DOLAR 32,9362 0.11%
EURO 35,8995 0.05%
ALTIN 2.530,59-0,16
BITCOIN 2193568-1,60%
Sakarya
30°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Haber Sitesi Kurarak Para Kazanmak Haber sitesi kurmak para kazandırır mı?
 • Onlarnediyo.Com
 • GENEL
 • Haber Sitesi Kurarak Para Kazanmak Haber sitesi kurmak para kazandırır mı?

Haber Sitesi Kurarak Para Kazanmak Haber sitesi kurmak para kazandırır mı?

ABONE OL
23 Mayıs 2024 19:16
Haber Sitesi Kurarak Para Kazanmak Haber sitesi kurmak para kazandırır mı?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Google Adsense’te Yüksek Kazanç İçin Sektörel Site

Haber Sitesi Kurarak Para Kazanmak Haber sitesi kurmak para kazandırır mı?

Zamanın değişmesiyle birlikte para kazanma yolları da bir hayli değişmiş durumdadır. İnternet üzerinden para kazanmak artık oldukça kolay ve eğer kişi iyi bir planlama yaparsa birçok yolla para kazanabilir. Haber sitesi kurmak para kazandırır mı sorusu bu tarz bir işe girişmek isteyen birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu sorunun cevabı evet olsa da kişinin belli başlı şartları yerine getirmesi gerekmektedir ve sabırlı olarak kurmuş olduğu siteyi büyüterek haber sitesi üzerinden kendisini tatmin edecek paralar kazanabilir. Bunun için bazı planları yapması gerekmektedir. Örneğin kendisine ek gelir olarak mı bu işi düşünüyor yoksa cidden iyi paralar mı kazanmak istiyor öncelikle buna karar vermelidir. Eğer iyi paralar kazanmak istiyorsa başlangıçtaki maliyetleri daha yüksek olacaktır ve daha önce haber yazarlığı konusunda tecrübesi olan bazı yazarlarla da çalışması gerekecektir. Tüm bunlar için iyi bir pazar araştırması yapmalıdır internet üzerinden haber sitesi açarak iyi paralar kazanan sitelerin izlediği yolları iyi analiz etmesi gerekecektir.

Öncelikle kişinin kuracağı haber sitesinin konseptini belirlemesi gereklidir. Bu haber sitesi yerel mi olacak yoksa daha genel mi belirli bir konu üzerinde mi haberler yazılacak yoksa genel mi tüm bunların kararı verilmelidir. Kişi mesela pazarda eksik olan bir haber sitesi görüp onun üzerine bir site açabileceği gibi aynı zamanda çok daha genel bir haber sitesi de açabilir. Tüm bu kararların verilmesinde kişinin kendi hedefleri ve hedef kitlesi büyük rol oynayacaktır. Aynı zamanda kişinin aktif bir şekilde bilgisayar kullanıcısı olması da gereklidir. Haberleri ne kadar erken bir şekilde sitesine koyduğu vakit tıklanma sayıları da bir o kadar yüksek olacaktır. Bu sebeple haberleri sürekli takip etmeli ve bu haberleri haber siteleri arasında ilk paylaşan yerlerden bir tanesi olması oldukça önemli bir konudur. Kişinin başarılı bir haber sitesi yaratması bakımından başlangıç için makul bir bütçe ayırmalıdır. Bu bütçe genellikle haber ajanslarına gitmektedir ve bu şekilde kişinin eline haberler belirli bir ücret karşılığında gelmiş olacaktır.

