Dünyanın En İyi Üniversiteleri Açıklandı – Times Higher Education | Onlarnediyo.ComOnlarnediyo.Com

Dünyanın En İyi Üniversiteleri Açıklandı – Times Higher Education

24 Mayıs 2023 59 views 0

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması farklı kriterlere göre değişebilir, ancak genellikle akademik performans, araştırma etkinliği, uluslararası alanda tanınırlık ve finansal destek gibi faktörler dikkate alınarak yapılır. 2023 yılı için, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında:

Massachusetts Institute of Technology (MIT)

Stanford University

Harvard University

California Institute of Technology (Caltech)

University of Oxford

University of Cambridge

Swiss Federal Institute of Technology in Zurich (ETH Zurich)

University College London (UCL)

Imperial College London

Princeton University

Bu liste, diğer birçok liste gibi subjektiftir ve herkes için geçerli olmayabilir. Öncelikli olarak, öğrencilere en uygun üniversiteleri bulmak için farklı kaynakları incelemeleri önerilir.

Sıralamalar ve veriler sürekli olarak güncellenebilir, ancak bu sıralamada en üstte yer alan üniversiteler genellikle kabul gören en iyi üniversiteler olarak kabul edilir. Ayrıca, dünyanın diğer bölgelerinde de çok sayıda kaliteli üniversite bulunmaktadır ve bu üniversitelerin de kendi alanlarında lider olabilmeleri mümkündür. Öncelikli olarak, öğrencilere en uygun üniversiteleri bulmak için farklı kaynakları incelemeleri önerilir.

Times Higher Education, Londra kaynaklı olup dünyadaki yüksekokullar ve üniversiteler hakkındaki gelişmeleri, haberleri bildiren dergidir. İngiltere’nin önde gelen yayınlarından biridir. Eski adı Times Higher Education Supplement’tir. Dergi 104 ülkedeki 1799 üniversiteyle ilgilenmektedir.

Times Higher Education, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasını yaparken 4 ölçek ve 13 performansı dikkate almaktadır. Sıralamada kullanılan 4 ölçek; uluslararası görünüm, öğretim, bilginin aktarılması ve araştırmalardır. 2023 yılına ait dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasını yapabilmek için 15,5 milyon ve daha fazla araştırma yayını incelendi 121 milyondan fazla alıntı analiz edildi. Dünya genelinde 40 bin akademisyene anket yapıldı. 2500’den fazla kurumdan 680 bin veri toplandı.

Dünya ülkelerindeki üniversiteler, akademisyenler, öğrenciler ve kurumlar Times Higher Education sıralamasını merakla beklemektedir. Times Higher Education elde ettiği verileri, anketleri, analizleri birlikte değerlendirir. Titizlikle yapılan değerlendirmelerin sonucunda sıralamalar açıklanır. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması, öğrencilerin en iyi üniversiteleri incelemesine, karşılaştırmasına ve seçmesine yardımcı olur. Times Higher Education sıralamasına ülkeler, hükümetler, öğrencileri akademisyenler, uzmanlar güven duymaktadır.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ
FOTO GALERİ