DOLAR 33,0056 0.32%
EURO 35,4545 0.22%
ALTIN 2.475,120,24
BITCOIN 2008025-1,56%
Sakarya
32°

AÇIK

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
WhatsApp nasıl para kazanıyor.WhatsApp’ın gelir kaynağı nedir?

WhatsApp nasıl para kazanıyor.WhatsApp’ın gelir kaynağı nedir?

ABONE OL
15 Mart 2022 10:12
WhatsApp nasıl para kazanıyor.WhatsApp’ın gelir kaynağı nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

WhatsApp’ın Facebook’dan Önceki Reklam / Kazanç Modeli

WhatsApp nasıl para kazanıyor.WhatsApp'ın gelir kaynağı nedir?

Whatsapp Para Kazanıyor Mu ?

WhatsApp, Facebook tarafından 19 milyar dolar karşılığında satın alınmıştı ve satın alındığı zaman geliri yalnızca 100 Milyon dolardı. Facebook tarafından satın alınan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, tamamen ücretsiz bir şekilde kullanıma sunuldu.

Tam da bu noktada, durum biraz garip bir hal almaya başladı.

 • Hiç reklam yayımlamayan bir mobil uygulama hangi sebepten faaliyete devam ediyor ?
 • 100 milyon dolar gelire sahip bir mobil uygulama neden 19 milyar dolar karşılığında Facebook tarafından satın alındı ?
 • 19 Milyar dolar para ödemesi yapılarak satın alınan WhatsApp, şu anda hiçbir reklam ya da üyelik gelirine sahip olmadan nasıl para kazanıyor, para kazanmadan neden devam ediyor ?

WhatsApp, eski birer Yahoo! Inc. çalışanları olan Jan Koum ve Brian Acton tarafından 2010 yılında yapılandırıldı. WhatsApp’ı diğer mobil uygulamalardan ayıran en önemli özelliği yaratıcı konsepti, düşük veri tüketimi ve kullanıcılara reklam göstermeme konusundaki net tavırlarıydı.

Öyle de oldu, WhatsApp kurulduktan sonra reklamsızlık ve sadelik ilkesiyle birçok kullanıcı tarafından kullanılmaya başlandı. Elbette kullanıcıların sayısının artması WhatsApp’ın giderlerinin de artması anlamına geliyordu. Bu nedenle giderlerini ödeyebilmek için WhatsApp 250 bin dolarlık yatırımını alarak işe koyuldu.

WhatsApp’ın sadece aldığı yatırımla kendini geçindirmesi elbette mümkün değildi. Bu nedenle kullanıcıları yormayacak üzmeyecek, dertsiz ve tasasız bir gelir modeli üretildi. Kullanıcılar WhatsApp’ı ilk sene ücretsiz kullanacak ve ilk senenin ardından bir çay parası vererek WhatsApp’ı kullanmaya devam edeceklerdi.

WhatsApp’ın bu tür bir kazanç modeline yönelmesinin en önemli nedeni elbette kullanıcılara reklam göstermeme ve kendi yollarını bulma politikasıydı. Bu kazanç modeli yardımıyla WhatsApp, Facebook’un bir ürünü haline gelmeden önce 100 milyon dolar gelir elde etmeyi başarmıştır.

WhatsApp Facebook’a 19 milyar dolar karşılığında satıldığında da yalnızca geliri 100 milyon dolar olan bir mobil uygulamaydı. Daha sonra Facebook WhatsApp’ı satın alınca radikal bir kararla, bundan sonra para vermek falan yok herkese beleş aga modeline yöneldi.

Bu kısımdan sonra da beyin yanma aşaması başladı;

1- Hiç reklam yayınlamayan bir mobil uygulama neden devam ettirilsin?

2- 100 milyon dolarlık gelire sahip bir uygulama neden 19 milyar dolar karşılığında satın alındı?

3- 19 Milyar dolar karşılığında satın alınan WhatsApp şu an hiçbir şey yapmadan hangi reklam modeliyle nasıl para kazanıyor?

