DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21164430,38%
Sakarya
31°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Bozdurunca Değer Kaybetmeyen Altın Hangisi-Değer Kaybetmeyen Altın Takılar

Bozdurunca Değer Kaybetmeyen Altın Hangisi-Değer Kaybetmeyen Altın Takılar

ABONE OL
23 Mayıs 2024 19:07
Bozdurunca Değer Kaybetmeyen Altın Hangisi-Değer Kaybetmeyen Altın Takılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tasarruf yapmak için altın alarak, bunları bir kenarda saklamak Türk insanı olarak alışkanlıklarımızdan birisi. Fiziki altın almaktan bahsediyoruz elbette.

Altınları bozdurup ev almak, araba almak veya daha farklı bir yatırım aracına yönelme sürecinde emeklerin heba olmaması, tabiri caizse birikimlerin kuşa dönmemesi için bozdurulan bu altınların değerini kaybetmemesi ve koruması gerekiyor. Asıl amaç değerini kaybetmesi dışında değerini arttırması ve biriktirdiğimiz paranın değerini koruması.

Yüksek işçilik maliyeti ile alınan bir altın daha sonra bir kuyumcuda bozdurulduğunda değerini yitiriyor. Zira bazı altınlar kuyumcular tarafından pahalı satılırken, alınırken daha düşük fiyatlara alınıyor. Bunun nedeni ise altına işçilik maliyetinin eklenmesi.

Genellikle bayanların takı amacıyla aldıkları altınların işçilik maliyeti en fazla miktar olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin bir altın kolye, bilezik, yüzük tasarım olarak yapımı aşamasında bayanlara görsel olarak çekici gelmesi ve kolayca satılabilmesi için üreticiler tarafından emek verilerek özenle üretiliyor. Böyle olunca bu altın çeşitlerinde işçilik maliyeti yükseliyor.

Bu nedenle altın kolye, bilezik, yüzük gibi altından yapılmış takılar daha çok tasarruf amacıyla değil hediyelik olarak düşünülmektedir.

Altın ürünlerinin üretilmesi aşamasında hangi üründe ne kadarlık bir işçilik maliyeti olduğu ise vatandaşlar tarafından net olarak bilinmiyor. Örneğin düğün için altın takı seti alındığında ve sonradan bozdurulmak istendiğinde yüzde 50’lere varan bir kayıp ve zarar söz konusu olabiliyor.

Fiziki altın alınarak yapılan tasarruflarda bu altınlar satılırken veya bozdurulurken bir miktar işçilik maliyeti farkı nedeniyle zarar olacaktır.

Bozdururken zarar etmeyen, değerini kaybetmeyen altınlardan en üstte gram altın veya külçe altın yer alır. Çünkü gram altında işçilik maliyeti hemen hemen hiç yoktur ve esas üretim amacı yatırım amaçlıdır. Gram altından sonra bozdururken değerini kaybetmeyen diğer altınlar ise Darphane tarafından basılan çeyrek, yarım, tam, Cumhuriyet altını gibi altınlardır. Bu altınların gramaj ve ayar olarak devlet tarafından belli bir standart ve kalitede basılması değerlerinin korunmasına sebep olmaktadır.

Bozdurunca değerini kaybetmeyen bilezik modelleri hangileri?

Altın bilezik maneviyatımızda çok önemlidir. Meslek edinmiş birisi mecazi anlamda koluna altın bilezik takmış olarak yorumlanır.

Bilezik satın alınırken belli bir işçilik maliyeti üzerine eklenmektedir. Bilezik satılırken veya bozdurulurken ise kuyumcular bileziğin kaç gram olduğunu ve kaç ayar olduğunu tespit ederek satın alır ve işçilik maliyetini hesaba katmaz. İşçilik maliyeti en az olan 22 ayar bilezik modelleri yatırım amacına en uygun altın bilezik modelleridir. Burma bilezik veya işçiliksiz düz bilezikler örnek olarak verilebilir. Kuyumcular konuya daha çok hakim olduklarından değerini kaybetmeyen altın bilezikler konusunda daha net bilgi verecektir.

Altın yatırımı için alternatif en güvenilir yöntem çalınma problemi olmaması, işçilik maliyeti kaybı olmaması ve her an güncel piyasa altın fiyatlarıyla nakde çevirebilme açısından bankalar kanalıyla alınacak altındır. Her ne kadar bankalardan alacağınız altınları fiziki olarak göremeseniz de, işçilik maliyetinin hiç olmadığı, sadece altın piyasasında altın fiyatlarının artış ve azalmalarına göre değişen altın yatırımına sahip olmuş olursunuz.

Devlet tarafından teşvik edilen altın tahvili, altına dayalı kira sertifikası ile altına dayalı yatırım fonları altın fiyatlarına bağlı olarak değerini kaybetmeyecek seçeneklerdir.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (2)


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.