Youtube'da 1 milyon izlenme ne kadar, kaç para? Youtube izlenme başı ne kadar Türk Lirası ödüyor? - Kamu Haberleri - Kamu Haber - HaberlerKamu Haberleri – Kamu Haber – Haberler

Youtube’da 1 milyon izlenme ne kadar, kaç para? Youtube izlenme başı ne kadar Türk Lirası ödüyor?

29 Ekim 2022 54 views 1

YouTube’dan Ne Kadar Para Kazanabilirim?
İnternetten para kazanmanın en popüler yollarından biri olan yotube’dan para kazanma konusuna daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Sizlerden gelen yoğun talep üzerine yotube’dan para kazanma ile ilgili yazılarımıza devam ediyoruz.

Bu yazımızda, sizler için en çok sormuş olduğunuz “YouTube’dan ne kadar para kazanabilirim?” sorusunu irdeleyeceğiz.

Öncelikle bu soruya net bir cevap vermek doğru değildir. Her 1,000 görüntülenme de 1 dolar ya da her 1 görüntülenme de 5 dolar kazanabileceğinizi duymuş olabilirsiniz. Gerçek şu ki, görüntülenme sayınıza göre sabit bir para kazanmazsınız. İnsanların reklamla ilişki kurmasına bağlı olarak para kazanırsınız. Buradaki ilişki reklamın tıklanması veya 30 saniyeden fazla izlenmesidir. YouTube reklamcılık Adwords platformundan yönetilir. Reklamcılar tıklama başına maliyet veya izlenme başına maliyet reklamlarını seçerler.

Reklam türleri
Tıklama başına maliyet

Tıklama başına maliyette reklamcılar tıklama başına ödeme yapar. Yani eğer belirli bir anahtar kelimenin tıklama başına maliyeti 3 dolarsa ve birisi bu reklama tıklarsa reklamcı 3 dolar öder. Bu metin reklamları ekranın aşağı tarafında birden belirir ve aynı zamanda kare banner olarak kanalınızın sağ tarafında görünür.

İzlenme başına maliyet

İzlenme başına maliyette reklamcılar izlenme başına ödeme yapar. Reklamcı için izlenme birisinin reklamı en az 30 saniye izlemsidir veya reklamın yarısını izlemesidir. Bu kişi reklama 50 kere tıklarsa bile para kazanamazsınız çünkü reklamcı tıklama için değil izlenme için ödeme yapar.

TrueView: yayın öncesi, arama ve yayın içi reklamlar

Yayın öncesi reklamlar, video başlamadan önce gösterilir ve 5 saniye sonra atlanır.

Arama reklamları, arama sonuçlarında çıkar ve açık sarı kutu ile çevrilidir.

Yayın içi reklamlar YouTube’un önerilen video alanının sağ tarafında gösterilir.

Dikkat nereye kayarsa reklamlar oraya gider
Reklamcılar sadece birisi bir reklamı tıkladığında veya bir reklamı 30 saniye izlediğinde ödeme yapar. İşte bu nedenle sadece görüntülenmeye göre para kazanamazsınız. Videonuz on milyon kere görüntülense bile kimse reklamları izlemezse veya reklamlara tıklamazsa para kazanamazsınız. Reklamcılar kendilerini belirli ve hedeflenmiş izleyicilerin önüne çıkaranlara büyük paralar öderler.

YouTube kanallarımdan birinde belirli bir hedef kitleye uygun video içerikleri sunuyorum. Bu kanal işletme sahiplerine mali durumlarını nasıl organize edeceklerini, giderlerini nasıl takip edeceklerini ve vergilerden nasıl tasarruf edeceklerini öğretiyor. İşletme sahiplerine ulaşmak isteyen herhangi bir şirket bu kanala reklam yerleştirmek istiyor çünkü aynı hedef kitleyi hedefliyoruz. Benim kanalımı görüntüleyenler onların potansiyel müşterileri.

YouTube kanalından daha fazla para kazanmanın yolları
Youtube’dan daha fazla para kazanmanızı sağlayacak ve şimdiden uygulamaya başlayabileceğiniz birkaç yol vardır. Bunlar:

1 – Sniper yaklaşımını benimseyin

Reklamcılar tanımlı hedef kitleleri olan hedeflenmiş YouTube kanallarını isterler. Reklamlarını rastgele kullanıcılar yerine belirli türdeki kullanıcıların kanallarına koyarlar.

Videolarınızı belirli insan türlerine göre hazırlayın. Bu temel reklamcılıktır; hedef kitlenizi tanımlayın. Hedef kitlenizin 21-55 yaş arasındaki kadınlar olduğunu söylemeyin. Bu fazla genel ve belirsiz olan “shotgun” yaklaşımıdır. 21 yaşındaki bir kızla 55 yaşındaki bir kadınla konuşur gibi konuşur musunuz? Tabii ki hayır. Hedef kitlenizi tanımlayın ve onları hedefleyen videolar hazırlayın.

2 – Tıklama başına maliyeti yüksek olan anahtar kelimeleri hedefleyin

Belirli anahtar kelimelerin diğerlerine göre daha çok kazandırdığını aklınızdan çıkarmayın. Reklamcılar “ev kredisi” ( tıklama başına maliyeti 17.63 dolar) kelimesine “ucuz telefon kılıfları” ( tıklama başına maliyeti 1.38 dolar ) kelimesine göre daha çok ödeme yaparlar çünkü dönüş daha yüksektir. Ev kredileri 5,000+ dolarken ucuz telefon kılıfları sadece 5-10 dolardır. Tıklanma oranı %0.01 olan ve bir milyon görüntülenmesi olan telefon kılıfını videosundan mı kazanç sağlarsınız, yoksa tıklanma oranı %0.08 olan ve sadece 10,000 kez izlenmiş ev kredisi videosundan mı?

