DOLAR 32,9620 0.19%
EURO 35,3997 0.08%
ALTIN 2.465,45-0,15
BITCOIN 2004930-2,50%
Sakarya
32°

AÇIK

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Asgari ücret ne kadar oldu? 2022 Temmuz asgari ücret ek zammı miktarı belli oldu mu?
  • Onlarnediyo.Com
  • GENEL
  • Asgari ücret ne kadar oldu? 2022 Temmuz asgari ücret ek zammı miktarı belli oldu mu?

Asgari ücret ne kadar oldu? 2022 Temmuz asgari ücret ek zammı miktarı belli oldu mu?

ABONE OL
23 Mayıs 2024 19:37
Asgari ücret ne kadar oldu? 2022 Temmuz asgari ücret ek zammı miktarı belli oldu mu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ASGARİ ÜCRET MAAŞI HABERLERİ: ASGARİ ÜCRET ZAMMI 2022 belli oldu mu, Temmuz zammı ne zaman açıklanacak, bugün belli olur mu?

Asgari ücret ne kadar oldu? 2022 Temmuz asgari ücret ek zammı miktarı belli oldu mu?

Asgari ücret ne kadar oldu? 2022 Temmuz asgari ücret ek zammı miktarı belli oldu mu?

Asgari ücret maaşı haberlerindeki son gelişmeleri bir araya getirdik. Asgari ücret zammı 2022 ne kadar olacak, ne zaman açıklanacak merak ediliyor. Asgari ücret Temmuz zammı bugün belli olur mu?

Yüzde 50 zam yapılmıştı

2021’de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan asgari ücret yüzde 50’lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI BELLİ OLDU MU? 2022 ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bugünü işaret ederek, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışmalarını sonuçlanacağını ümit ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine toplantısı ardından yaptığı bildirimde asgari ücrette temmuz artışı için talimat verdiğini söylemişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de asgari ücrette ara zammın bu hafta tespit edebileceğini söylemişti.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TEMMUZ ZAMMI İÇİN TOPLANDI

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden meydana gelen Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022’nin ikinci altı ayında asgari ücrete yapılacak artışı saptamak üzere toplandı. İşte yeni asgari ücret…HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN GÖRSELE DO/KUNUNUZ…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine toplantısı ardından yaptığı bildirimde asgari ücrette temmuz artışı amacıyla talimat verdiğini söylemişti. Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Bilgin de asgari ücrette ara zammın bu hafta tespit edebileceğini söylemişti.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TEMMUZ ZAMMI İÇİN TOPLANDI

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden meydana gelen Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022’nin ikinci altı ayında asgari ücrete yapılacak artışı saptamak üzere toplandı.
İşte yeni asgari ücret..
Devamını okumak amacıyla fotoğrafa t’klayınız..

Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Bilgin’in başkanlığında, Bakanlığın Reşat Moralı Salonu’ndaki toplantıda, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol da yer aldı.

İlk toplantıdan çıkan mutabakata göre, asgari ücretteki artış, temmuzdan itibaren geçerli olacak ve asgari ücrete vergi muafiyeti, yeni zamla ulaşılan rakam amacıyla de uygulanacak.

BAKAN BİLGİN: KOMİSYON ÇALIŞMALARI YARIN SONUÇLANACAK
Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Bilgin toplantı evvel yaptığı konuşmada, “Asgari ücret amacıyla hep normal, saatinde artacak demiştim ama gelinen noktada enflasyon nedeniyle tekrar belirlememiz gerekiyor. Enflasyon gelir dağılımını bozuyor. Çalışanlar enflasyon karşısında kendi gelirlerini düzenleyemediği amacıyla sosyal devlet tedbirleri döneme girmektedir. Enflasyonun emekçiler üstündeki baskısını kaldıracağız. Çalışanlarımızın enflasyon karşısında korunması bizim görevimizdir” dedi.
Bakan Bilgin, bugün başlatılan komisyon çalışmalarının yarın sonuçlanacağını ümit ettiklerini söyledi.

“DENGELİ BİR RAKAMDA ANLAŞACAĞIMIZI UMUT EDİYORUM”

Ara zam ihtiyacında mutabık olduklarını bildiren TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, “Dengeli bir asgari ücret belirlenmesi hususu ile alakalı TİSK elini taşın altına koyacaktır” diye konuştu.

“ASGARİ ÜCRETE YAPILAN ZAM ENFLASYONLA ÜÇ AYDA ERİDİ”

Türk-İş Başkanı Ergun Atalay da, “Son 5 aydır enflasyondaki yüksek artıştan kaynaklı bir toplantı yapıyoruz. Asgari ücrete Ocak Ayı ayında güzel bir zam yaptık ama maalesef 3 ayda bu zam eridi. Dar gelirliler ülkede en çok sıkıntıyı çeken kesim. Temennim meydana gelen enflasyon kapsamında dar ve sabit gelirliye soluk aldıran bir artış olması” ifadelerini kullandı.

GELİR VERGİSİ ALINMIYOR

Bu seneki asgari ücret çalışmaları esnasında bütün ücretlerde asgari ücrete kadar olan bölümün vergi dışı kalması tarafında de uzlaşı sağlandı. Bu amaçla asgari ücretten bundan sonra Gelir Vergisi alınmıyor.

ASGARİ ÜCRETTE ÖNE ÇIKAN FORMÜLLER

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret artışıyla alakalı Ankara’da bir vakitdir devam eden görüşmeler sonucunda farklı formüller üstünde çalışma yapılmıştı.
Burada üç formül üstünde vakitn görüşmelerde birinci formül olan prim planlamasi öne çıktı.

Sabah’ın haberine göre hem işçi hem de işveren temsilcileri ile oluşturulan görüşmeler sonucunda işverene aşırı yük getirmeyecek ve istihdamı koruyacak bir formülün uygulanması fikiri öne çıktı.

Buna göre kamunun asgari ücret üstünden aldığı vergilerden vazgeçmesi gibi prim kesintilerinden meydana gelen bir planlama ile net rakamın yukarıya çekilmesi söz hususu olacak.
NASIL UYGULANACAK?

Asgari ücretin brüt rakamı 5004 TL olarak uygulanıyor. Bu rakamdan Ocak Ayı ayından bu yana gelir ve damga vergisi alınmıyor. Sadece işçi amacıyla SGK primi olarak yüzde 14 kesinti ve işsizlik sigortası fonuna da yüzde 1 oranında kesinti yapılıyor. Toplamda 750,60 liralık bir kesinti ardından net ücret 4.253 TL olarak ödeniyor.

YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

5004 liralık asgari ücret üstünden ilaveten işveren SGK payı olarak yüzde 15.5 oranında kesinti yapılıyor. Hem de yüzde 2 oranında da işsizlik sigortası fonuna kesinti yapılıyor. Bu kesintilerin toplamı da 775 lira 62 kuruşu buluyor.
Hem işçi hem de işverenden oluşturulan kesintiler toplandığında rakam 1.626,22 TL’lik bir miktara ulaşıyor.

Bu miktarın işsizlik sigortası fonunda karşılanarak belli bir vakit kamu tarafından alınmaması formülü ile beraber asgari ücret amacıyla 5.879,62 TL tutarında bir miktara ulaşmak olası oluyor.

Bu formül işletildiğinde işverene yük getirmeden asgari ücrete bir ara zam yapılmış olacak. Bu formülün dışında öne çıkan başka formül ise senelik enflasyona tamamlama şeklinde olacak. Orada da yüzde 50.5 oranındaki sene başında oluşturulan artış oranının senelik enflasyona tamamlanması sağlanacak.

Bu halde artış yüzde 26 seviyesinde olacak ve net asgari ücret 5.363,53 liraya kadar ulaşacak. Burada da gene işsizlik sigorta fonundan destek yapılması söz hususu olabilecek.

PRİM DESTEĞİ FORMÜLÜ HESABI

ASGARİ ÜCRET 5.004,00SGK PRİMİ % 14 700,56İŞSİZLİK SİG. PRİMİ % 1 50,04KESİNTİLER TOPLAMI 750,60NET ASGARİ ÜCRET 4.253,40

İŞVERENE MALİYET

Brüt asgari ücret: 5004,00SGK Primi % 15,5 (işveren payı): 775,62İşsizlik sig. Pr. İşveren %2: 100,08İşverene toplam maliyet: 5.879,70KESİNTİLER TOPLAMI: 875,62

ASGARİ ÜCRET YÜZDE 26.10 ARTARSA (TL/AY)

Brüt asgari ücret: 6.310,04SGK primi % 14: 883,41İşsizlik sig. primi % 1: 63,10Kesintiler toplamı: 946,51Net asgari ücret: 5.363,53

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.