DOLAR 32,6412 1.13%
EURO 34,9375 0.08%
ALTIN 2.444,562,26
BITCOIN 2187838-0,04%
Sakarya
24°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

17:08

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
Rekabeti Düşük Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur ?

Rekabeti Düşük Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur ?

ABONE OL
23 Mayıs 2024 19:05
Rekabeti Düşük Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rekabeti Düşük Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur ?

Rekabeti Düşük Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur

İlk başta, muhtemelen içeriğinizi, tasarımınızı, harekete geçirme ifadenizi veya yardımcı olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyi iyileştirmenin yollarını arıyorsunuz. Ancak sorun, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alma niyeti olmayan ziyaretçileri çekmeye başladığınızda başlar. Sadece onlara sağladığınız bilgileri ücretsiz olarak istiyorlar.

Bunu nasıl değiştirebilirsin?

Yüksek hacimli anahtar kelimeleri hedeflemek yerine, sizinki gibi ürünler satın almakla ilgilendiklerinde insanların arama motorlarına gerçekten yazdıkları anahtar kelimeler için içerik yazmayı deneyin.

Bu blog gönderisinde, ihtiyacınız olan anahtar kelimeleri tanımak ve bulmak için size tam adımları göstereceğim.

4 Anahtar Kelime Türü

Tüm anahtar kelimeler aşağıda belirtilen dört kategoriden birine uyar. Yüksekten alçaktan başlayacağım. Planınız dengeli ve ilginç bir web sitesi ise, yalnızca bir kategoriyi hedeflememelisiniz. Anahtar kelime kategorilerinin bir karışımı daha iyi çalışacak ve daha büyük sonuçlar sağlayacaktır.

Tamam, ne aradığımızı anlamak için aşağıdaki kategorilere bakalım:

1. “Şimdi Satın Alın” Anahtar Kelimeleri

Birisi Google’da arama yapmak için bu anahtar kelimeleri kullandığında, bu kişi bir ürün veya hizmet satın almaya karar vermiştir. Ve mümkün olan en iyi anlaşmayı arıyor. Burada, uygun anahtar kelimelerle daha yüksek bir dönüşüm oranına sahip olmak mantıklıdır.
“Şimdi Satın Alın” anahtar kelime kategorisinin içermesi gereken
diğer bazı kelimeler şunlardır:

 • Satın Al / Satın Al
 • Nakliye
 • Kupon / Kupon
 • İndirim
 • Kapanış / Gümrükleme
 • Anlaşma / Satış
 • Sipariş

Bu anahtar kelimeler için, Google bize istenen ürünü bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz sayfaları gösterir. Örneğin, bir arama motoruna “bir alan adı satın al” yazarsanız, beklendiği gibi listelenen alan adı kayıt sitesi sitelerini görürsünüz.

bir alan adı arama sonucu satın alın

2. Ürün Anahtar Kelimeleri

İyi dönüşüm sağlayan bir sonraki anahtar kelime kategorisi ürün anahtar kelimeleridir. Ziyaretçiler, satın almak istedikleri ürün hakkında bilgi bulmak için bunları kullanıyor, ancak henüz nihai kararlarını vermemiş olabilirler.

Bu kelimelerin bazı örnekleri:

 • gözden geçirmek
 • En iyi on
 • En iyi
 • Ucuz
 • Ürün Kategorisi
 • Spesifik ürün
 • Karşılaştırma

Ürün anahtar kelimelerine iki örnek: “akıllı telefon incelemeleri” ve “en iyi tabletler”.

3. Bilgilendirici Anahtar Kelimeler

Adından da anlaşılacağı gibi, bu anahtar kelimeleri yazdığınızda bilgi ararsınız. Burada niyet genellikle hiçbir şey satın almamaktır. Bununla birlikte, bu aramalar, özellikle istenen bilgi bir ürün veya hizmet hakkındaysa dönüşebilir.

Genellikle aşağıdakiler gibi kelimeleri veya cümleleri içerirler:

 • Nasıl…
 • Yolları…
 • Nedir…
 • Nerede…

Bilgilendirici anahtar kelimeleri hedeflediğinizde, işleri kendi başlarına nasıl yapacaklarını öğrenmek isteyen veya sadece bir şeyi merak eden ve daha fazlasını öğrenmek isteyen ziyaretçilere sahip olursunuz.