HABER SİTESİNDEN PARA KAZANMAK

Haber sitesi açmak için gerekli olan şeylerden birisi de hosting ve domain almak olacaktır. Kişi bu tarz şeyleri alırken iyi bir pazar araştırması yapmalıdır ve bu şekilde almalıdır. Aynı zamanda kişi doğal olarak hosting alabilmek için öncelikle kuracağı haber sitesinin ismini belirlemelidir. Bunun için kişinin tamamen özgün bir isim bulması gerekmektedir internette bulunan mevcut haber sitelerinin isminden esinlenerek oluşturacağı isim kullanıcılar tarafından pek hoş karşılanmayacaktır. Aynı zamanda bu sitenin isminin özgün olması kadar akılda kalıcı olması da gerekmektedir. Site kurulumu hakkında kişinin herhangi bir bilgisi yoksa profesyonel bir destek alması gereklidir. Aynı zamanda akıllı cihazların oldukça artmış olduğu bu dönemde kuracağı sitenin mobil uyumlu olması da büyük bir değer taşımaktadır. Aynı zamanda açacağı haber sitesinin twitter, instagram gibi sosyal medya hesaplarını açıp iyi bir şekilde reklamını yapmak haber sitesinden para kazanmak için kişinin asla göz ardı etmemesi gereken bir husus olarak öne çıkmaktadır.

Para kazanmaya gelinecek olursa kişinin her şeyden önce sabırlı davranması gerekecektir. İlk başlarda kişi kendi cebinden dahi haber sitesi için bazı harcamalar yapabilir. Fakat kişinin oluşturmuş olduğu sitenin iyi bir ziyaretçi sayısına ulaşması durumunda da işler tersine dönecektir ve kişi bu zamana kadar koymuş olduğu sermayeyi kazanarak kâra geçmeye başlayacaktır. Genellikle bu tarz siteler Adsense sayesinde para kazanırlar. Fakat başlangıçta böyle olsa dahi kişinin işini sabırlı bir şekilde yapması ve güzel bir ziyaretçi sayısına ulaşması durumunda banner reklam satışı, tanıtım yazıları, link satışı hatta kişilerin talebinden doğan reklam haberlerinden dahi paralar kazanabilir. Tabii ki bunun için gerekli olan tek şey istikrarlı bir şekilde ziyaretçi sayısının artması olacaktır. Zaten ziyaretçi sayısı arttıkça kişinin oluşturmuş olduğu sitenin de adı daha fazla duyulmaya başlayacaktır. Yani haber sitesinden para kazanmak için kişinin ilk başta sabırlı olması gerekmekte ve iyi bir ziyaretçi sayısına ulaşması gerekmektedir. İşini iyi bir şekilde gerçekleştiren birçok haber sitesinin günlük ortalama ziyaretçi sayısı 100.000’leri dahi bulmaktadır ve bu da 15-20 bin gibi paralara denk gelmektedir.

Haber sitesi açmak için şu anlık herhangi bir yasal prosedür bulunmamaktadır. Gönül rahatlığıyla açabilirsiniz.

 

Bir kaç kişi ile idare edilen küçük yapılardan büyük patronların kontrolündeki haber sitelerine kadar ülkemizde yüzlerce haber sitesi mevcut. Haber; 7/24 hayatımızda ve mesaili bir iş değil. Uykuda olduğumuz anlarda dahi neler neler oluyor.

Tabi bir iki hevesli arkadaşla sadece memur haberlerine odaklandığımızda nispeten esneklik mümkün. 10-12 saatlik bir mesaiyle gündemi kaçırmayız lakin büyük bir haber sitesi idare ediyorsanız, gece editörleriniz, teknik ekipleriniz, foto muhabirleriniz ve gerektiğinde saha elemanlarınızın olması gerekiyor. Muhasebe hukuk departmanlarını hiç saymıyorum bile.

Bilgi: “Bazı haber içeriklerine ulaşmak için aylık abonelik ücreti talep eden, reklamsız habercilik vadeden web sitelerine sık rastlar olduk.”

Abonelere özel haber bültenleri, videolar, arşiv erişimi ve genellikle bir ödeme duvarının arkasında kilitli tutulan diğer değerli içeriklerin yanı sıra özel etkinliklere (canlı veya sanal) bilet sunmak ve atlanmaması gereken gelir kalemlerinden.