WhatsApp’ın Facebook’dan Sonraki Reklam / Kazanç Modeli

Aslında cevap oldukça basit, WhatsApp doğrudan gelir modellerinden birini kullanarak para kazanmıyor. Reklam göstermiyor, kullanıcılar aylık veya yıllık abonelik ücreti ödemiyor, sponsorlu içerik veya buna benzer hiçbir gelir kaynağı modelinden faydalanılmıyor.

Bu sefer de insanın aklına doğal olarak Facebook’un neden ciklet parası miktarı kadar kabul edilemeyecek bir meblağı WhatsApp’a yatırdığı sorusu geliyor… Hadi, önce WhatsApp’ın maliyet tablosuna bir bakalım;

 • WhatsApp, Facebook veya Instagram gibi büyük bir kontrol mekanizmasına sahip değil. Kullanıcılar içerikleri bireysel olarak paylaşıyor. Bu da kontrol mekanizmasına gerek kalmaması ve iş gücünün düşmesi anlamına geliyor. Facebook için binlerce kişi çalışırken WhatsApp için 50 kişinin çalışması fazlasıyla yetiyor.
 • WhatsApp reklamını yapmak için tek bir kuruş dahi harcamaya gerek duymuyor. İnsanlar zaten ağızdan ağıza WhatsApp’ın reklamını yapıyor. Ya da uygulama marketlerine girdiğinde “Olmazsa Olmaz Uygulamalar” köşesinde WhatsApp’ı ilk 10 içinde görüyor.
 • WhatsApp’ın web sitesi oldukça basit birkaç sayfalık tasarımdan oluşuyor. Sitelerini güncellemeleri veya siteleri için mayor geliştirmeler yapmalarına gerek kalmıyor.
 • WhatsApp’ın sunucu tarzı yazılımsal ihtiyaçları Facebook ile karşılaştırıldığında devede kulak kalıyor.

Tüm bu nedenlerde de görebildiğimiz üzere WhatsApp dünyanın en kebap ve düşük iş gücü girişimlerinden biri olma özelliğine sahip.

Peki, Facebook gibi bir sosyal ağ WhatsApp’dan nasıl faydalanıyor ve doğrudan gelir elde etmese bile dolaylı olarak gelir elde ediyor? Cevap bizzat sizde saklı;

Facebook, WhatsApp’dan Nasıl Faydalanıyor?

 • Facebook’un WhatsApp’ı satın almasının en büyük nedeni WhatsApp’ın kullanıcı sayısının ortalama olarak günde yarım milyon kadar olmasıydı. Bu durum Facebook için o an bir tehlike arz etmese de ilerleyen yıllarda arz edecekti. Tıpkı Snapchat gibi farklı bir rakiple uğraşmak istemediği için Facebook işi direkt sonuca bağladı.
 • WhatsApp’da şuan reklam modeli uygulaması yapılmıyor ancak bu hiçbir zaman yapılmayacağı anlamına gelmiyor ve Facebook reklamsız ya da ücretsiz kullanımı garanti etmiyor. Dolayısıyla kullanıcı sayısı Facebook’un kafasında hedefe ulaştığı anda Facebook muhtemelen WhatsApp için geliştirdiği bir reklam modelini kullanmaya başlayacaktır. Ayrıca Developer API’yi sunarak da WhatsApp hatrı sayılır bir gelir elde edebilir.
 • Facebook’un WhatsApp’ı satın almasından önce WhatsApp, bazı ülkelerde operatör teşvikiyle ortaklık karı kazanıyordu. Örneğin ₺15 karşılığında operatör WhatsApp kullanım paketi satıyor ve WhatsApp üzerinden kullanılan veri bağlantısını ücretlendirmiyordu. WhatsApp’a da bunun için belli oranda bir ortaklık ödemesi yapıyordu. SMS ve MMS’in önümüzdeki yıllarda muhtemelen tümüyle pratik kullanım olarak ortadan kalkacağı gerçeğini göz önünde bulundurursak, WhatsApp gelecek için artan bir potansiyel anlamına geliyor.
 • Facebook, WhatsApp’ın Big Data’sını kullanıyor. WhatsApp ile Facebook bizlerin neler yazıp gönderdiğini görmüyor ve kayıt altına almıyor (tabii yersen) ama kim kime ne kadar mesaj gönderiliyor, kullanıcıların cihazları ne, hangi ülkede kullanım ne oranda, kullanım sıklığı, kullanıcı davranışları ve cep telefonu numaraları gibi daha birçok big data verisini elde ediyor.

