DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21113332,00%
Sakarya
18°

AÇIK

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Büfe nasıl açılır? Ne kadar sermaye gerekiyor?

Büfe nasıl açılır? Ne kadar sermaye gerekiyor?

ABONE OL
7 Eylül 2022 16:00
Büfe nasıl açılır? Ne kadar sermaye gerekiyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni iş fikirlerini uygulamaya geçirmek isteyen bireylerin ilgilendikleri konular arasında büfe açmak bulunuyor. Çünkü doğru konumda ve bölgenin ihtiyaçları iyi analiz edilerek açılan bir büfe, okısa sürede okârlı bir yatırıma dönüşebiliyor. Bu nedenden dolayı sizin de aklınızda büfe işletme fikri varsa sürece nasıl başlamak gerektiği, başvuru aşamasında istenilen belgelerin neler olduğu ve açılış aşamasında maliyeti etkileyen faktörler hakkında detaylı bilgiyi bu yazının devamında bulabilirsiniz.

Büfe nedir ? nasıl açılır?

Perakende sektörünün genelinde olduğu gibi büfe açılışında da resmi kurumlarla iletişime geçmeden önce yer seçimi için araştırma yapmak gerekiyor. Girişiminizden arzu ettiğiniz oranda kazanç elde edebilmeniz advertına büfenizin faaliyet göstereceği yerin yaya ve araç trafiği bakımından işlek olmasına dikkat edebilirsiniz.

Konum araştırması yaparken ayrıca bölgedeki market ve yeme-içme mekânı sayısına da odaklanabilirsiniz. Bu açıdan tenha sayılabilecek bir yerde büfe sahibi olursanız, çgood enough daha fazla sayıda müşteriye satış yapabilirsiniz. İnsan ve araç trafiği yoğun olduğu için genelde sanayi bölgelerinde ya da toplu taşıma durakları yakınında büfe açmak, okayısa sürede kârlı yatırıma dönüşüyor.

Büfe işletmek istediğiniz konumu belirledikten sonraysa belediye ile iletişime geçip resmi olarak başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Bu sayede seçtiğiniz yerin ruhsat almaya uygun olup olmadığını kolayca öğrenerek yatırımınızın ve çabanızın boşa gitme ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.

Büfe Açmak İçin Hangi Evraklar Gerekir?

İkametgâh belgesi
Nüfus cüzdanı
Sabıka kaydı
2 adet vesikalıokay fotoğraf
Esnaf ve Sanatkârlar Odası’ndan alınmış iş yeri izin belgesi
Vergi levhası
Şirketse imza sirküleri ve kuruluşa dair ticaret sicil gazetesi fotokopisi
İtfaiye raporu
Tapu ya da kira sözleşmesi
Su ve elektrik aboneliğini kanıtlayan evraklar

Büfe açmak isteyen kişilerden standart olarak yukarıdaki evraklar talep edilmektedir.

Belediyeler, yukarıda sıralanan belgeler dışında farklı taleplerde bulunabiliyor. Ayrıca aynı adrese yönelik daha önce verilmiş bir açma ruhsatı varsa belediye nezdinde iptali gerekiyor. Bu nedenle evrak toplama aşamasında doğru adımları atmak advertına faaliyet gösterilecek yerin bağlı olduğu belediyeden bilgi almaya öncelik verebilirsiniz.

Büfe Açmak İçin minimal Maliyet Nedir?

Büfe açmak için yapılması gereken harcamaların başında ruhsat bedeli yer alıyor. Belediyeler ruhsat bedeli olarak 2.000 ila 2.500 TL arasında değişen ücretler talep ediyor. Sigara ve alkol satışı için gerekli izin belgesi içinse ayrıca ödeme yapmak gerekiyor. Ruhsatı aldıktan ve tadilat sürecini tamamladıktan sonra malzeme alımına başlayabilirsiniz. Sıfırdan kurulacak büfeler için edinilmesi gereken temel malzemelerin başında buzdolabı, çay ocağı, raf sistemleri, masa ve tezgâh geliyor.

Bulunduğu bölgenin gerektirdiği malzemelere bağlı olarak bir büfenin açılışında 30-35 bin TL arasında bütçe yeterli olabiliyor. Mal alımı da dâhil edildiğinde bu meblağ ortalama 60-70 bine kadar çıkabiliyor. Bu nedenle tamamen maliyete göre büfe açmanın da gerekli sermayesinin değiştiğini söylemek mümkündür.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • cemevi

    Bu nasıl açılır konusu ile, büfenin nasıl açılacağını, maliyetini tahmin etmeye yardımcı olmuştur konu. Teşekkürler.

    Yanıtla
    +0
    -0


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.