Bununla birlikte, bilgilendirici anahtar kelimeleri doğru kullanırsanız, yeni müşteriler çekmeniz mümkündür. Örneğin, “Meyve Suyu Nasıl Yapılır” hakkında bir makale  hazırlarsanız ve bir meyve sıkacağı satarsanız, burada da satış yapmanız çok olasıdır.

4. Negatif Anahtar Kelimeler

Son olarak, genellikle o kadar iyi dönüşüm sağlamayan anahtar kelimeler vardır. Nadiren, arama motorlarında üst sıralarda yer alsanız bile herhangi bir satış elde edersiniz.

 • Bedava
 • Bedava
 • İndir

Belli ki bedava ürün arayan insanlar muhtemelen sizin ürünlerinizi satın almayacaklar. Bir filmi ücretsiz izlemenin veya PDF biçiminde bir kitap indirmenin bir yolunu bulmak için arama yapabilirler. Onlara ürün satmaya çalışmak işe yaramayabilir.

Buna rağmen, ücretsiz bir numune veya deneme süresi aslında bir satışa, yani bir programın ücretsiz deneme sürümüne, bir ürünün ücretsiz bir örneğine veya yeni bir ürünü denemek için ücretsiz bir kupona yol açabilir.

Diğer bir deyişle, negatif anahtar kelimeler, doğru kullanılırsa, olası satışlara da yol açabilir. Muhtemelen her zaman kullanmak isteyeceğiniz bir teknik değildir, ancak arada bir bu tür anahtar kelimeler bir ürünü veya hizmeti tanıtırken faydalı olabilir.

Ticari Amaçlı Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

İlk iki kategorideki anahtar kelimeleri hedeflerseniz, iyi bir dönüşüm oranı bekleyebilirsiniz. Peki bu anahtar kelimeleri nasıl buluyorsunuz?

İşlemi daha sonra kolayca tekrarlamak için kullanabileceğiniz bazı araçlar ve örnekler aşağıda verilmiştir.

Amazon En Çok Satanlar

Ticari amaçlı anahtar kelimeleri bulmanın bir başka tekniği de Amazon’daki ürünlere ve kategorilere göz atmaktır.

Başlamak için Amazon’un en çok satanları ziyaret edin . Ardından, o sayfada gördüğünüz ürünlere veya kategorilere göz atmaya başlayabilirsiniz. “Herhangi Bir Departman” altında bir ürün kategorisi seçebilirsiniz. Seçilen kategorideki anahtar kelimeleri kontrol etmek için Anahtar Kelime Planlayıcı sürecini takip edebilir veya yukarıda açıklandığı gibi ticari amacı belirten kelimeleri kullanabilirsiniz.

Amazon En Çok Satanlar Listesi

Burada “Kamera ve Fotoğraf” ı seçtim  Artık daha fazla kategori ve ürün görebilirsiniz. Bu kategoriler varsayılan olarak ticari amaçlı anahtar kelimeler değildir, ancak “incelemeler”, “en iyi”, “ilk on” gibi kelimeleri eklerseniz, bu sizin nişiniz ise sizin için de işe yarayabilir.Kamera ve fotoğraf kategorisi

Örneğin, bazı sonuçlar şunlar olabilir:

 • En İyi Dürbün
 • DSLR Kamera İncelemeleri
 • En İyi On Gözetleme Kamerası

Hala istediğinizi bulamadıysanız, daha derine inin veya aradığınız ürünlere göre başka anahtar kelimeler bulun. Yaratıcı olmanız ve farklı şeyler denemeniz gerekebilir.

Halka Cevap Verin

Bu, bir ürüne, hizmete veya bir nişe dayalı fikirleri bulmaya yardımcı olan ücretsiz bir araçtır. Ana sayfayı buradan ziyaret edebilirsiniz .

Nişinizi (uzmanlaştığınız şeyi) yazarsınız ve insanların arama motorlarında yaptığı tüm soruları bulur. Burada bulunan anahtar kelimelerin veya kelime öbeklerinin çoğu bilgilendirme amaçlıdır, ancak, iyi arama yaparsanız, ticari amaçlı bazı harika anahtar kelimeler de bulabilirsiniz.

