TOGG fiyat listesi 2023: TOGG kaç TL olacak? TOGG en çok tercih edilen renkler? TOGG fiyatı ne kadar - Kamu Haberleri - Kamu Haber - HaberlerKamu Haberleri – Kamu Haber – Haberler

TOGG fiyat listesi 2023: TOGG kaç TL olacak? TOGG en çok tercih edilen renkler? TOGG fiyatı ne kadar

12 Kasım 2022 25 views 0

2023 TOGG fiyat listesi ve TOGG kaç TL olacak? sorularının yanıtları netlik kazanmaya başladı. Türkiye’nin yerli elektrikli otomobili TOGG için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Otomobil tutkunları tarafından da merakla beklenen TOGG’un seri üretimine ekim ayı sonu itibariyle başlanacak. TOGG’un ne zaman satışa çıkacağı ve fiyatının ne kadar olacağıyla ilgili sorgulamalar sürüyor. Peki, 2022 TOGG fiyatı ne kadar olacak? TOGG Sedan SUV fiyatı ne kadar olacak?

Togg, Ankara, İstanbul, Antalya ve İzmir’e kaç lira yakar?

Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar ?

Çevre dostu ve ekonomik yapılarıyla öne çıkan elektrikli otomobiller, yakın zamanda yollarda fazlasıyla görmeye başlayacağımız araç modelleri arasında yer almaya hazırlanıyor. Araçların modeli ve farklı seçeneklerin olması nedeniyle kafa karıştıran sorulardan biri de, elektrikli araba ne kadar yakar? sorusudur.

Dünyada ilk doğuştan elektrikli otomobili üretmeye hazırlanan Türkiye’de, bu sorunun cevabı çok daha merak edilen bir konu olmaya başladı. Bildiğiniz üzere özellikle son birkaç yıldır daha yoğun bir şekilde yollarda gördüğümüz hibrit araçlar full elektrikli araçlar olmasa da, özellikle yoğun trafiğin bulunduğu yerlerde yakıt tasarrufu konusunda büyük avantaj sunuyor.

Elektrikli Otomobiller Ne Kadar Yakar?

Asıl sorumuzun cevabına gelecek olursak, bu konuda ancak ortalama bir maliyetten bahsetmek mümkün olacaktır. Zira aracın özelliklerine ve kullanıldığı yol şartlarına göre, bu sorunun cevabı oldukça değişkenlik göstermektedir. Elektrikli araba km ne kadar yakar ? Elektrikli araba 100 km de ne kadar yakar ?

Elektrikli araçlar ortalama olarak 100km/16-22 kWh elektrik tüketmektedir. Yani 100 kilometre de 16-22 kWh elektrik harcamaktadır.

Elbette ki bu yakıt maliyetleri, yol şartlarının yanı sıra mevsimsel şartlar gibi farklı birçok etkene göre ufak değişiklikler göstermektedir.
Baz aldığımız ortalama 8 TL olarak belirtilmiş olsa da, tam olarak gerçek araç konseptine sahip olmadan bazı üniversiteler tarafından üretilen basit elektrikli arabaların 100 kilometrede, 2 ile 6 TL arasında değişen yakıt maliyetlerine sahip oldukları söylenmektedir. Ancak burada hemen belirtelim ki, bu araçlar normal trafikte seyir edecek kapasitede donanıma sahip olmayıp, sadece test amaçlı üretilen araçlardır. Bu yüzden bilindik özelliklere ve özellikle ağırlıklara sahip araç olmaları durumunda, bu araçlarında muhtemelen 100 km için maliyetleri 10 TL’ye yaklaşacaktır.

Elektrikli Otomobillerin Avantajları Nelerdir?

• Çok sessiz bir yapıya sahiptir.
• En önemli avantajı, düşük yakıt maliyetleridir.
• Çevre dostu araçlardır.
• Özellikle dur-kalk yapılması gereken durumlarda, çok daha fazla yakıt tasarrufu sağlamaktadır.
• Zararlı gaz salınımı, yok denecek kadar azdır.

Elektrikli Otomobiller ile Hibrit Otomobiller Farklı mı?
İki tanımında aynı zannedilmesi, yaygın olarak düşülen hataların başında geliyor. Zira hibrit teknolojisine sahip araçlarla, elektrikli otomobiller arasında farklılıklar bulunmaktadır.
Elektrikli otomobillerde, sadece elektrikle çalışan motorlar bulunmaktadır. Yani alternatif bir yakıt motoru bulunmadığı için, şarj edilerek kullanılması mümkündür.
Hibrit teknolojisine sahip araçlar ise benzin ve elektrikli motorlara sahiptir. Aracın çalışması esnasında elektrikli motor kendini şart ettiği için, günümüzde birçok hibrit aracın harici şarj edilmesine gerek duyulmamaktadır.

Elektrikli otomobiller ne kadar yakar?

Sorusuna cevap verdik. Elektrikli otomobillerin geleceği sizce ne olur? Düşüncelerinizi, yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

FOTO GALERİ
%d blogcu bunu beğendi: