DOLAR 32,3176 0.02%
EURO 35,0266 0.15%
ALTIN 2.398,67-0,67
BITCOIN 2164340-4,13%
Sakarya
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Elektrik fatura desteği başvurusu nasıl yapılır? Elektrik yardımı ne kadar?
  • Onlarnediyo.Com
  • GENEL
  • Elektrik fatura desteği başvurusu nasıl yapılır? Elektrik yardımı ne kadar?

Elektrik fatura desteği başvurusu nasıl yapılır? Elektrik yardımı ne kadar?

ABONE OL
23 Mayıs 2024 18:55
Elektrik fatura desteği başvurusu nasıl yapılır? Elektrik yardımı ne kadar?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elektrik Fatura Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır Elektrik faturası yardımı başvurusu nasıl yapılır ve kimler başvurabilir?

Elektrik Fatura Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır

Elektrik faturası yardımı vatandaşların gündeminde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısının ardından elektrik fatura desteği yardımı hakkında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Elektrik yardımı başvurularının kapsamının genişletildiğini açıklamasının ardından başta ihtiyaç sahibi aileler olmak üzere vatandaşlar Elektrik faturası yardımı başvurusu nasıl yapılır, kimler başvurabilir?

 

Elektrik desteği başvuruları dar gelirli aileler için alınmaya devam ediyor. Engelli-yaşlı aylığı alanlar ile evde bakım yardımından faydalanan kişilere sağlanan elektrik faturası desteği, 2022 yılında 206 liraya çıkarıldı. Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 50,6 milyon liralık ilave kaynakla 21 bin ailenin elektrik desteği kapsamına alınacağını söyledi. Peki, elektrik fatura desteği başvurusu nasıl ve nereden yapılır? İşte 2022 elektrik yardımı başvuruları hakkında detaylar.

ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Destek almak isteyen ihtiyaç sahipleri, kimliği ve elektrik faturası ile PTT şubelerine giderek işlem başlatabiliyor.

Evde Bakım Yardımı almasa da kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olanlara da benzer şekilde 200 liraya kadar destek veriliyor. Destek almak isteyen kronik hastalar, bu işlemi evden çıkmadan internet üzerinden gerçekleştirebilecek.

Elektrik Tüketim Desteğinden faydalananlara, geçtiğimiz yıl, 2 buçuk milyar liradan fazla destek sağlandı.

Salgın dönemiyle birlikte evde geçirilen sürenin de artmasıyla enerji tüketiminde büyük artış yaşandı. Kış aylarının da gelmesiyle birlikte ısınmak için yakılan kombiler hem doğalgaz faturalarına hem de elektrik faturalarına ciddi oranda yansımaya başladı. Maliyetlerin artmasıyla birlikte binlerce yurttaş faturalarını ödemekte güçlük çekmeye başladı. Geçim sıkıntısı yaşayan ve faturasını ödemekte güçlük çekenlere devlet yardım elini uzatıyor. Oluşturulan sosyal yardım programı kapsamında elektrik faturasını ödemekte güçlük çekenlere Elektrik Tüketim Desteği sosyal yardım programıyla birlikte nakdi destek veriliyor.

Elektrik Tüketim Desteği

Elektrik Tüketim Desteği, geçim sıkıntısı yaşayan ve elektrik faturasını ödemekte güçlük çeken vatandaşlar için Aile  ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde oluşturulan bir sosyal yardım programıdır. Destek programı çerçevesinde ihtiyaç sahiplerinin tükettikleri elektriğin belirli bir miktarı için nakdi destek sağlanır. Bakanlık tarafından yapılan destek ödemeleriyse PTT birimlerinden alınabilmektedir.

Elektrik Desteğine Nasıl Başvurulur?

Elektrik Tüketim Desteğine başvuruda bulunmak isteyenler en yakın PTT birimine giderek şahsen başvuruda bulunabilir. Başvuruda bulunulurken kimlik kartı ve elektrik faturaları talep edilmektedir. Başvuru sonrasında bakanlığın değerlendirmeleri sonucunda olumlu bir yanıt alınırsa hanedeki kişi sayısına göre elektrik faturalarına nakdi destek sağlanır.

Elektrik Yardım Tutarı

Elektrik faturaları için ilgili bakanlık tarafından yapılan nakdi ödemeler hanedeki kişi sayısına göre farklılık göstermektedir. 2022 yılına göre hanedeki kişi sayısına göre yapılan elektrik yardım ödemeleri şu şekilde:

  • 1 veya 2 kişinin yaşadığı hanelere- 103 lira yardım
  • 3 kişinin yaşadığı hanelere- 137 lira 33 kuruş yardım
  • 4 kişinin yaşadığı hanelere- 171 lira 67 kuruş yardım
  • 5 veya daha fazla kişinin yaşadığı hanelere- 206 lira yardım

Elektrik Tüketim Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

Elektrik Tüketim Desteği, geliri asgari ücret seviyesinde veya daha altında olan ihtiyaç sahipleriyle birlikte, yaşanan sağlık sorunu sebebiyle hane içerisinde bir cihaza bağlı olanlar için de yapılmaktadır. Bu kapsamda elektrik tüketimine neden olabilecek sağlık sorunlarıyla birlikte gelir seviyesi belirtilen seviyeden az olanlar başvuruda bulunabilecek.

Yakacak Desteği

Elektrik Tüketim Desteğiyle birlikte ihtiyaç sahiplerinin ısınmaları için de Yakacak Desteği programıyla birlikte kömür yardımı yapılıyor. Kömür desteğine ihtiyaç duyan hanelere kurul tarafından belirlenecek ağırlıkta kömür yardımı yapılıyor. Ayrıca yeni yılla birlikte yakın zaman içerisinde Yakacak Desteği programına kömür yardımının yanı sıra doğalgaz desteği de eklenecek. Hanelerin doğalgaz faturalarına da destek sağlanacak. Yapılacak ödemelerin iklim şartlarına göre farklılık göstereceği belirtiliyor. Doğalgaz desteğinin uygulamaya alınacağı tarihse henüz netleşmedi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.