karşı Etkili

Dünya genelinde yüzlerce kanser çeşidi bulunmaktadır. Ancak hepsinin ortak noktası hücrelerin ölmesi ve yenilenememesi olmaktadır. İşte bu sorunun oluşmasını engellemek adına kivi çayı oldukça etkili olmaktadır. Bu durumda düzenli olarak tüketilmesi halinde kansere karşı etkili olduğu yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde de gözlemlenmiştir. Ayrıca DNA’da oluşabilecek hasarların da önüne bu sayede geçilebilmektedir.

Kivi Çayı Yapımı, Kivi Çayı Tarifi

Kivi çayını hazır olarak satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bu kapsamda evde yapmanız halinde ister soğuk isterseniz de soğuk bir şekilde tüketebilirsiniz. Sizlere gerekli olan malzemeler ise kivi, limon, su ve isteğe göre bal veya şeker olmaktadır.

Kivi çayı nasıl hazırlanır: isterseniz siyah çayla isterseniz de yeşil çayla karıştırabilmeniz mümkün olmaktadır. Bu kapsamda yeşil çayla yaparken normal bir şekilde demlediğiniz yeşil çaya ilave olarak kivi suyu ekleyerek güzel bir kivi çayı elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra siyah çay demledikten sonra bardağın içerisine kivi dilimi ekleyerek de çay yapabilirsiniz.

Eğer hazır olarak satın almak istiyorsanız bu durumda da toz halinde satılan ürünler bulunmaktadır. Bu tozu direkt olarak bardağa döküp ardından da sıcak suyu üzerine ekleyerek çayınızı yapabilirsiniz.

Kivi Çayı Nereden Alınır?

Eğer sizler de kivi çayı satın almak istiyorsanız kivi çayı nerede bulunur sorusunu soruyorsunuzdur. Ancak bu sorunun cevabı artık teknoloji çağında son derece basit olmaktadır. Zira artık internet dahil olmak üzere birçok yerden siparişinizi verebilir ve en kısa süre içerisinde çayınıza kavuşabilirsiniz. Bu kapsamda bitki çayı satan internet sitelerini tercih edebileceğiniz gibi bunun yanı sıra diğer e-ticaret sitelerini de tercih edebilirsiniz. Bu sayede alternatifli bir şekilde satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak her şeyde olduğu gibi bu sipariş verme işinde de alanında uzman olan kimseleri tercih etmek daha isabetli olacaktır. Bu kapsamda aktar sitelerinden sipariş verebileceğiniz gibi sizlere yakın olan aktarlardan da alışveriş yapabilirsiniz. Böylelikle doğal bir şekilde elde edilmiş olan çaylar sizlere verilecektir. Bu hem tadında hem de faydalarında kendisini bariz bir şekilde gösterecektir.

Kivi Çayı Fiyatları

Kivi çayı fiyatı satın alacağınız yere göre değişiklik arz edebilecektir. Bu kapsamda kivi meyvesinin fiyatının da pahalı olduğunu düşünecek olursak çok ucuz bir kivi çayı bulabilmemizin mümkün olmayacağını ifade etmek gerekir. Eğer çok ucuz satılıyor ise bu ürünlerde kullanılan kimyasal madde sayısı hayli fazla olabilir. İşte bunlara karşı da son derece dikkatli olmak gerekir.

Ancak genel olarak ifade edecek olursak 200 gramlık bir kivi çayı fiyatı 20-30 TL arası bir fiyatla satın alabilmek mümkündür. Dolayısıyla güvenilir bir yerden almak kaydıyla yukarıda bahsetmiş olduğumuz kivi çayının faydalarını sizler de kolaylıkla elde edebilirsiniz.

Sizlere yukarıda kısaca kivi çayı faydaları nelerdir ve kivi çayı hakkında bilgilendirmelerde bulunduk. Ancak unutmadan ifade etmek gerekir ki eğer kivi çayına karşı bir alerjiniz var ise bu durumda bu çaydan uzak durmanız gerekmektedir. dolayısıyla ilk olarak bunu öğrenmenizi sizlere tavsiye etmekteyiz. Eğer meyvesini yiyebiliyorsanız ve herhangi bir sorun olmuyorsa bu durumda çayında da herhangi bir sıkıntı olmayacağını söylemek de mümkün olacaktır.

Kivi Çayı Zayıflatırmı? Nasıl Yapılır? Nerede Bulunur?

Kivi çayı; oldukça lezzetli ve hoş aromalı aynı zamanda birçok faydası ve yararı olan bir meyve çayıdır.

Kivi Çayı Nedir? Nasıl İçilir?

Antioksidan açısından zengin olan kivi çayı; bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarken aynı zamanda sindirim sisteminin dengelenmesine ve vücudun arınmasına yardımcı olmaktadır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok sevilen meyvelerden birisi olarak kivi gösterilebilir. Dışından bakıldığında kahverengi ve tüylü bir görüntüsü olsa da içerisinde çok lezzetli bir meyve barındırmaktadır. Birçok kişi kivinin tadını tatlı ve ekişinin karışımı olarak tanımlar.

