DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22230041,06%
Sakarya
30°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

E-Devlet Üzerinden Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır

E-Devlet Üzerinden Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır

ABONE OL
23 Mayıs 2024 19:14
E-Devlet Üzerinden Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Engelli kimlik kartı nereden alınır, şartları neler? Engelli kimlik nerelerde kullanılır?

ENGELLİ KİMLİK KARTI NASIL ALINIR?

Engelli Kimlik Kartı alabilmek için engelli birey sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzeri engelli olduğunu belgelemelidir. Engelli bireyin 18 yaşından küçük olması durumunda sağlık kurulu raporunda “Çocuklar İçin Özel Gereksinim Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre Hafif Düzeyde ÖGV (40-49,) Orta Düzeyde ÖGV (50-59), İleri Düzeyde ÖGV (60-69) Çok İleri Düzeyde ÖGV (70-79), Belirgin Özel Gereksinimi Vardır (80-89), Özel Koşul Gereksinimi Vardır (90-99) ifadelerinden birinin yer alması gerekmektedir.

Engelli  bireyin  ikamet  ettiği  ildeki  Aile,  Çalışma  ve  Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne 2 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı ve engelli sağlık kurulu raporunun aslı veya onaylı örneği ile müracaat edilerek engelliler için kimlik kartı alınabilir.

Engellilere sağlanan diğer indirim ve muafiyetler nelerdir?

Çocuklar için (0-18 );

ÇÖZGER’de ”Hafif Düzeyde ÖGV (40-49), Orta Düzeyde ÖGV (50 -59)  ,  İleri  Düzeyde  ÖGV(  60 -69,)  Çok  İleri  Düzeyde ÖGV(  70-79) Belirgin Özel Gereksinimi Vardır (80-89),   Özel Koşul Gereksinimi Vardır (90-99)” tanımlamalardan herhangi birini almış olan çocuklar ya da

Yetişkinler için;

ESKR’de %40 ve üzeri engel oranı almış olan kişiler aşağıdaki indirim ve muafiyetlerden yararlanabilmektedirler:

»    Engelli   kimlik   kartına   sahip   olan   her   engelli   birey, kullandığı toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat hakkından yararlanır. Tüm resmi ve özel halk otobüsleri, deniz ulaşım araçları ve TCDD bünyesindeki trenlerden engelli bireyler ücretsiz faydalanmaktadır. Engelli bireyin ücretsiz seyahat hakkından yararlandırılmama yahut hakkının kullanımının zorlaştırılması durumlarında olayın geçtiği yerin Mülki İdare Amirliği’ne olay tarihi, zamanı, araç plakası ve olay yeri ile ilgili ayrıntıları içerecek şekilde şikayette bulunulması gerekmektedir.

» Tüm iç ve dış hatlar uçuşlarında % 20 indirim sağlamaktadır.

» Konut vergisi muafiyeti 200 metrekareden küçük tek konutu olan engelliler emlak vergisinden muaftır.

»    Engellilerin eğitimleri,   meslekleri,   günlük   yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve özel bilgisayar programlarının temini KDVden müstesnadır.

» Müze ve Ören Yerlerine giriş ücretsizdir.

» Milli parklar, tabiatı koruma alanları ve tabiat parklarına giriş ücretsizdir.

»    Devlet tiyatrolarından ücretsiz yararlanmaktadırlar.

»  TOKİ,  hazırladığı  projeler  kapsamında   planlanan   konut sayısının %5’i kadarını engelli vatandaşlarımıza ayırmaktadır.  Kimlik  fotokopisi  ve  engelli  sağlık  kurulu raporu  ile  başvuru  yapılmakta,  hak  sayipleri  kura  ile belirlenmektedir.

»    GSM    operatörleri,     engelli     kişilere     özel     tarifeler uygulamaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP