DOLAR 32,8982 0.22%
EURO 35,3441 0.55%
ALTIN 2.458,070,31
BITCOIN 2007648-4,87%
Sakarya
36°

AÇIK

17:11

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
Seçim Sonuçları:14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
  • Onlarnediyo.Com
  • GENEL
  • Seçim Sonuçları:14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları

Seçim Sonuçları:14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları

ABONE OL
23 Mayıs 2024 19:00
Seçim Sonuçları:14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri 5 yılda bir yapılır. 600 üyelik Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) üye seçmek için nisbi temsili sistem ile adaylar arasından belirlenir. TBMM’ye milletvekili göndermek ve orada bir sandalye almak için seçime giren parti; Türkiye genelinde yüzde 7 barajını geçmelidir. Aynı zamanda kendi bölgesinde geçmesi gereken belirli bir yüzde de vardır. Türkiye’de yerel yönetimlerin seçim süresi beş yıldır. Her beş yılda bir Büyükşehir Belediyeleri, İl ve İlçe belediyeleri başkanları ile mahalle muhtarları, parti ve bağımsız adayları arasından belirlenir. Ayrıca İl ve İlçelerdeki Belediye Meclis üyeleri de seçimle belirlenirken, Büyükşehir Belediyelerinde İl genel meclisi partilerin aldığı oy oranlarına göre şekilleniyor.

14 MAYIS 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

14 MAYIS 2023 Milletvekili Seçimleri

RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN OY ORANI EN YÜKSEK OLDUĞU İLLER

KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN OY ORANI EN YÜKSEK OLDUĞU İLLER

SİNAN OĞAN’IN OY ORANI EN YÜKSEK OLDUĞU İLLER

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

Cumhur İttifakı

Adalet ve Kalkınma Partisi
Biyografi

Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954’te İstanbul’da doğdu. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Tenzile’dir.
Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini bitirdi.

Özel sektörde müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesi oldu ve Kurucu Genel Başkanı seçildi.

10 Ağustos 2014 seçimlerinin ilk turunda 12. Cumhurbaşkanı seçildi.

16 Nisan 2017 tarihindeki halk oylamasında kabul edilen Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanının partili olabilmesinin önünün açılmasının ardından Recep Tayyip Erdoğan, 21 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilen 3. Olağanüstü Büyük Kongrede, kurucusu olduğu AK Parti’nin Genel Başkanlığına yeniden seçildi.

24 Haziran 2018 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %52.59 oy oranıyla yeniden Cumhurbaşkanı seçildi.

2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterildi.

İngilizce bilen Erdoğan, evli ve 4 çocuk babasıdır

MUHARREM İNCE
Biyografi

Muharrem İnce, 4 Mayıs 1964’te Yalova Elmalık köyünde doğdu. Babasının adı Şerif, annesinin adı Zekiye’dir.
Uludağ Üniversitesi Fizik-Kimya Öğretmenliği Bölümünü bitirdi.

Çeşitli lise ve dershanelerde fizik öğretmenliği ve müdürlük yaptı. Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanlığı, Yalovaspor Kulübü Basın Sözcülüğü, CHP Yalova İl Başkanlığı ve CHP Parti Meclisi Üyeliği görevlerinde bulundu. ”Tatanka, Bu Kaçıncı Kirlenişin Beyaz, 1 İleri 5 Geri ve Buyurun Sayın İnce/Siz Yokken Meclis Sonuna Kadar Çalışıyordu” adlı 4 kitabı vardır.

22, 23 ve 24. Dönemde Yalova Milletvekili seçildi. 22 ve 23. Dönemde Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeliği, 23 ve 24. Dönemde CHP Grup Başkanvekilliği ve TÜRKPA Üyeliği görevlerinde bulundu.

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine, CHP’nin adayı olarak katıldı ancak seçilemedi.

8 Şubat 2021 tarihinde CHP’den istifa eden İnce, 18 Mayıs 2021 tarihinde Memleket Partisi’nin Kurucu Genel Başkanı oldu. Muharrem İnce, 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimlerinde, 114 bin 661 imza toplayarak Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterildi.

İnce, evli ve 1 çocuk babasıdır.

KEMAL KILIÇDAROĞLU

Biyografi

Kemal Kılıçdaroğlu 1948 yılında Tunceli, Nazimiye’de doğdu. Babasının adı Kamer, annesinin adı Yemuş’tur.
Maliyeci ve Üst Düzey Kamu Yöneticisi; Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini bitirdi.

Maliye Bakanlığında Hesap Uzmanı, Gelirler Genel Müdürlüğünde Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı, Bağ-Kur Genel Müdürü, SSK Genel Müdürü olarak görev yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü. Hacettepe Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak ders verdi. İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 1948 İktisat Kongresi, Kayıtdışı Ekonomi ve Bürokraside Yeniden Yapılanma Gereği, İşsizlik Sigortası Kanunu-Yorum ve Açıklamalar adlı 3 kitabı, değişik gazete ve dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi vardır. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanıdır.

22, 23 ve 24. Dönemde İstanbul, 25 ve 26. Dönemde İzmir Milletvekili seçildi. 2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterildi.

Orta düzeyde Fransızca bilen Kılıçdaroğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

SİNAN OĞAN

Biyografi

Sinan Oğan, 1 Eylül 1967’de Iğdır’da doğdu. Baba adı Adil, anne adı Kıymet’tir.
Marmara Üniversitesi İİBF İşletme Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını, aynı üniversitenin Bankacılık Bölümünde, doktorasını Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesi (MGIMO) Siyaset Bilimi Bölümünde yaptı.

Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsünde araştırma görevlisi, Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesinde öğretim görevlisi ve Dekan Yardımcısı olarak görev yaptı.

TİKA Azerbaycan Temsilcisi oldu. Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Rusya Ukrayna Araştırmaları Masası Başkanlığı yaptı. TÜRKSAM’ı kurdu ve Başkanlığını yaptı. Yayınlanmış 3 kitabı ve 500’den fazla makalesi bulunmaktadır.

2011 tarihinde yapılan seçimlerde, Meclis’e MHP Iğdır milletvekili olarak girdi.

Sinan Oğan 2023 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimi için ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterildi. Oğan, 11 bin 508 imza toplayarak Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterildi.

Çok iyi düzeyde Rusça, iyi düzeyde İngilizce bilen Oğan, evli ve 2 çocuk babasıdır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.