DOLAR 32,6426 1.13%
EURO 34,8899 -0.05%
ALTIN 2.446,132,32
BITCOIN 2188027-0,13%
Sakarya
24°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

17:08

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X

Ehliyetsiz araç kullanma cezası ne kadar

ABONE OL
23 Mayıs 2024 19:14
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ehliyetsiz araç kullanma cezası ne kadar

Trafik kazalarında oluşabilecek olumsuz durumları etkileyen sebeplerden bir tanesi olan ehliyetsiz araç kullanma cezası sürücülere göre değişkenlik gösterir. 2019 yılı itibariyle artış oranı yüksek olan cezalarla ilgili çeşitli yaptırımlarda bulunmaktadır. Trafik polislerince yapılan denetimlerin sonucunda tespit edilen kişilerle ilgili yasal işlemler hemen yapılır. Bununla birlikte ehliyet sahibi olmadan araç kullanmak basit bir durum olarak da açıklanmaz. Yalnızca kişinin kendisi değil, trafikte var olan tüm unsurların zarar görmesine sebebiyet verilebilmektedir. Bundan dolayı yaşanabilecek durumların ağırlığına göre cezalar oluşturulur.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

Hali hazırda 2019 yılı için ehliyetsiz araç kullanma cezası 2.018 TL’dir. Aracın kişiye ait olması durumunda bu tutar geçerli olup 15 günlük süre içinde ödenmesiyle %25 indirim uygulanır. Böylelikle ceza 1.515.50 TL’ye gelir. Ancak ehliyetsiz bir şekilde sürücü koltuğunda oturan kişinin araç sahibi olmaması halinde ceza ikiyle çarpılır. Bunun sebebi hem araca hem de sürücüye ayrı olarak cezanın kesilmesidir. Böylelikle iki kez ehliyetsiz araç kullanma cezası verilir. Cezaya yapılan itiraz işlemleri online olarak gerçekleşebilirken indirimli süre içerisinde ödenme durumunda 3.027 TL olur. Plakaya da kesilen cezayla birlikte kişinin adli durumlara karışması ise yargılanmasını da beraberinde getirir. 36/3-a yönetmelik uyarınca gerçekleştirilen kontroller sonrasında cezalar verilir. Cezai yaptırımlar tekrar durumlarında artabileceği gibi aynı zamanda araç ile ilgili de gelişmeler yaşanabilir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Ceza Sorgulama Nasıl Olur?

Var olan ehliyetsiz araç kullanma cezası sorgulamaları internet ortamında yapılır. Bazı durumlarda aracın plakası üzerinden verilen cezalardan araç sahipleri haberdar olmayabilmektedir. E-Devlet üzerinden gerçekleştirilen Emniyet Genel Müdürlüğü bölümünden hemen sorgulama başlatılabilir. Plakaya göre trafik cezası sorgulamasıyla tutarı ve nedeni öğrenilebilir. Aynı zamanda yine aynı şekilde itiraz durumları da söz konusu olabilmektedir. Var olan cezaların sorgulanma işleminin ardından tebliği durumu olmaksızın ödemeler yapılabilir. Ödemelerde E-Devlet sayfasından yönlendirilen banka bilgileri alınır. GİB ya da EGM sitelerinden de yine aynı şekilde ceza ödemeleri sorunsuz bir şekilde yapılmaktadır. Herhangi bir ek ücret olmadığı gibi indirimli ödemeler için iki haftalık sürenin aşılmaması gerekir. Ayrıca banka hesaplarından yapılan ödeme hallerinde taksitlendirme imkânı da kazanılır. Anlaşmalı banka hesaplarının mobil ve internet bankacılığı ile ödemeler yapılır. ATM üzerinden de trafik cezaları ödenebilir. GİB sitesi üzerinden de hemen plaka bilgisi verilerek ehliyetsiz araç kullanma cezası ödemesi gerçekleşir.

Ehliyetsiz bir şekilde otomobil, motor ya da motosiklet ile ağır taşıtların tamamı için ceza durumunda değişiklik olmamaktadır. Ödemelerin gecikmesi halinde ise faiz durumu vardır. Ayrıca ödemelerin yapılmamasıyla aracın muayene işlemlerinin yaptırılması söz konusu olmayacaktır. Bundan dolayı ehliyetsiz araç kullanma cezası ödemesi kontrol edilerek muayene için randevu oluşturulmalıdır. Aksi durumda var olan trafik cezalarından ötürü muayene işlemleri yaptırılmayacağı bilinmelidir. MTV ve trafik sigortası gibi bu cezanın ödenmesi de muayene için zorunlu tutulur. Muayene süreçlerinin geciktirilmesi ise çok daha büyük cezai yaptırımları kaçınılmaz kılabilmektedir. Yalnızca bu durum için değil, çok daha büyük felaketlerle karşı karşıya gelmemek içinde ehliyetsiz araç kullanımı yapılmamalıdır. Araç kullanmayı bilmeyen ya da ehliyet almayı başarmamış kişilere verilen araçların sahipleri de ortaya çıkan sonuçlardan sorumlu tutulmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.