Resmen İptal Edildi - GündemGündem

Resmen İptal Edildi

05 Ağustos 2022 1.040 views 0

Resmen İptal Edildi

Resmi Gazete’de de onaylandı. Erdoğan’dan büyük müjde

SON DAKİKA HABERİ GELDİ…
Sınav iptal edildi, gireceği yeni imtihan için herhangi bir ek ücret talep edilmeyecektir” dedi.

DDK Başkanı Yunus Arıncı da, “Kamu vicdanını rahatlatmak ve hiçbir vatandaşımızın kafasında soru işareti kalmaması adına 31 Temmuz’da gerçekleşen KPSS’nin iptaline gerek görülmüştür. Süreçle alakalı Devlet Denetleme Kurulu olarak şeffaf bir şekilde vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, “Yapılan kapsamlı değerlendirmelerin sonrasında hem 31 Temmuz 2022 tarihinde oluşturulan KPSS oturumları iptal edilmiş, hem de 6-7 Ağustos 2022 ve 14 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılacak oturumlar ertelenmiştir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla ÖSYM Başkanlığına atanan Ersoy, vazifeine başladı.

İlk açıklamasını Anadolu Ajansına (AA) yapan Ersoy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tensip ve takdirleriyle bugün itibarıyla Türkiye’nin en güzide kurumlarından biri olan ÖSYM Başkanlığına atandığını belirtti.

ÖSYM’nin her yıl, yükseköğretim kurumları imtihanı başta olmak üzere aşağı yukarı 50 değişik imtihanla ortalama 10 milyon adaya hizmet verdiğini ifade eden Ersoy, çok sayıda kamu kurumunun personel gereksiniminin en adil şartlarda temini ve yerleştirmesi husussundaki çalışmaların da ÖSYM doğrultusundan yürütüldüğünü hatırlattı.

“YENİ SINAV İÇİN İLAVE BİR ÜCRET TALEP EDİLMEYECEK”

Kendi bölümünde dünyanın en kapsamlı hizmetini veren ve en saygın kurumu olan ÖSYM’nin her türlü tartışmanın dışında tutulmasının, devlet-vatandaş ilişkilerinin sıhhatli yürütülmesi bakımından hayati ciddiye sahip olduğunu altını çizen Başkan Ersoy, şu şekilde devam etti:

“Böylesine kritik bir kurumun saldırıların hedefinde olmaması kuşkusuz olası değildir. Nitekim, geçmişten beri bu güzide kurumumuz, detaylı iddialarla tartışmaların odağına yerleştirilmeye çalışılmıştır. Bugüne kadar ÖSYM’nin vazife alanıyla alakalı iddiaların tamamı idari ve adli olarak soruşturulmuş, sorumlular ile alakalı gereklu işlemler tesis edilmiştir. Bilindiği gibi 31 Temmuz 2022 Piyasa günü oluşturulan Kamu Personeli Seçme Sınavının Genel Yetenek-Genel Kültür oturumlarının sonrasında da bu tür bir halle karşılaşılmıştır. İlk araştırma sonuçlarına göre bu imtihanda adaylara yöneltilen sorulardan bazılarının, bir yayınevinin soru kitapçıklarında yer aldığı belirleme edilmiştir. Her şeyden önce, bu tür bir tablonun hem kurumumuzun çalışma ilkeleri hem hukuk hem de kamuoyu vicdanı bakımından kabulü katiyen olası değildir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığınca (DDK) harekete geçilerek tartışmaya husus imtihanla alakalı araştırma başlatıldığını açıklayan Ersoy, DDK’nin suç duyurusu üstüne de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hususyla alakalı tahkîkat açıldığını anımsattı.

Bayram Ali Ersoy, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Denetleme Kurulu’nun da ön araştırma amacıyla harekete geçtiğini anlattı.

“YENİ KPSS TAKVİMİ 17 EYLÜL’DE BAŞLAYACAK”

ÖSYM Başkanı Ersoy, şunları kaydetti: “Yapılan kapsamlı değerlendirmelerin sonrasında hem 31 Temmuz 2022 tarihinde oluşturulan KPSS oturumları iptal edilmiş hem de 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması plan edilen oturumlar ertelenmiştir. İptal edilen ve ertelenen imtihanlara dair yeni takvim en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacaktır. Yeni KPSS takvimi 17 Eylül’de başlayacaktır. Sınavı iptal edilen KPSS adaylarından, gireceği yeni imtihan amacıyla rastgele bir ek ücret talep edilmeyecektir. Amacımız, bütün adaylara gönül huzuruyla katılacakları ve sonucunun adaletinden emin olacakları bir imtihan ortamı sunmaktır. Ortaya çıkan kusurları ve aksaklıkları, açık yüreklilikle kamuoyuyla paylaşmak ve gereken tedbirleri etkin şekilde alabilmek suretiyle, ÖSYM’nin milletimizin kalbindeki hususmunu güçlendirmekte kararlıyız. Hiç istek etmediğimiz şekilde iptal ve ertelemelere sebebiyet veren bu şanssız süreçten kaynaklı bütün adaylardan özür diliyoruz.”

DDK BAŞKANI’NDAN YENİ AÇIKLAMA

Devlet Denetleme Kurulu (DDK) Başkanı Yunus Arıncı da yaptığı yeni açıklamada, “Kamu vicdanını rahatlatmak ve hiçbir vatandaşımızın kafasında soru işareti kalmaması adına 31 Temmuz’da gerçekleşen KPSS’nin iptaline gerek görülmüştür. Süreçle alakalı Devlet Denetleme Kurulu olarak şeffaf bir şekilde vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz” ifadelerini

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

FOTO GALERİ