DOLAR 32,9627 0.2%
EURO 35,4030 0.09%
ALTIN 2.465,09-0,17
BITCOIN 1997975-2,68%
Sakarya
32°

AÇIK

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? 2022 Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Nedir? Muhtaç Yaşlı, Hasta, Engelli Bakıcı Maaşı Nasıl Alınır?
 • Onlarnediyo.Com
 • GENEL
 • Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? 2022 Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Nedir? Muhtaç Yaşlı, Hasta, Engelli Bakıcı Maaşı Nasıl Alınır?

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? 2022 Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Nedir? Muhtaç Yaşlı, Hasta, Engelli Bakıcı Maaşı Nasıl Alınır?

ABONE OL
23 Mayıs 2024 19:28
Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? 2022 Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Nedir? Muhtaç Yaşlı, Hasta, Engelli Bakıcı Maaşı Nasıl Alınır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? 2022 Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Nedir? Muhtaç Yaşlı, Hasta, Engelli Bakıcı Maaşı Nasıl Alınır?

Evde Bakım Parası Almak İçin Nereye Başvurulur?

Yaşlı, hasta, engelli… Paralar hesaba yatıyor. Yüz binlere müjde. Devlet ödeyecek. Bakıma muhtaç yaşlı, hasta ve engelli kişilere bakan yakınlarına her ay ‘evde bakım maaşı’ ödeniyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na göre, ödemeyi kimler alabilir? Evde bakım maaşına başvuru nasıl yapılır? Muhtaç bakıcılığı maaşı nasıl alınır? İşte konuyla ilgili tüm ayrıntılar

Türkiye’de nüfusun hızla yaşlanmaya başlamasıyla birlikte, bakıma muhtaç yaşlı sayısı da artıyor. Hem hasta hem de yaşlı olan kişiler için hayat zorlaşırken, onlara bakan yakınları için de süreç hiç kolay geçmiyor. İşte devlet her iki tarafın da yaşamını biraz olsun kolaylaştırabilmek için akrabaların, yaşlılarının bakımını üstlenmesi yönünde teşvikler uyguluyor. Hasta ve yaşlılığından dolayı bakıma muhtaç olduğu tespit edilen kişilere bakana, her ay 1.657 lira aylık ödeniyor.

EVDE BAKIM MAAŞI ŞARTLARI 2022

Bu bakım aylığını alabilmek için yaşlı vatandaşın sağlık kurulu tarafından düzenlenen ‘yüzde 50 ve üzerinde ağır engelli’ raporunun olması ve raporda da ‘ağır engelli’ ibaresinin yazması gerekiyor. Muhtaçlıkta yeme, içme, tuvalet ve banyo gibi ihtiyaçlarını tek başına yerine getirip getirmediğine bakılıyor. Maaş için günde en az 8 saat bakımın yapılması şartı var. Ayrıca akrabanın da bakıma muhtaç olduğu tespit edilen kişilerle aynı çatı altında yaşaması gerekiyor.

 

EVDE BAKIM MAAŞI NASIL ALINIR 2022?

Başvuru, ikametgahın bulunduğu ‘Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğü veya varsa ilçe müdürlüklerine yapılıyor. Başvuru dilekçesi 30 gün içinde sonuçlanıyor.

Tüm bu süreçten sonra ödeme almaya hak kazananlara her ay düzenli maaşı yatırılıyor. Evde bakım yardımı ayın 15’i ile 31’i arası hesaplara geçiyor.

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU 2022?

Evde Bakım Yardımı kapsamında kişi başına ödenecek yardım miktarı 2.254,02 TL’ye yükseldi.

EVDE BAKIM MAAŞI KİMLER ALABİLİR 2022?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na göre, ödemeyi alabilecek akrabalar şöyle:

 • Üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri.
 • Ana ve babası ile bunların ana ve babası.
 • Torunları ile torunlarının eşleri.
 • Kardeşleri ile kardeşlerin eşleri, kardeşlerin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri.
 • Eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları.
 • Amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri.
 • Halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri.
 • Dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri.
 • Teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşleri.
 • Akraba yoksa yasal vasisi olması gerekiyor.

