DOLAR 32,9485 0.07%
EURO 35,9184 0.05%
ALTIN 2.537,300,11
BITCOIN 2207894-1,66%
Sakarya
30°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Ehliyeti olan herkesi ilgilendiriyor..

Ehliyeti olan herkesi ilgilendiriyor..

ABONE OL
26 Mart 2022 22:55
Ehliyeti olan herkesi ilgilendiriyor..
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ehliyeti olan ve ehliyet alacakları ilgilendiriyor.

Aylık 2900 lira taksitle sıfır model Renault Clio otomobil sahibi olabilirsiniz

İçişleri Bakanlığı, 1 Ocak 2016’dan önce düzenlenen eski sürücü belgelerinin en geç 31 Aralık tarihine kadar yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilmesi gerektiğini duyurdu. Geçerliliğini yitiren eski tip sürücü belgesi ile araç kullanan kişilere kolluk kuvvetlerince “Geçerlilik Süresi Dolan Sürücü Belgesi ile Araç Kullanmak ” fiilinden dolayı idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

1 Ocak 2016’dan önce düzenlenen eski sürücü belgelerinin yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilmesinde sona yaklaşılıyor. Sürücü belgesini değiştirmeyen kişiler için son tarih ise 31 Aralık. Bu süre içinde sürücü belgesini yenilemek isteyen vatandaşlar nüfus müdürlüklerine giderek sürücü belgelerini yenileyebiliyor.

31 ARALIK 2022 TARİHİNE KADAR YENİLENMEYEN SÜRÜCÜ BELGELERİ GEÇERSİZ OLUYOR

Eski tip sürücü belgesi olan vatandaşlar 31 Aralık 2022 tarihine kadar sürücü belgelerini yenilemeleri durumunda değerli kağıt bedeli 13 TL, vakıf payı bedeli 2 TL; toplamda 15 TL ödeme yaparak yeni tip sürücü belgesine sahip olabiliyorlar. Kanuni süre içerisinde eski tip sürücü belgesini yenilemeyen kişilerin eski tip sürücü belgeleri ise geçerliliğini yitiyor. Geçerliliğini yitiren eski tip sürücü belgesi ile araç kullanan kişilere ise; kolluk kuvvetlerince “Geçerlilik Süresi Dolan Sürücü Belgesi ile Araç Kullanmak ” fiilinden dolayı idari para cezası uygulanacağı belirtildi. Belirlenen tarihinden sonra eski tip sürücü belgesini yenilemek için başvuran kişiler bu tarihe kadar geçerli olan 13 TL olan değerli kağıt bedeli ve 2 TL vakıf payı ile toplamda 15 TL olan değiştirme ücretinden yararlanamayacak, 2023 yılı için belirlenen gerekli harçlar, değerli kağıt bedeli ve vakıf ücretini ödeyerek yeni tip sürücü belgesine başvurabileceklerdir.

Gerekli sınavları başarıyla tamamlayan kişiler sürücü belgesi almaya hak kazanıyor. Sürücü belgesi alırken ise adaylardan harç ücretlerini yatırmaları talep ediyor. Ehliyet sınıfına göre farklılık gösteren harç ücretleri yeni yılla birlikte yeniden şekillendi. Yapılan yeni düzenlemeler ise 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla geçerlilik kazandı.

Sürücü belgesi almak isteyen kişiler öncelikle bir sürücü kursuna kayıt oluyor. Kayıt aşamasında sürücü kursuna eğitim ve sınav masraflarını karşılayacak şekilde ücret ödeniyor. Kimi kurs yerleri harç ücretini de alarak harç ücretini yatırma işlemini tamamlıyor. Alınan eğitim sonrası yazılı sınava giriliyor.

Yazılı sınavı başarıyla tamamlayan adaylar direksiyon sınavı için yeniden eğitim alıyor. Direksiyon sınavını da başarıyla tamamlayan adaylar herhangi bir Nüfus Müdürlüğü dairesinden sürücü belgelerini alabiliyor. Ancak sürücü belgesinin alınabilmesi için gerekli harç ücretinin yatırılması gerekiyor. 2022 yılında zamlanan harç ücretleri ne kadar oldu? İşte detaylar…Yeni yılla birlikte ehliyet harçlarına zam yapıldı. Yapılan zamlarla birlikte ehliyet sınıflarına göre güncellenen harç ücretleri şu şekilde:

2 bin 200 liraya varan ek ödeme yapılacak! A,A1,A2 ve F sınıflarını kapsayan ehliyet harç ücretleri yeni yılda 370 lira olarak düzenlendi. Ancak belirtilen ücrete ek olarak değerli kağıt bedeli ve vakıf payı da isteniyor. Toplam ücret ise 710 lira 40 kuruşu buluyor.B sınıfı ehliyetlerin harç ücreti de bin 160 lira 9 kuruş olarak belirlendi. Aynı şekilde 280 lira değerli kağıt bedeli, 60 lira da vakıf payı ilave edilince toplam harç ücreti bin 456 lira oldu.

B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, G ve M sınıfları için belirlenen harç ücreti bin 863 lira 70 kuruş oldu.

Alınan değerli kağıt bedeli ve vakıf payıyla birlikte ödenmesi gereken toplam tutar ise 2 bin 203 lira 70 kuruşu buldu.
Harç Ücreti Nereye Yatırılır?Harç ücretlerini yatırmak isteyen kişiler için birçok seçenek mevcut. Yeni yılda sürücü belgesi sahibi olmak isteyen kişiler için seçenekler şu şekilde:

Vergi daireleri, Ziraat Bankası ve Vakıfbank ATM veya mobil uygulamaları, Gelir İdaresi, Sürücü Belgesi Teslim Edilirken İstenen Belgeler Sürücü belgesi alırken yazılı ve direksiyon sınavlarını başarıyla tamamlayan ve gerekli harç ücretini yatıran kişiler herhangi bir Nüfus Müdürlüğü üzerinden online işlemle randevu almalıdır. Alınan randevu tarihi ve saati geldiğinde sürücü belgesi teslim alınmaya giderken şu belgeler götürülmelidir:

Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, Eğitim durumunun belirtileceği öğrenci belgesi, Sağlık kuruluşlarından ehliyet alınmasına engel olmadığına dair talep edilen sağlık raporu, Harç ücretinin ödendiğine dair kanıt niteliği taşıyacak olan dekont (İnternet üzerinden yapılan işlemler için online dekont çıkarılarak teslim edilebilir.),

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • bursa sürücü kursu

    yıl sonu yoğunluk olabileceğini düşünüp şimdiden ehliyeti yenilemenin vakti çok teşekkürler haber için

    Yanıtla
    +0
    -0


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.