Para Kazanma 

Swift nedir ?

SWIFT Bankacılık Sistemi Nedir?

Yurtdışına para transfer etmeniz mi gerekiyor? Bugün bir bankaya girip dünyanın herhangi bir yerine para transfer etmek çok kolay ama bu nasıl oluyor? Çoğu uluslararası para ve güvenlik transferinin arkasında, Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği (SWIFT) sistemi bulunur. SWIFT, bankaların ve diğer finans kuruluşlarının para transferi talimatları gibi bilgileri hızlı, doğru ve güvenli bir şekilde göndermek ve almak için kullandığı geniş bir mesajlaşma ağıdır .

Bir SWIFT İşleminin İçinde

SWIFT, finansal kurumların standart bir kod sistemi aracılığıyla bilgi ve talimatları güvenli bir şekilde iletmek için kullandıkları bir mesajlaşma ağıdır. SWIFT, küresel finansal altyapının önemli bir parçası haline gelmiş olsa da, kendisi bir finansal kuruluş değildir: SWIFT varlıkları tutmaz veya devretmez. Bunun yerine faydası, üye kurumlar arasında güvenli ve verimli iletişimi kolaylaştırma gücünde yatmaktadır.

SWIFT, her finansal kuruluşa, banka tanımlayıcı kodu veya BIC olarak bilinen sekiz veya 11 karakterden oluşan benzersiz bir kod atar. BIC ayrıca SWIFT kodu, SWIFT ID veya ISO 9362 kodu terimlerini de kullanabilir.2Kodun nasıl atandığını anlamak için merkezi Milano’da bulunan İtalyan UniCredit Banca bankasına bakalım. Sekiz karakterli SWIFT kodu UNCRITMM’ye sahiptir.

New York’taki bir Bank of America Corp. şube müşterisinin Venedik’teki UniCredit Banca şubesinde banka yapan arkadaşına para göndermek istediğini varsayalım. New York müşterisi, arkadaşının hesap numarası ve UniCredit Banca’nın Venedik şubesi için benzersiz SWIFT kodu ile Bank of America şubesine girebilir.

Bank of America, güvenli SWIFT ağı üzerinden UniCredit Banca şubesine bir ödeme transferi SWIFT mesajı gönderecektir. Unicredit Banca, gelen ödemeyle ilgili SWIFT mesajını aldığında, parayı İtalyan arkadaşının hesabına alacak ve alacak.

SWIFT ne kadar güçlü olursa olsun, bunun sadece bir mesajlaşma sistemi olduğunu unutmayın. SWIFT, herhangi bir fon veya menkul kıymet bulundurmaz ve müşteri hesaplarını yönetmez.

SWIFT’den önce teleks , uluslararası para transferi için mevcut tek mesaj doğrulama aracıydı. Telex, düşük hız, güvenlik endişeleri ve ücretsiz bir mesaj formatı nedeniyle engellendi. Başka bir deyişle, Telex, bankaları adlandırmak ve işlemleri açıklamak için SWIFT gibi birleşik bir kod sistemine sahip değildi. Teleks göndericileri, her işlemi, daha sonra alıcı tarafından yorumlanıp yürütülen cümlelerle açıklamak zorundaydı . Bu, birçok insan hatasına ve daha yavaş işlem sürelerine yol açtı.

Bu sorunları aşmak için 1973’te SWIFT sistemi kuruldu. Altı büyük uluslararası banka, finansal mesajları güvenli ve zamanında iletecek küresel bir ağ işletmek için bir kooperatif topluluğu oluşturdu.

Related posts

Bir Cevap Yazın