 

Bu arada haber sitelerinin çoğu işin içine video içeriklerini de kattığından sitenizin kurgu ve düzenlene konusunda da avantajları olmalı. Bir nevi gelen okur, tembellere de izletiriz mantığı.

Google reklamları haber sitelerinin can damarıdır. Elbette tek gelir kalemi sadece arama reklamları demek değil. Ücretli haberler ve ilanlar, duyurular, markalı haberler, link çıkışları ve benzer dijital alanları gelir kapısı olarak değerlendirebiliriz ancak ne kadar büyürseniz o kadar da masraflarınız artacak.

Google ile ilerlemek yetmez diyerek kendi reklam departmanınız kuran haber siteleri kar marjını daha da artıracaktır. Burada şu kritik soruyu sorup tatmin edici cevaplara aramak faydalı olacaktır: “Basılı materyallerden dijital gazeteciliğe geçmeye mali ve yapısal olarak hazır mıyım?”

Doğrudan anlaşmalar daha fazla para getirme eğiliminde olsa da, daha fazla baş ağrısına da neden olabilir ve haber sitenizden para kazanmaya yeni başlıyorsanız, bunun personeliniz ve kendi zamanınız için nelere mal olacağını dikkatle ananiz etmelisiniz.

 

Günümüzde bir haber sitesi kurup idare etmek elbette mali olarak külfetli bir iş; siyasi dengeleri göz ederken yandaşlığa kaymamak, öngörülemeyen giderler, çoktan kapılan pastayı ısırma çabaları ve bir çok devedişi başlık girişimcileri ürkütüyor. Haklılar da.

Milliyet’i ele alalım. Arşiv sayfaları ve Türk gazeteciliğindeki etkileri başlı başına makale konusu ancak burada değineceğimiz güçlü altyapısı ve gazetecilik kabiliyetleri.

Milliyet, Hürriyet gibi gazetelerin ajans aboneliklerine ihtiyacı olmayacağını söyleyemeyiz ancak haber havuzuna ek olarak; atlatma haberler, röportajlar ve daha bir çok kaliteli içeriğe hem ulaşabiliyor hem de kolayca üretebiliyorlar.

Sadece tek bir gün içinde yüzlerce haber içeriğini hatasız yayına alan web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda olmasına ve haliyle çok kazanmasına şaşırmamak gerek. İşin SEO yani optimizasyon kısmı ile alakalı bu paragraf nitelik ve nicelik olarak ayrıca bir içerikte eleştirilip toparlanacak. Devam edelim,

Bazı haber siteleri, uzun vadede güvenilirliği mahvedebilecek tarafsızlık ve önyargı arasındaki ince çizgide yürüyen gri renkte yaşar. Bazı siteler vızıltı için yaşar ve trafiğin ve tıklamaların gelmesini sağlamak için ne gerekiyorsa söyler veya yapar. Bakınız: Clickbait.

Haber Siteleri NİŞ’e Bağlı Olarak Oldukça Karlı Olabilir

Buraya kadar biraz korkutucu senaryolarla ilerledik. NİŞ yani bakir başlıklar ve kurcalanmamış alanlar ki bunlar kedihaberleri.com da olabilir veya paranormal haberler de aradan sıyrılmanıza olanak verebilecek yatırımlardır.

Okuyucu kitleniz muhafazakarsa satın alma kararlarını verirken ailevi değerlerini göz önünde bulundurduklarına bahse girebilirsiniz. Bunlar, fırsat kuponları, ucuz tatiller, indirimli yemekler ve tarifler anlamına gelir veya daha fazlası. Yalnızca onlarla değil, cüzdanlarıyla da bağlantı kurmanın yolunu bulan pop-up içerikler oluşturabilirsiniz.

Reklamlar, hem çok para kazanmanın hem de sitenizin güvenilirliğini zedelemenin harika bir yoludur. Patlamalı çatlamalı reklamlar, pop-up’lar, banner’lar, haber foto galerileri kadar ziyaretçileri kaçıran başka bir şey daha hatırlamıyorum. İşte bu yüzden Twitter’a yöneliyoruz.

Yine de haberlere çevrimiçi erişmeye alışan toplumların hız merakı haber sitelerine olan talebi artırıyor. Burada moralleri bozmamak lazım. Daha ellenmemiş çok alan var ve elimizde de yeni mezun bir çok iletişim fakültesi öğrencisi mevcut.

Dijital Medya Şirketlerinin İnternetten Para Kazanmasının 5 Yolu

 • Görüntülü reklamcılık.
 • Abonelikler ve üyelikler.
 • Sponsorlu içerik.
 • Etkinlikler.
 • Affiliate linking.

Bir Blog Sitesinin Aylık Ziyaretçi Sayına Göre Ortalama Gelir Potansiyeli

Günde ortalama 1.000 kişinin ziyaret ettiği blog sitesi ayda 500 TL civarında, 3.000’lerde gezinen bir web sitesi 2.000 TL, 3.000-10.000 kişinin ziyaret ettiği site ayda 5.000 TL, 10.000 ila 100.000 kişinin ziyaret ettiği blog sitesi ise ayda 50.000 TL’ye varan gelirler elde edebilir.
Burada rakamlara takılmamak gerekir. Sektörel bir haber siteniz olabilir ve ziyaretçi sayınız bin civarındayken çok fazla gelir elde edebilirsiniz üstelik 2-3 kişilik bir ekiple!
 
Türkiye’de en çok ziyaret edilen ilk beş site arasında yer alan Ensonhaber.com veya benzer hacimli haber sitelerinin günlük 1,5 milyon tekil ziyaretçiye ulaştığı göz önüne alındığında işin gelir gider tablosu kabaca netleşecektir. Bu arada İngilizce haber sitesi buna benzer bir yatırımla çok daha fazlasını getirecektir.

En başarılı dijital medya şirketleri, bu beş stratejinin bir kombinasyonunu kullanır ve bana göre kaliteli haberler ve atlatma içerikler ne kadar önemliyse işin SEO ve pazarlama kısmı da bir o kadar önemli.

Bir Web Sitesinden veya Blogdan Para Kazanmanın 15 Yolu:

 • Kaleminizi satmak,
 • AdSense ile tıklama başına ödeme reklamcılığı,
 • Reklam alanı satmak,
 • Affiliate marketing (satış ortaklığı),
 • Bağış ile para kazanma,
 • Ürünlerinizi veya hizmetinizi satmak,
 • Sponsorlu içerik,
 • Web site alım satım,
 • Üyelik web siteleri,
 • E-posta toplamak ve satmak,
 • Değerli data satmak,
 • Bazı sayfaları satmak veya kiralamak,
 • Abonelik karşılığı premium içerik sunmak,
 • Metin bağlantılı reklamlar,
 • E-ticaret sitesi kurmak,

Çevrimiçi gazetelerin yalnızca tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığından para kazanabileceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bu günlerde yayıncılar çeşitli şekillerde gelir elde ediyor.

Google Adsense reklamlarında kazancın en yüksek noktaya ulaşabilmesi için yüksek tıklama maliyeti elde eden kelimeler ve sektörleri seçmiş olmanız gerekir. Bu noktada en önemli kavram Türkçede Tıklama Başına Maliyet (TBM) ve İngilizcede de Cost Per Click (CPC) kavramıdır. Çünkü internet üzerinde her kelime, her konu, her sektör farklı oranlarda aranılan ve tıklama alan bir orana sahiptir. Bu konuda Google Adsense kaydı gerçekleştirdikten sonra kazanç sağlamak için kullanacağınız sayfa veya uygulamanın doğru sektörden seçilmiş olması, daha yüksek tıklama oranları ve maliyeti ile size daha fazla kazanç sağlayabilir.

Yüksek Google Adsense Kazancı İçin Doğru Sektör Seçimi

Google her noktada ayrı ve profesyonel algoritmalara sahip olarak kendi belirlemelerini gerçekleştiren ve katı kurallara sahip olan bir politika yürütmektedir. Bu sistem içerisinde Google Adsense cephesinde yani reklam tarafında da tıklama ve reklam türlerine göre ödemeler de değişiklikler gerçekleştirmektedir. Çünkü reklamın hangi kategoride bulunduğu, yayıncının ödemiş olduğu ücret veya reklamın kaç defa görüntülendiği gibi faktörler ödeme miktarlarını ve maliyetleri değiştirmektedir.

Reklamlarda TBM oranları, reklamın konusu ve reklam veren kişiler arasındaki rekabet ile tam olarak ilişkili bir noktadadır. Örnek olarak internette bir mobilya takımının reklamı akla gelebilecek birçok blog sayfasında veya web sayfasında görülebilir. Reklamveren çok düşük bir fiyat ile dahi bu reklamı verdiğinde, birçok platformda reklamının yayınlanması mümkündür. Fakat ekonomi piyasası açısından düşünülürse, “borsa sitesi” gibi bir kelime daha spesifik bir şekilde aranan ve rekabetin çok daha yüksek olduğu bir sektöre ait olduğu için maliyetler yüksektir ve rekabet arttıkça reklam gelirleri artış gösterir.

Google Adsense reklamlarında bahsedilen her ayrıntıyı eksiksiz şekilde yerine getirerek işlemlere devam ettiğinizde, eğer reklamlarınızın olabildiğince fazla kişi tarafından görüntülenmesini sağlarsanız, kazanacağız para miktarı da yükselir. Bu noktada özellikle blog kurmak üzerinde durulursa, bu blog sayfalarında da en fazla Google Adsense kazancı sunan kategoriler üzerinde durmak doğru olacaktır. Reklam yayıncılığının yapılabileceği bu sayfalarda değişen kategori ve kelimeler farklı kazançlar sağlar. Eğer bu kategori ve kelimeler kısa kısa incelenirse, farkların ne kadar net olduğu daha rahat görülebilir.

Google Adsense’te Sağlık Sektörü

Sağlık sektörü dünyada her zaman popüler bir yapıya sahiptir ve Google Adsense kategorileri açısından da büyüyen yapısıyla avantajlı görülmektedir. Eğer web sitesinden para kazanmak istiyorsanız, güçlü tanıtımlar gerçekleştirmek için sağlık kategorisinde bir web sayfası tercih edebilirsiniz.

Temel olarak sağlık konulu bir sayfa açıp sonrasında bu sayfayı bir blog olarak da kullanabilir ve bu sayede ilgi çekici içerikler ile insanları sayfaya daha kolay çekebilirsiniz. Sağlık sektörü kategori olarak baz alındığında, Adsense üzerinde en fazla kazandıran konular arasında bulunmaktadır. Çünkü bu sektör çok büyük bir rekabet ortamına sahiptir ve bu rekabet reklam yayıncılarının gelirlerinde artış sağlamaktadır.

Benzer şekilde sağlık genel kategorisi altında yaşam, spor, tedaviler(tıbbi, bitkisel ve alternatif tıp tedavileri gibi), diyet gibi konularda da alt kategori sayfalar günümüzde özellikle blog içerikli sayfalarda önemli bir yere sahiptir. Bu kategorilerde blog sayfaları özellikle yetişkin internet kullanıcılarının gündelik hayatta sıklıkla aradıkları bilgilerin yer alabileceği bir yapıya sahip olarak düzenlenebilir. Bu sayede de yine Google Adsense kazandıran konular kapsamında bu sayfalar rekabet, bilgi ihtiyacı ve sektör genişliği ile kazandırabilir.

