DOLAR 32,6412 1.13%
EURO 34,9375 0.08%
ALTIN 2.444,562,26
BITCOIN 2187838-0,04%
Sakarya
24°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

17:08

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime (Long Tail) Nedir

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime (Long Tail) Nedir

ABONE OL
23 Mayıs 2024 19:13
Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime (Long Tail) Nedir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime (Long Tail) Nedir

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime (Long Tail) Nedir

Uzun Anahtar Kelime Teknikleri (Long-Tail Keywords) Günümüz Yaşantısında Hala Geçerli Bir SEO Tekniği Midir?

Uzun kuyruklu SEO (Long-Tail SEO), çevrimiçi dünyada yer alan pek çok blog ve web sayfasının kullanmış olduğu oldukça iyi bilinen bir tekniktir. Ancak bu SEO tekniğinin günümüz yaşantısında hala geçerli bir SEO yöntemi olup olmadığını doğru hedeflere varabilmek için bu tekniği nasıl bir yöntemle kullanabileceğimizi bu konuda çalışmalara başlamadan önce detaylı bir şekilde araştırmanız gerekir.

Bir web sitesi ya da blog sayfası yayınlarken muhtemelen dişli bir rakip olmak için birçok trafik ve ziyaretçi almak isteyeceksiniz. Doğru bir strateji ile hedeflerinize ulaşabilir ve ziyaretçilerinizi potansiyel müşterileriniz haline getirebilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması, fazla maddi masrafa girmeden web sitenizdeki trafiği arttırmak için en iyi taktikler arasında yer almaktadır. Uzun anahtar kelimeler kullanılarak arama motorlarında çok daha fazla hedefli trafik sağlanabilir.

Uzun anahtar kelime SEO stratejinizi meydana getirebilmeniz ve hayata geçirebilmeniz için sizlere detaylı bir rehber hazırladık. Bu detaylı rehberi doğru bir biçimde anlayıp, uygulamaya alabilirseniz Google’da yer alan tüm güçlü numaraları yerleri elde edebilir ve uzun anahtar kelime SEO stratejiniz ile başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bu yazımızda uzun stratejisinin SEO planınız için ne denli öneme sahip olduğunu ve onu nasıl anahtar kelime stratejinize ekleyebileceğinizi detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Uzun anahtar kelime stratejisini ve buna bağlı olan teknikleri kullanmaya geçmeden önce iki önemli soruyu kendimize sormamız gerekir. Uzun anahtar kelime stratejisi günümüzde hala geçerli olan bir SEO tekniğimdir ve uzun anahtar kelime tekniği SEO’da bize ne gibi fayda sağlar?

1.Uzun Anahtar Kelime Tekniği (Long-Tail Keywords Technique) günümüzde geçerli olan bir SEO Stratejisi midir?

Uzun anahtar kelime tekniği su an için günümüzde geçerli olan SEO stratejisidir. Bu stratejinin ne kadar etki ettiğini gösteren birçok çalışma yer almaktadır.

Örnek verecek olursak, yeni başlamış olanlar için en kapsamlı ücretsiz WordPress kaynak sitesi konumunda bulunan WPBeginner’dir. Organik arama trafiğini sadece 2 ay içeriğinde uzun kuyruklu anahtar stratejisini kullanarak %20 oranında arttırmayı başardı.

Bazen içeriğini kısa anahtar kelimeler ile optimize etmek verim vermeyebilir. Genellikle uzun anahtar kelimelere odaklanmaya çalışın. Çünkü bu strateji size çok sayıda fayda sağlayacaktır. Uzun anahtar kelimeler kullanarak yükselmek daha kolay olur çünkü size ve haliyle hedef kitlenize hitap ederler.

Diğer bir önemli nokta ise web sitenize uzun anahtar kelimeler ile ulaşan ziyaretçilerin trafik boyutu kısa anahtar kelimelere nazaran daha az olmasına karşın hizmet veya ürününüzü satın alma ihtimalleri çok daha yüksektir.

Ücretli veya organik bir aramada anahtar kelimeler TO’nuzu (Tıklanma oranınızı) yükseltme bağlamında önemli bir role sahiptir. Uzun anahtar kelime stratejisi sayesinde bunu geliştirebilmeniz mümkündür. Jenerik olan anahtar kelimeler özel uzun arama ifadeleriyle birlikte değiştirildiği zaman TO’yu iki katına kadar çıkartabilir ve yüksek Google Ads bütçelerini aşağı çekebilir.

Arama motorlarının yaklaşık %70’i uzun kuyruklu anahtar kelimeler göstermektedir. Bu kelimelerde fazla rekabet ortamı yoktur ama yüksek bir dönüşüm seviyesine sahiplerdir.

2. Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Tekniği SEO Stratejisinde Size Nasıl Fayda Sağlayabilir?

SEO alaka ve kalite düzeyine daha çok odaklanır. Bu nedenle uzun anahtar kelime Seo tekniği kullanışlı bir hal almış olur.

Yukarıda da belirtildiği gibi uzun anahtar kelime SEO, Google’da daha yüksek sıralamalara sahip olmanıza yardımcı olabilir. Belirli olan niş anahtar kelimeleriniz sayesinde gelirlerinizin atmasını sağlayabilir, organik arama trafiğinizin de artmasına yardımcı olur.