Bu örneği kullanarak “elbiseler” kelimesini arayacağım . Sonuçlar burada:

genel anahtar kelimeleri cevapla

Bu, sitenin sağladığı anahtar kelimelere sahip dört resimden yalnızca biridir ve birçoğunun ticari amacı vardır:

 • yakınımdaki elbiseler
 • gençler için elbiseler
 • yakınımdaki gece elbiseleri
 • 50’den fazla elbise
 • elbiseler Kanada hızlı kargo

Tek bir aramayla, kullanmak için yüzlerce harika anahtar kelime ve kelime öbeği elde edebilirsiniz.

SEMrush

SEMrush, diğer iki araçtan daha etkilidir çünkü ticari amaçlı anahtar kelimeleri ararken daha hızlı sonuç alabilirsiniz. SEMrush ücretsiz bir seçenek olmasa da, ücretsiz bir deneme sürümü var.

Burada, bir arama oluşturmak için “WordPress barındırma” ifadesini kullanabilir ve “Tam raporu görüntüle” yi seçebiliriz .

WordPress Hosting SEMrush sonucu

Ardından, Anahtar Kelime Planlayıcı’nın önerilen teklifiyle aynı ölçüye sahip anahtar kelimeleri TBM’ye göre sıralayın.

Anahtar Kelimeler TBM

KD (Anahtar Kelime Zorluğu), Google’ın ilk sayfasında sıralanmanın zorluğunu belirlememize yardımcı olur ve “Com” (rekabet) reklam rekabeti ile ilgilidir. Yüksek rekabet ve TBM, ticari amaçlı bir anahtar kelimenin güçlü göstergeleridir.

Bana göre, anahtar kelime araştırmanızı yapmak için bu yollardan herhangi birini kullanırsanız ve potansiyel alıcıların arama yapmak için kullandıkları kelimeleri kontrol ederseniz, herhangi bir alanda birçok fikir bulacaksınız.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Öncelikle, bu araca erişebilmek için bir Google hesabına ihtiyacınız olacak. Ardından o hesapla Google Adwords’e giriş yapmanız gerekecek . Daha sonra, bir Adwords hesabı oluşturmanız gerekecek, bu adım yeni kullanıcılar için bir kredi kartı gerektirir, ancak zaten bir Adwords hesabınız varsa, o zaman gitmeniz iyi olur.

Artık her şeyi ayarladığınıza göre, ekranın üst kısmında bulunan Ayarlar’a (İngiliz anahtarı / araç simgesi) gidebilir ve “Anahtar Kelime Planlayıcı” yı tıklayabilirsiniz  Şimdi aşağıdaki sayfayı görmelisiniz.

adwords ayarları

Google Adwords Gösterge Tablonuzdan (İngiliz anahtarı / araç) simgesini tıklayarak Ayarlar’a gidin

Anahtar Kelime Planlayıcı Aracı

Ardından, Planlama bölümünün altındaki Anahtar Kelime Planlayıcı aracını seçin.

Burada, “Yeni Anahtar Kelimeleri Ara” seçeneğini istiyorsunuz. Artık bir kelime veya kelime öbeği yazıp “Fikir Al” ı tıklayabilirsiniz .

Örneğin  , alakalı anahtar kelimelerin veya anahtar kelime öbeklerinin arama sorgusundan aşağıda listelendiğini görebileceğiniz için , “dizüstü bilgisayar” yazalım .

Temel olarak, yapmanız gereken tek şey bu. Artık aramaları, bir Google Adwords kampanyası için önerilen teklifleri ve belirli bir anahtar kelime için bir reklam koyarsanız (SEO rekabeti yok) rekabeti görebilirsiniz.

Daha yüksek ticari amacı olan anahtar kelimeleri bulmanın en iyi yolu, bunları önerilen teklife göre sıralamaktır. Sonuçlar burada:

anahtar kelime önerilen teklif

Beklendiği gibi, sık sık “satın al”, “en iyi”, “satış” gibi kelimeler göreceksiniz . Bu niş içinde, insanlar genellikle “yeni” kelimesini ararlar .

Bunun gibi çok sayıda arama yaparsanız, ticari amaçlı anahtar kelimelerin genellikle bilgilendirici olanlardan daha az trafiğe sahip olduğunu fark edeceksiniz. Sorun değil, bununla artık hacme değil trafiğimizin kalitesine odaklanabiliyoruz.

Bir Anahtar Kelime için Rekabet Nasıl Belirlenir

Bu işlemle, bir-iki kelimeli anahtar kelimelere göre daha az rekabete ve trafiğe sahip olma eğiliminde olan birçok uzun kuyruklu anahtar kelime bulacaksınız. Ancak, bunları kendiniz kontrol etmeniz gerekir. Sıralanması olası olmayan bir anahtar kelimeyi hedeflemek istemezsiniz.

