DOLAR 33,0029 0.31%
EURO 35,4521 0.22%
ALTIN 2.474,950,23
BITCOIN 20153540,35%
Sakarya
32°

AÇIK

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Milyonlarca Araç Sürücünü İlgilendiriyor

Milyonlarca Araç Sürücünü İlgilendiriyor

ABONE OL
29 Kasım 2023 19:46
Milyonlarca Araç Sürücünü İlgilendiriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Araç sürücülerini ilgilendiren haber… Yapılan düzenlemeyle eş güdümlü sürücülere belge mecburiluğu getirildi. Ticari vasıta sürücülerinin psikoteknik belgesi alması mecburi oldu. . Öte yandan vasıta kullanmalarına da izin verilmeyecek. Ticari vasıta sürücülerinin psikoteknik belgeleri 1 Ocak’tan itibaren e-devlet uygulamasının yanı sıra polis ve jandarmanın çevrimiçi sistemlerinde de takip edilecek.

Psikoteknik amacıyla dilenen belgeler, ticari şoförlük ile ehliyete uygunluk arasında değişiklık göstermektedir. Ayrı değerlendirmek gerekirse; ticari şoförlerden dilenen belgeler şunlardır:

*Ehliyet Fotokopisi *Nüfus Cüzdanı Fotokopisi *2 Adet Fotoğraf Ehliyet alımında dilenen psikoteknik belgesi amacıyla dilenen evraklar şu şekildedir: *Nüfus Cüzdanı Fotokopisi *Ceza Tutanağı Aslı ve Fotokopisi *2 Adet Fotoğraf Psikoteknik belgesini alabilmek amacıyla oluşturulan zihinsel testler, amacıylade ilgi, algı ve muhakeme yeteneklerini bulundurmaktadır. Psikoteknik testlerin zihinsel ayağında yapılacak yetenek testleri şu şekilde sıralanabilir: *Dikkat testleri *Algılama kısmı testleri *Hız ve uzaklık kavrama testleri *Geniş bir görüş kısmı amacıylade uyaran fark etme testleri *Şekil algılama testleri *Görsel süreklilik testleri Bu testler amacıylade, trafikte yolun gelişi, vakti ve mekanı algılama gibi bilişsel yetenekler yer alabilmektadır.

Araç tüketiminde genelde bireylerin sahip olacağı 140 derecelik görüş açısı ile testlerin yapılması, bireylerin vasıta amacıylade görüş alanlarının ne kadar geniş olma ihtimalini göstermektedir. Dikkat testlerinde bu 140 derelik bakış açısı amacıylade yola odaklanma, lüzumlu refleksi gösterme ya da yol takibi, ilgi sürekliliği gibi yetenekler test edilmektedir.

Belge sahibi olmak isteyen sürücülere, ilgi testi, muhakeme testi, koordinasyon testi, seçici ilgi testi, sürat uzaklık ön görü testi, çarpışma ön görü testi, görsel algı hafıza testi, kişilik testi, görsel süreklilik testi, bölgesel görsel görüş testi, reaksiyon sürati testi ve trafiğe dair görüş testi olmak üzere 12 değişik test uygulanıyor. Psikoteknik belgesi amacıyla oluşturulan testler ile değerlendirme neticesi olumlu çıkarsa psikiyatri doktorunun onayıyla eş güdümlü rapor e-Devlet sistemi üzerinden görüntülenebiliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.