Meyvenin kendisi tüketilebildiği gibi, soğuk bir şekilde kivi suyu da içilebilir. Ayrıca bunun yanı sıra kivi çayı da seçenekler arasında yer alır. Bu doğal meyve çayı, Osmanlı Dönemi’nden bu yana tüketilmektedir.

Kivi Çayı Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Bağırsakların rahatlamasını sağlayan kivi çayı, aynı zamanda ödem giderici etki meydana getirmektedir. Bağırsak hareketlerini hızlandırır ve sıkışan gazların çıkmasını sağlar. Böylece sağlıklı sindirim sistemi sayesinde kilo vermeye de katkı sağlar.

Midenin rahatlamasına da destek olan kivili çay, yağ yakımının gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Bölgesel olarak zayıflama sağlamaya da yardımcı olan kivi çayı, dengeli beslenme, diyet ve spor ile desteklendiği zaman kilo vermeye destek olur.

Kivi Çayı Nasıl Yapılır?

Eğer evde kivi çayı hazırlamak istiyorsanız bu meyveyi kurutarak sonrasında öğütüp çay için toz haline getirmelisiniz. Ancak bu işlem oldukça zorlu bir iştir ve insanlar genel olarak bunu tercih etmeyip aktarlardan kuru halde hazır bir biçimde almaktadır. Kivi çayı tarifinde toz halinde kivi meyvesinin kurusu kullanılmaktadır.

Kivi çayı yapmak için ilk olarak bir demlikte ya da cezvede su kaynatmanız gerekmektedir. Sonrasında toz halinde kivi kurusunu suyun içerisine ekleyiniz. Bu aşamada demliğin içerisine 1 yemek kaşığı atmak yeterli olacaktır. Demlenen toz kivi çayını daha sonra afiyetle içebilirsiniz.

Bu çayın tarifinde kivi tozu miktarı olarak farklı seviyeler de sunulabilir. Burada kişilerin tadın ne seviyede yoğun olduğunu istediği önem arz eder. Yoğun bir tat seven kişiler bu çay için toz halindeki kurutulmuş kiviyi daha fazla katabilirler. Ancak çocuklar için yüksek miktarda kullanım zararlı olabilmektedir. Bu sebeple de dikkatli hazırlanmasında fayda vardır.

Kivi Çayı Faydaları Nelerdir?

Vitamin ve mineral açısından zengin olan kivi çayının faydalarından bahsedecek olursak eğer;

 • İçeriğinde çok yüksek oranda C vitamini barındıran bu çay, gribin tedavisinde çok fazla kullanılır. Birçok grip ilacının içerisinde yer alan C vitamini de kividen elde edilmektedir. Bu sebeple de kış aylarında çok daha değerli bir hal alır.
 • Kivi çayının yararları arasında en merak edilen konu zayıflama üzerinde olumlu etkiler oluşturup oluşturmadığıdır. Bu aşamada içeriğinde yer alan proteinler sayesinde sindirimin daha kolay gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra sporcular için diyet aşamasında da tercih edilebilir.
 • Kabızlık ve ödem gibi sindirim sistemi problemlerinin giderilmesi için etkilidir.
 • Antioksidan bakımından zengin olması sayesinde ağız içerisinde bakteri oluşumunu önlemektedir. Ayrıca ağız kokusuna da engel olur.
 • Cildin yenilenmesini sağlar ve leke gibi problemleri giderir. Yaşlanmayı erteler ve genç gözükmeyi sağlar.
 • Serbest radikallerin giderilmesini sağlayarak kansere karşı savaşmaktadır. Vücudun kanserli hücrelere karşı dirençli olmasını sağlar.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olmaktadır.
 • Vücutta kolajen artışı sağlamaktadır. Böylece kemiklerin güçlenmesine de yardımcı olur.
 • Stres gibi olumsuz faktörlerin vücuttan giderilmesini sağlar ve kişinin zinde hissetmesine destek olur.
 • Hem yorgunluğa karşı olan olumlu etkisi hem de düşük de olsa protein miktarı ile birlikte spora karşı çok büyük katkı sağlayabilmektedir. Bunun yanında uykusuzluğa da çok iyi gelmektedir.

Sağlık açısından pek çok faydası bulunan kivi çayı tozu hem lezzeti hem de etkiler sayesinde günümüzde pek çok kişi tarafından sevilerek tüketilmektedir.

Kivi Çayı Nerede Bulunur? Fiyatı Ne Kadar?

Aktarlarda ve internet üzerinde pek çok sitede satılan kivi çayı fiyatı oldukça uygundur. Dilerseniz hazır olarak demleyebilir ya da meyveyi kurutup toz haline getirerek tüketim sağlayabilirsiniz. Herhangi bir alerjik etkisi olmaması bakımından kivi çayı içenler bu içecekten memnun kalmaktadır.

Zayıflamak için sıklıkla tercih edilen kivi çayı kalori bakımından masum bir içecektir. Zayıflama döneminde tüketilebileceği gibi aynı zamanda lezzeti sayesinde günlük olarak da isteğe göre içilebilmektedir.

 • kivi çayı,
 • kivi çayı zayıflatırmı,
 • kivi çayı nasıl yapılır,
 • kivi çayı neye iyi gelir,

Kivinin faydaları nelerdir? Kivi çayı nasıl yapılır?

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.