Engelli hasta özürlü gibi bireylere bakarak, devlet tarafından bu kişilerin yakınlarına maaş bağlanmaktadır. Bir çok birey ise evde bakım parası almak için nereye başvurulur şeklinde ne yazık ki tam bilgiye sahip değildir. Bu yazımızda bakım maaşı alma şartları dahil tüm detayları öğrenmiş olacaksınız.

Evde Bakım Parası Başvuru Süreci

Son yıllarda sosyal devlet adına pek çok yeni yapılan uygulama vatandaşları memnun etmektedir. Vatandaşlar yeni uygulamalarla artık kendilerine daha fazla sosyal anlamda destek bulmuşlar ve bu destek sayesinde gerek psikolojik gerekse maddi anlamda bir rahatlama yoluna gitmişlerdir. Evde bakım parası da bunlardan bir tanesidir. Devlet engelli olan bireylerin ailelerine ekonomik açıdan zayıf pozisyonda olanlara evde bakım ücreti adı altında destekte bulunmaktadır.

Bu hizmetten faydalanmak için yapmanız gereken ilk adım ikametin bulunduğu il veya ilçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmaktır. Bu konuyla ilgili olarak detaylı bilgiyi size yapılacak olan yönlendirme sonucunda ulaşabileceksiniz. Evde bakım yaptırmak istediğiniz engelli kişiye bakanlık tarafından görevlendirilen heyet tarafından kontrole gelinecek ve evde bakım yapılan alanda bakım durumu kontrol ve gözlem yapılacaktır. Bu yüzden bakım yapılan alan ve bölge önemlidir. Sizler ikamet adresi verdiğiniz alanda bakımını yaptığınız hastayı bulundurmanız sizin ve heyet için uygun bir durum olacaktır.

Evde Bakım Parası Nedir?

Bakıma muhtaç olan kişilerin yaşamlarını devam ettirebilmeleri ve gerek sosyal, gerekse ekonomik, psikolojik açıdan gerekli destek ve hizmetleri alabilmeleri için devlet tarafından engelli veya rahatsız olan bireylerin birinci dereceden akrabalarına veya bakım yapan kişiye verilen para miktarıdır. Evde hastanın veya rahatsız bireyin bakımını üstlenen kişiler bu destek miktarını alabilmektedir. Ödenen tutar olarak genel olarak asgari ücrete denk düşmektedir.

2021 evde bakım parası 1545 TL şeklinde olup ilgili şartları taşıyan herkes bu bakım parasını alabilir.

Evde Bakım Parası Şartları Nelerdir

Öncelikle evde bakım parası alabilmek için bir takım araştırmaların yapılması ve ailenin gerçekten o paraya ihtiyacının olduğu ortaya çıkarılması gerekmektedir. Bunun için eve para getiren yani çalışan bireylerin maaşlarının toplamına bakılır. Gelirleri 1 aylık net asgari ücretin 2/3 ünden daha az olan bireylere daha doğrusu ailelere devlet evde bakım parasını ödemekle yükümlüdür. Bu ücreti alabilmek için prosedüre uygun şekilde başvuruda bulunulması gerekmektedir. Tabi tek şart bu değil bunun dışında hastanelerden alınacak olan heyet raporunun üzerinde ağır özürlü bölümünde evet yazması şartı aranmaktadır, yani heyet raporu ile hastanede ilgili doktorların bu hastaya ilişkin kendi bakımını kendisinin yapamayacağı, bakıma muhtaç olduğuna ilişkin bir rapor olması gerekir.

Bunun dışında yukarıdaki paragrafta da belirttiğim gibi hastaneden alınacak olan heyet raporunun üzerinde ağır özürlü bölümünde evet yazdığına ilişkin bir yazı olması da evde bakım parası almanın temel şartları arasında yer almaktadır.

Bu konuda detaylı bilgi almak ve izlenmesi gereken prosedürü il veya ilçenizden en yakın yerel hizmet veren kişiden almak için ALO 183 Aile ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı’nı 7 gün 24 saat arayabilirsiniz.

Evde Bakım Yardımına başvurmak için Engel Oranı Kaç Olması Gerekir?