Bu kategori için örnek olacak bazı kelimelerde aranma hacimleri ve TBM(CPC) oranlarına bakılırsa;

 • “özel sağlık sigortaları” kelimesinde aranma hacmi 8100 ve TBM ise 02,96$
 • “ntv sport” kelimesinde aranma hacmi 1300 ve TBM ise 01,47$
 • “akne ve leke tedavisi” aranma hacmi 30 ve TBM ise 01.81$ gibi rakamlar görülebilir.

Ayrıca sektör için İngilizce anahtar kelimelerde de benzer değerlere bakılırsa, “fitness” kelimesinde aranma hacmi 260 ve TBM ise 84,16$ olarak görülebilir.

Google Adsense’te Moda Ve Kadın Sektörü

Yine moda ve kadın her geçen gün gelişen ve yüksek oranlar elde eden bir sektör olarak artan site sayısı ile rekabetin arttığı bir sektördür. Bu sektörde en önemli koşul kaliteli bir site tasarımı kullanmanız ve özgün bir portal olarak ilgi çekmeniz olacaktır. Bu sayede sektörün sağladığı yüksek maliyetler ile yüksek bir gelir elde etme şansına sahip olabilirsiniz. Kendinize güvendiğiniz taktirde kadın ve moda sektöründe her zaman gelişmeyi başaran, doğru içeriklere sahip ve etkileyici bir site sayesinde de genişleyen rekabet alanı içerisinde sizde iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Bu kategori için örnek olacak bazı kelimelerde aranma hacimleri ve TBM(CPC) oranlarına bakılırsa;

 • “uzun dalgalı saç” kelimesinde aranma hacmi 210 ve TBM ise 02,60 $
 • “lazer epilasyon yaptıran kadınlar kulübü” kelimesinde aranma hacmi 40 ve TBM ise 01,59 $ gibi rakamlar görülebilir.

Google Adsense’te Finans Sektörü

 

Finans, internetin varoluşundan beri her zaman en iyi sektörlerden biri olarak kabul edilirken, bu noktada sektördeki her firma tarafından da Google Ads reklam kampanyaları oluşturulmaktadır. Çok yüksek bir rekabet yer alan bu sektörde bu rekabet, tıklama başına maliyet oranlarını da yükseltmektedir. Genellikle kredi, sigorta, bankacılık ve özellikle forex noktalarında reklamlar çok yüksek oranlara ulaşmaktadır. Bu bağlamda iyi bir blog sayfası veya web sitesi açısından finans alanındaki kaliteli sayfalar, Google Adsense açısından da iyi içerikler ve güncel konular ile kazanç oluşturabilir. Bu kategoride özellikle mobil uyumlu sayfa temalarını da seçmek önemlidir.

Bu kategori için örnek olacak bazı kelimelerde aranma hacimleri ve TBM(CPC) oranlarına bakılırsa;

 • “forex” kelimesinde aranma hacmi 74.000 ve TBM ise 9,64 $
 • “yatırım finans” kelimesinde aranma hacmi 5400 ve TBM ise 3,39 $ gibi rakamlar görülebilir.

Ayrıca sektör için İngilizce anahtar kelimelerde de benzer değerlere bakılırsa, “bitcoin merchant account” kelimesinde aranma hacmi 20 ve TBM ise 64,32$ olarak görülebilir.

Google Adsense’te Otomotiv Sektörü

 

Adsense denildiğinde en fazla kazanan kategoriler arasında otomotiv en fazla reklam verilen sektörlerden birisidir. Yerli ve yabancı birçok büyük otomotiv şirketi aralıksız ve sınırsız bir şekilde reklam imkanı sunarken, bir yandan da kasko şirketleri, araç kiralama firmaları, ikinci el araç sayfaları gibi birçok platform reklam yayınları yapmaktadır. Otomobiller, araç kullanımı, yeni araçların tanıtımı veya araçlar ile ilgili blog paylaşımları yapan bir sayfa Google Adsense sayesinde yüksek tıklama maliyetleri ile gayet iyi gelirler elde edebilir.