En önemlisi WhatsApp, bir üst başlıkta da açıklandığımız gibi Facebook’a neredeyse hiç diyecek kadar az yük oluyor. Facebook da bir kere yaptığı büyük ödeme sonrasında kenarından köşesinden WhatsApp’ın ekmeğini yiyor ve ilerleyen yıllarda WhatsApp ile daha fazlasını kazanmayı planlıyor.

Tüm bu düşüncelerinde Facebook haksız çıkmış olsa bile en kötü ihtimalle mobil kullanıcıların aktivitelerini sınırlayacak rakip bir uygulamayı artık Facebook kendisinin servisi olarak sunuyor.

Whatsapp’tan Nasıl Para Kazanılır?

Son yıllar da insanlar nasıl kolay para kazanabilirim? diye çok araştırma yapmaktadır. Bunlardan bir taneside Whatsapp’tan nasıl para kazanılır? olmaktadır.

Whatsapp’tan nasıl para kazanılır? sorusu günümüzde oldukça sık sorulmaktadır. Fakat Whatsapp’tan direk para kazanacağımız bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak kendiniz bir alt yapı oluşturarak para kazanabilirsiniz. Dünyada ve ülkemizde pek çok insan bu şeklide çok rahat para kazanmaktadır. Whatsapp’ın diğer uygulamalardan tek farkı diğer uygulamalara mesajlar gelir ama genellikle toplu ve genel mesajlardır. Ama Whatsapp’a gelen mesajlar direk kişiye özel gelmektedir. Bundan dolayı Whatsapp uygulaması çok kullanılmaktadır.

Whatsapp Uygulaması Nedir?
Akıllı telefonlar için geliştirilen, platformlar arası çalışma özelliğine sahip bir anlık mesajlaşma ve arama ya da  haberleşme uygulaması Whatsapp uygulamasıdır.

Whatsapp İle Para Kazanmanın Yöntemleri Nelerdir?
Whatsapp ülkemizde ödeme yöntemleri, sipariş alma, canlı yardım, ücretli grup ve satış ortaklığı yöntemleri ile para kazandırmaktadır. Bu yöntemler sayesinde çok güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Whatsapp ile para kazanmak için neler yapılır? sırası ile;

·         Whatsapp gruplar ile para kazanmak,
·         Satış ortaklığı ile,
·         Link paylaşımı yaparak,
·         İçerik paylaşarak ,
·         Whatsapp üzerinden satış yaparak,
·         Canlı yardım yaparak,
·         Uygulama linkleri indirerek çok rahat Whatsapp’tan para kazanabilirsiniz.

Whatsapp Gruplar İle Para Kazanmak
Whatsapp’tan para kazanmanın en kolay yolu gruplar ile para kazanmak olmaktadır. Günümüzde en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp ile gruplar genelde parayı çok kazandırmaktadır. Whatsapp grupları derken;

·         Borsa grupları,
·         Bitcoin grupları,
·         Maç grupları,
·         Forex grupları,
·         Dijital para grupları olmaktadır.

Eğer sizler bir whatsapp grubu kurmak isterseniz asla sahtecilik ve dolandırıcılık yapmayınız. Çünkü teknoloji her geçen gün çok ilerlemekte hemen numaranız rahatlıkla tespit edilebilir.

Link Paylaşımı Yaparak Para Kazanmak
Kişiler internet üzerinden veya farklı yollardan buldukları numaralara bazı belirli ürünlerin satış linklerini göndererek ilgilerinin çekilmesini sağlarlar. Çevresi fazla olan kişiler bu ürünlerin kolay satılması için link paylaşımında olurlar. Bunun içinde kolay bir para kazanma yöntemi olmuş olur.

Whatsapp’tan Nasıl Para Kazanılır,Whatsapp para kazanma,Whatsapp ile para kazanma

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.