DOLAR 32,5840 0.32%
EURO 34,8287 0.22%
ALTIN 2.514,151,21
BITCOIN 20895361,13%
Sakarya
15°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Merkez Bankası Başkanı değişti:Şahap Kavcıoğlu görevden alındı, yerine yeni başkan atandı

Merkez Bankası Başkanı değişti:Şahap Kavcıoğlu görevden alındı, yerine yeni başkan atandı

ABONE OL
9 Haziran 2023 08:45
Merkez Bankası Başkanı değişti:Şahap Kavcıoğlu görevden alındı, yerine yeni başkan atandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şahap Kavcıoğlu kimdir, nereli ve kaç yaşında? Eski Merkez Bankası Başkanı, BDDK Başkanlığına atandı! İşte Şahap Kavcıoğlu’nun hayatı

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre Merkez Bankası Başkanlığı’na Dr. Hafize Gaye Erkan atandı. Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığı’na getirildi.

ŞAHAP KAVCIOĞLU KİMDİR?

Şahap Kavcıoğlu 23 Mayıs 1967’de Bayburt’ta doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Muhasebe Enstitüsünü Denetim Uzmanı olarak bitirdikten sonra, Hastings College’ta İşletmecilik üzerine eğitim gördü. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı.

Esbank TAŞ’de Müfettiş Yardımcısı, Müfettiş, Şube Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra Türkiye Halk Bankası A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı.

1 Kasım 2015 genel seçimlerinde 26. Dönem AK Parti Bayburt Milletvekili olarak seçilen Kavcıoğlu, bu görevi süresince TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi ve Parlamentolar Arası Birlik (PAB) Türk Grubu Üyesi olarak çalışmalarda bulundu. Kavcıoğlu, Ağustos 2018’den sonra T.VakıfBank T.A.O. Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve T.VakıfBank T.A.O. iştiraklerinden Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Evli ve 3 çocuk babası olan Kavcıoğlu, 19 Mart 2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na atandı.

PROF. DR. ŞAHAP KAVCIOĞLU BDDK BAŞKANLIĞI’NA ATANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla gerçekleşen atamalara ilişkin kararlar 9 Haziran 2023 Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlandı. Merkez Bankası Başkanlığı’na Dr. Hafize Gaye Erkan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığı’na (BDDK) ise Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı.

Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı Hafize Gaye Erkan kimdir

Hafize Gaye Erkan kimdir aslen nereli? Hafize Gaye Erkan özgeçmişi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Hafize Gaye Erkan kimdir? Hafize Gaye Erkan aslen nereli, özgeçmişi ve ailesi kimdir? Detaylar haberde

Hafize Gaye Erkan kimdir, nereli?

Hafize Gaye Erkan, Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmasının ardından eğitimine Amerika Birleşik Devletleri’nde devam etti ve orada finans alanında çalışmaya başladı. Çeşitli finans danışmanlığı şirketleri ve bir bankada üst düzey yöneticilik yaptı. Bazı ekonomi dergileri tarafından dikkat çeken genç ekonomistler arasında gösterildi.Erkan, İstanbul Erkek Lisesi’nden ikincilik ile mezun oldu ve üniversite sınavında derece yaparak 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne 26’ncı olarak girdi. Bölümünü birincilikle tamamladı ve ardından Princeton Üniversitesi’nden kabul edilerek yurt dışına taşındı.

Hafize Gaye Erkan, 1982 yılında İstanbul’da doğmuştur.

Hafize Gaye Erkan özgeçmişi ve kariyeri

Hafize Gaye Erkan, bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital yenilik konularında derin uzmanlığa sahip kanıtlanmış bir finansal hizmetler lideridir. First Republic Bank’ta neredeyse sekiz yıl boyunca Co-Chief Executive Officer, Başkan, Yönetim Kurulu Üyesi, Baş Yatırım Sorumlusu, Baş Depozito Sorumlusu ve Co-Chief Risk Officer gibi görevlerde bulundu.

Daha önce Goldman Sachs’ta neredeyse on yıl geçirdi. Yönetici Direktör ve Finansal Kuruluşlar Grubu Analitik ve Stratejiler Bölümü Başkanı olarak görev aldı. Erkan, büyük ABD bankaları ve sigorta şirketlerinin yönetim kurullarına ve yönetici yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi ve birleşme ve satın alma konularında danışmanlık yaptı.

Erkan, Mart 2022’de Fortune 500 şirketi Marsh McLennan’ın Yönetim Kurulu’na katıldı ve 2019’dan 2021’de LVMH tarafından satın alınana kadar Tiffany & Co.’nun Yönetim Kurulu’nda görev yaptı. Ayrıca, Princeton Üniversitesi Operasyon Araştırmaları ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi’nde görev yapmaktadır.

2019 yılında, Crain’s’in Bankacılık ve Finans Sektöründe Önemli Kadınlar listesine ve American Banker’ın İzlenmesi Gereken Kadınlar listesine seçildi.

2018 yılında, San Francisco Business Times’ın 40 Yaş Altı 40 listesine ve Crain New York Business’ın 40 Yaş Altı 40 listesine seçildi. San Francisco Business Times’ın araştırmasına göre, Amerika’nın en büyük 100 bankasında 40 yaşın altında President veya CEO unvanına sahip tek kadın olarak belirlendi.

New York Şehri Ortaklığı Yönetim Kurulu’nda görev yapmakta ve National Coalition of Girl’s Schools’ın aktif bir destekçisidir. Ayrıca, STEM eğitimi, mentorluk ve mesleki gelişim aracılığıyla dezavantajlı geçmişe sahip genç kadınları amaca yönlendiren Hafize Gaye Erkan, First Republic Fellowship Programı’nın kurucusudur. Ayrıca, Young Presidents’ Organization, Council on Foreign Relations ve International Women’s Forum üyesidir.

Hafize Gaye Erkan kiminle evli, ailesi kim?

Mühendis olan babası ile matematik ve fizik öğretmeni olan annesi, sayısal zihniyetini geliştirecek okullara yönlendirdi. Erkan, İstanbul Erkek Lisesi’nden ikincilik ile mezun oldu ve üniversite sınavında derece yaparak 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne 26’ncı olarak girdi. Bölümünü birincilikle tamamladı ve ardından Princeton Üniversitesi’nden kabul edilerek yurt dışına taşındı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.