En iyi yol işlemi manuel olarak yapmaktır, aşağıdaki üç adımı tavsiye ederim.

 1. Rakiplerinizin etki alanını ve sayfa otoritesini kontrol edin.
 2. İçeriklerine bir göz atın (zayıf içeriği kolayca geçebilirsiniz).
 3. Sayfa içi SEO’yu düzgün yapıp yapmadıklarını kontrol edin.

Etki Alanını ve Sayfa Otoritesini Kontrol Edin

En kolay ve en hızlı yol, Mozbar’ı Chrome Web Mağazası’ndan indirmektir . Ardından, Google’ın ilk sayfasındaki herhangi bir anahtar kelime veya kelime öbeği için tüm sonuçları bir kerede kontrol edebilirsiniz.

Bu nedenle, yeni bir web siteniz varsa, 10 altında etki alanı veya sayfa yetkisi olan sayfaları aramalısınız. Daha eski bir web sitesi için stratejinizi ayarlayın. 30 etki alanı yetkiliniz varsa, 40 etki alanı yetkisine sahip sayfaları geçebilirsiniz.

İçeriklerine Bir Göz Atın

Yetkisi düşük herhangi bir sayfa bulamadıysanız, içeriğini manuel olarak kontrol edin. Sıralanan sayfayı veya gönderiyi ziyaret edin ve aşağıdakilere bakın:

 • İçeriğin uzunluğu (500 kelimenin altındaki içeriklerle yayınları kolayca geçebilirsiniz.)
 • Forumlar
 • Ezine makaleleri
 • WordPress.com veya Blogspot
 • Sayfanın tasarımı

Web sitesinin ilk sayfasında yukarıdakilerden birini veya birkaçını bulduğunuzda, çalışın ve öğrenin ve ardından gidin. Kaliteli içerik oluşturursanız, onları geçme şansınız da olacaktır.

Sayfa İçi SEO

Başarılı olmak istiyorsanız sayfa içi optimizasyon çok önemli bir faktördür. Bununla birlikte, anahtar kelimeleri içeriklerinde nasıl doğru bir şekilde kullanacağını bilmeyen birçok kişi var.

Aşağıdakileri kontrol et:

 • Meta başlığı ve açıklaması
 • İlk 100 kelime
 • Görüntüler

İlk 100 kelimeye, meta başlığa ve açıklamaya bir anahtar kelime eklemezseniz, rekabet avantajınız olmayacaktır. Bu, büyük bir fark yaratabilecek önemli ama küçük bir şey.

Ayrıca, içeriğinize görsel eklemezseniz, muhtemelen sahip olduğunuzdan daha kötü bir sıralama elde edersiniz. Anahtar kelimeyi alternatif metne de dahil etmelisiniz. Alt metin, arama motorlarının görsellerin neyle ilgili olduğunu anlamasına yardımcı olur ve bu da içeriğinizin daha alakalı hale gelmesine yardımcı olur.

 

Son düşünceler

Gördüğünüz gibi, ticari amaçla anahtar kelime ve kelime öbekleri bulmanın ve kendi alanınızda veya nişinizde rakiplerin kim olduğunu nasıl belirleyeceğiniz konusunda birçok teknik var.

“Şimdi Satın Al” ve ürün anahtar kelimeleri daha iyi dönüşüm sağlarken, farklı konuların dengesi çoğu site ve blog için daha iyi bir fikirdir. Genellikle içinde bulunduğunuz nişe ve hedeflerinize bağlıdır, ancak ne olursa olsun her zaman aklınızda tutmanız gereken bir şeydir.

Anahtar kelimelerinizde, yalnızca ürünlerinizi veya hizmetlerinizi merak eden veya bilgi arayan kişilerin değil, alıcıların ve potansiyel müşterilerin sitenizi ziyaret etmesini sağlamak için ticari amaçlara ihtiyacınız vardır.

Ücretsiz anahtar kelime bulucu,
Google anahtar kelime bulucu,
YouTube anahtar kelime bulucu,
Anahtar kelime Nasıl Bulunur,
Site anahtar kelimeleri,
Üçlenmiş anahtar kelimeler,
Anahtar kelime rekabet Analizi,
Anahtar kelime analizi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.