Sağlık Bakanlığınca belirlenen yetkili hastanelerden alınacak engelli sağlık kurulu raporunda engel oranı en az %50 ve “Ağır engelli” İbaresi “evet” olarak işaretlenmiş olması gerekmektedir.

Evde Bakım Yardımında Kimler Akraba Sayılır?

Üveyler dâhil olmak üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.

Evde Bakım Yardımı Kapsamında Engelli Kişiye Kaç Saat Bakım Hizmeti Verilmelidir?

Engellinin hanedeki akrabası tarafından 24 saat bakımının yapılması esas olmakla birlikte Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyetinin uygun görmesi ve hanesinde bakımını üstlenecek akrabası olmaması halinde yakında ikamet eden akrabası tarafından en az 8 saat bakımının yapılması gerekmektedir.

2022 Aylığı Gelire Dâhil Edilir mi?

Evde bakım yardımı başvurusunda 2022 sayılı Kanun kapsamındaki aylıklar gelir olarak hesaba katılır.

Başvuru Kaç Gün İçerisinde Sonuçlanır?

Belgelerin eksiksiz teslim edilmesi ve İl Müdürlüğü bünyesinde görev alan Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti tarafından engellinin hanesinde gerçekleştirilecek inceleme sonucunda İl Müdürlüğü onayı ile başvuru sonuçlandırılır. Talebinin olumsuz değerlendirilmesi halinde engelliye veya yasal temsilcisine İl Müdürlüğünce 30 gün içinde yazılı olarak bildirilir.

İtirazlar Kaç Gün İçerisinde Bildirilmelidir?

Engelli veya yasal temsilcisi tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde bakım raporuna itiraz edebilir. İtiraz talebi il müdürlüğünce değerlendirilir, gerek görülmesi hâlinde yeniden bakım raporu hazırlanması için farklı personelden oluşan bakım hizmetleri değerlendirme heyeti görevlendirilerek işlem yapılır. Yapılacak itirazlarda ikinci Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyetinin verdiği karar nihai karardır

Gelir Değişikliği Kaç Gün İçerisinde Bildirilmelidir?

Engelli veya yasal temsilcisi, hanedeki akraba olan birey sayısı ve bu kişilerin gelirlerindeki değişikliği bir ay içinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bildirmek zorundadır.

Adres Değişikliği Kaç Gün İçerisinde Bildirilmelidir?

Engellinin ikametgâh adresinin değişmesi hâlinde, yeni ikametgâh adresinin akrabası tarafından en geç on beş gün içinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bildirilmesi zorunludur. Aksi takdirde sorumlular hakkında hukuki veya idari işlem yapılır.

Vefat Halinde Kaç Gün İçerisinde Bildirilmelidir?

Engellinin vefat etmesi hâlinde, akrabası en geç on beş gün içinde durumu il müdürlüğüne bildirmek zorundadır. Aksi takdirde sorumlular hakkında hukuki ve idari işlem yapılır.

Hangi Kuruma Müracaat Edilmelidir?

İkametgâhın bulunduğu yerdeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekmektedir.

Hangi Aylarda Yatırılır?

Evde bakım yardımı her ay yatırılmakta olup her ayın 15’i ile 31’i arası hesaplara aktarılmaktadır.

Evde Bakım Yardımının kişi başına düşen muhtaçlık sınırı nedir?

Evde bakım yardımında muhtaçlık sınırı asgarî ücretin aylık net tutarının 2/3’ü olarak belirlenmiştir. Asgari ücret değişikliğine göre güncellenmekle birlikte 2018 yılı için 1450-TL olarak belirlenmiştir.

Evde Bakım Yardımını bu ay alamadım neden?

Evde Bakım Yardımına ilişkin iş ve işlemler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir. Yardımın güncel durumu İl Müdürlüklerinden öğrenilebilmektedir. Bununla birlikte süreli raporu bulunanlar için rapor süresinin dolması, adres değişikliği, gelir durumu değişikliği gibi sebepleri olabilmektedir.

Evde Bakım Yardımına başvuruda bulundum sonucunu öğrenebilir miyim?

Evde Bakım Yardımına ilişkin iş ve işlemler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir. Yardımın güncel durumu İl Müdürlüklerinden öğrenilebilmektedir.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.