Bu kategori için örnek olacak bazı kelimelerde aranma hacimleri ve TBM(CPC) oranlarına bakılırsa;

 • “d sınıfı araçlar” kelimesinde aranma hacmi 590 ve TBM ise 01,45 $
 • “bosch araba servisi” kelimesinde aranma hacmi 170 ve TBM ise 02,91 $ gibi rakamlar görülebilir.

Ayrıca sektör için İngilizce anahtar kelimelerde de benzer değerlere bakılırsa, “compare car insurance” kelimesinde aranma hacmi 70 ve TBM ise 469,12$ olarak görülebilir.

Google Adsense’te Eğitim Sektörü

 

Eğitim sektörü her zaman varlığını koruyan yapısıyla sektördeki her firma tarafından da Google Adwords reklam kampanyalarının sürekliliğe sahip olduğu bir sektördür. Yüz yüze eğitim veren kurumlar ve bunun dışında online eğitimler eğitim danışmanlığı veren kurumlar, özel üniversiteler, sertifika programları veya yayınevleri gibi birçok firma bu kategori içerisinde reklam vermektedir. Bu kategoriye bağlı olarak özgün yapıya sahip olan ve faydalı içerikler sunan bir blog sayfası ya da web sayfası iyi bir alan adıyla mobil uyumlu şekilde Google Adsense gelirlerini gayet yüksek tutabilir.

Bu kategori için örnek olacak bazı kelimelerde aranma hacimleri ve TBM(CPC) oranlarına bakılırsa;

 • “amerika dil eğitimi” kelimesinde aranma hacmi 320 ve TBM ise 02,66 $
 • “malta dil okulları” kelimesinde aranma hacmi 170 ve TBM ise 02,93 $ gibi rakamlar görülebilir.

Ayrıca sektör için İngilizce anahtar kelimelerde de benzer değerlere bakılırsa, “best doctoral programs in education” kelimesinde aranma hacmi 30 ve TBM ise 114,31$ olarak görülebilir.

Google Adsense İçin Kelime Bazlı TBM(CPC) Rakamları

Google Adsense için bahsedilen sektörler popüler bir yapıya sahip olarak her zaman ilgili kelimelerde çok yüksek TBM(CPC) oranları sağlamaktadır. Bu noktada sektörlerle ilgili birkaç kelime üzerinden TBM rakamlarına göz atılabilir.

 • Sağlık sektöründe bir örnek olarak, “embriyo donasyonu” 880 aranma hacmi ile tıklama başına 6,96 dolar gibi bir rakam sunmaktadır.
 • Moda ve kadın açısından “uzun dalgalı saç” kelime öbeği 210 arama hacmi ile 2,60 TBM sunmaktadır.
 • Finans sektöründe örnek olarak “forex” kelimesi 74.000 aranma hacmine sahip olarak, tıklama başına maliyet oranı 9,64 dolar gibi bir rakama sahiptir.
 • Otomotiv sektörüne bakılırsa “d sınıfı araçlar” gibi bir anahtar kelime 590 arama hacmi ile 1,45 dolar TBM göstermektedir.
 • Son olarak eğitim sektörüne bakılırsa, “Amerika dil okulu” gibi bir kelime öbeğine bakıldığında 880 aranma hacmi ile 3 dolar gibi bir TBM sunmaktadır.

Google Adsense İçin Web Sitesi Nasıl Yapılmalıdır?

İyi bir konu seçimi üzerinde kafa yorarak doğru bir sektör tercih ettikten sonra belirli adımları takip ederek, Google Adsense için sizde sayfanızı açabilirsiniz. Bu konuda aşağıda sunulan 5 adımı takip ederek doğru bir sonuca ulaşabilirsiniz.

1. Google Adsense için sektör seçimi

Öncelikle bahsedilen sektör kategorilerini ve araştırma yaparak bulabileceğiniz birçok farklı sektörü göz önünde bulundurabilir ve sizin için en doğru sektörü seçebilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.