3. SEO Stratejinizi Yükseltmeye Yardımcı Olacak Uzun Anahtar Kelime Teknikleri

3.1. Hedef Kitlenizi Anlayın

Hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak uzun vadeli ve zahmetli bir süreçtir. SEO’da başarılı sonuçlar elde etmek için insanları anlamaya çalışmalı ve ne istediklerini bilmeniz gerekmektedir.

“Arama motorları aracılıyla yapılmış olan her bir anahtar kelimenin herhangi bir kullanıcının iteğinin basit bir ifadeyle yansıması olduğunu biliyor musunuz?”

İlk olarak hedef kitlenizin aklıdan neler geçtiğini anlamak durumundasınız. Onların sormuş olduğu soruları ve sorularına yardım ederek onlara destek olmalısınız. Potansiyel müşterilerinizi kendinize çekebilmek için hedeflenen bir içerik meydana getirmelisiniz.

İnsanlar bir ürünü satın almadan önce ilgi duymuş oldukları ürünler hakkında detaylı bilgilere sahip olmak ister. Kendi ihtiyaçlarının farkında olmaları gerekmektedir. Bu insanların farkındalık amaçlarına uygun olan anahtar kelimeleri bulamaları için yardımcı olmanız gerekir. “Nasıl”, “ne”, “ne zaman”, ve “kim” gibi arama sorularını kullanmanızı öneririz.

Onlara gerekli olan bilgileri, ürününüzü neden saın almaları gerektiğini ya da blog sayfanızı neden okumaları gerektiği hakkında bütün sebepleri sağlamanız gerekir. Onları nihai kararlarını vermeleri için yardımcı olabilecek bütün unsurları sunmaya çalışın.

 “Potansiyel kullanıcıların savunmasız bir şekilde olabilmeleri ve ihtiyaç duydukları şeyleri düşünebilmeleri için biraz zamana ihtiyaçları olduğundan bu süreçte çok dikkatli adımlar atmalısınız. Kullanıcılarınızı ilerletmeye ve teşvik etmeye gayret gösterin. Ama kesinlikle onlara rahatsızlık vermeyin. Bu durum sitenizden ayrılmalarına ve hatta hakkınızda olumsuz kanaate sahip olmalarına neden olabilir.”

Bu durumun nasıl ilerleyeceği tamamen size bağlı bir durumdur. Onları harekete geçirebilmek için çeşitli karşılaştırmalar, en iyi ürünler, üst listeler, avantajlar ve maliyetler kullanabilirsiniz.

Bütün bu aşamaları büyük bir titizlikle takip ettiğiniz takdirde başarılı sonuçlar alırsınız. Doğrusunu ifade etmek gerekirse belli bir hedefle arama yapmaya gelir ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bazı belirlenmiş olan anahtar kelimeleri kullanırlar. (Genellikle ucuz uçak bileti alabilmek için yalnızca UÇAK kelimesi aramada kullanılmaz) onları teşvik etmek için satın alma, en iyi fiyat, ücretsiz gönderim, sipariş verme, çevrimiçi satın alma, ücretsiz deneme gibi belirli olan anahtar kelime değişikliklerini kullanabilirsiniz.

PPC (Pay Per Click) verilerine sahipseniz, uzun anahtar kelime stratejinizde size rehberlik etmesi için onu kullanabilirsiniz. Yok, ise, Google anında aramanın otomatik doldurma yöntemleri ile arkadaşlık etmeye başlayın.

Daha fazla bilgi sahibi olabilmek için Google anahtar kelime planlayıcı gibi araştırma sistemleri ile uzun anahtar kelimeleri hedef alabilirsiniz. Burada rekabet seviyesi yüksek olan anahtar kelimeleri tercih etmek oldukça önemlidir. Burada doğru anahtar kelimeleri kullanarak ve içeriğinize ekleyerek potansiyel müşterilerinize trafik sağlamış olacaksınız.

3.2. Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Araştırma Teknikleri.

Uzun anahtar kelimelerin kısa anahtar kelimelere oranla organik trafiği yükseltme sahip olabilecekleri pek çok kez kanıtlanmıştır. Doğru varyasyonlar hakkında araştırma yaparken bununla ilgili bir stratejiniz olması gerekir.

 “Arama motorlarında kolay bir şekilde sıralanabilecek olan anahtar kelimeleri seçmeniz oldukça önemlidir. Amazon şirketinin yüksek dönüşüm alarak satışlarının yaklaşık %60’ını uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanarak yaptığını belirtmekte fayda görüyoruz. Bunun için kullanıcılara çevrimiçi hizmetiniz için çekici görünmeniz oldukça önemlidir.”

Google Ads aracılığı ile Google anahtar kelime planlayıcısını kullanmanızı öneririz. Hedef anahtar kelimenizi girerek “Fikir alın” butonuna basın. Popüler anahtar kelimelere ulaşın. Bunun için rekabet sütununa göz atın. Rekabetin düşük seviyede olmadığından mutlaka emin olun. Son olarak orta ve yüksek rekabetli kelimeleri hedef alın.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.