Aşağıdaki senaryoları gözden geçirin:

Senaryo 1

Yeni iPhone ile ilgili hazırladığınız videonun reklam tıklama oranı % 0.1 olduğunu ve 1,000,000 kez görüntülendiğini varsayalım. Yani 1,000 kişi reklama tıklamış olacaktır. Tıklama başına maliyet 1.38 dolarsa toplam kazancınız 1,380 dolar olur. Google %45’ini aldığından net kazancınız 759 dolar olur. Yani 1,317 görüntülenmede 1 dolar kazanırsınız.

Senaryo 2

Ev kredileri ile ilgili hazırladığınız videonun reklam izlenme oranı % 0.8 ve 10,000 kez görüntülendiğini varsayalım. Yani 80 kişi reklama tıkladı. Tıklama başına maliyet 17.63 dolarsa 1,410 dolar olur. Google %45’ini aldığından net kazancınız 776 dolar olur. Yani 13 görüntülenmede 1 dolar kazanırsınız.

Not: Bu senaryolardaki rakamlar, konunun net anlaşılması için varsayım üzerine oluşturulmuştur.

Sonuç: Bu örnek senaryolar, youtube’dan ne kadar para kazanacağınızın; videolarınızın içeriğine, görüntülenme sayısına ve reklamların tıklanmasına bağlı olarak değişeceğini gözler önüne sermektedir . Tıklama başına maliyeti yüksek olan anahtar kelimeleri içeren nişleri hedeflerseniz para kazanmak için milyonlarca görüntülenme almanıza gerek yoktur.

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. İnternetten para kazanmak isteyenlere özel hazırladığımız en güvenilir ve kanıtlanmış para kazanma yollarını paylaşmaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

Youtube 1 milyon izlenmeye ne kadar para veriyor? Sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Bu; videolarınızın türüne, kanalınızdaki reklam biçimlerine ve reklamların etkileşim oranına göre değişir.

Dünyada artık bir meslek hâlini alan Youtuberlık, birçok insan için ciddi bir gelir kaynağı. Platform üzerinden para kazanabilmek için her şeyden önce Youtube İş Ortağı Programı’na kabul edilmeniz gerekiyor.

Fakat tabii ki iş bununla bitmiyor. Düzenli içerik üretmeyi sürdürmeniz ve hedef kitlenizi elinizde tutmanız önem taşıyor.

Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç Para Kazandırır?

İçerik üreticilerinin elde edeceği gelirler belli bir algoritma üzerinden hesaplanıyor. Dolayısıyla her video sahibi her videodan farklı seviyede kazanç sağlıyor.

İzlenme miktarı aynı olsa bile, video sahiplerinin kazandığı tutarlar değişik olabiliyor. Bunun başlıca nedenleri şöyle sıralanabilir:

  • Kullanıcıların videoyu izleme süresi
  • Kanalın türü
  • Hedef kitle demografisi (Yaş, bölge vb.)
  • Videonun uzunluğu
  • Videolara yerleştirilen reklamların türü, ne kadar tıklama aldığı ve ne kadar süreyle izlendiği
  • Beğeni ve yorum gibi etkileşimler

Business Insider tarafından bununla ilgili bir röportaj gerçekleştirilmiştir. Buna göre, 1 milyon izlenme başına 40 bin dolar kazanan da vardır, 6 bin dolar gelir sağlayan da…

Youtube 1 Milyon İzlenmeye Kaç Para Veriyor?

Yukarıdaki bilgileri özetlersek bu sorunun kesin bir cevabı yok. İçeriklerden kazanılan para çeşitli faktörlere göre değişiyor.

Kanalınız, reklam verenlerin ilgi göstereceği nitelikte ise, sponsorluklar ve diğer iş ortaklıklarıyla da gelir elde edebilirsiniz.

Kanalınızdan aylık belli miktarda kazanç sağlamak istiyorsanız en az 10 bin aboneniz olmalı ve içerikleriniz sürekli izlenmeye devam etmelidir. Pasif kanallar durduğu yerde para getirmeyeceğinden dolayı, kanalınızı büyütmek ve daima aktif tutmak için çalışmalısınız.

Unutmayın ki izlenme oranlarına göre kazanç miktarları lokasyon ve kategori bazında da farklılık gösterir. Aynı sektörde faaliyet gösteren iki kanal düşünelim. Biri Türkiye’de, biri Amerika’da yayın yapıyor olsun. Bu durumda Youtube’dan sağlayacakları gelir farklı olacaktır.

Amerikalı kanal sahibi 1 milyon izlenme başına 100 TL kazanıyorsa, ülkemizde bu oran 30-40 TL olabilir. (Rakamlar temsili olarak verilmiştir.)

nasıl para kazanılır, vidiq vision for youtube, youtube kaç izlenmeye para veriyor, youtube nasıl para veriyor, youtube ne kadar para kazandırıyor, youtube para kazanma aktif etme, youtube para kazanma oranı, youtube para hesaplama, youtube’da izlenme başına alınan para, youtube’dan nasıl para kazanılır 2023, youtube’dan ne kadar para kazanılır, youtube’dan ne kadar para kazanıyor, youtube’dan para kazananlar, youtube 1 milyon abone ödülü, youtube 1 milyon izlenme kaç para, youtube 1000 izlenme hilesi, youtube izlenme parası hesaplama, youtube izlenme para hesaplama, youtube kaç aboneden sonra para veriyor, youtube ne kadar para veriyor, youtube neye göre para veriyor, youtubeden kaç izlenmeye para veriyor, youtubeden ne kadar kazanıyorsunuz, youtubeden para kazanma 2023

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

FOTO GALERİ
%d blogcu bunu beğendi: