DOLAR 32,6420 1.13%
EURO 34,8974 -0.03%
ALTIN 2.451,912,56
BITCOIN 2185769-0,08%
Sakarya
24°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

17:08

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
65 yaş aylığı nedir?65 yaş maaşı kimlere verilir?65 yaş aylığı ne kadar?
  • Onlarnediyo.Com
  • GENEL
  • 65 yaş aylığı nedir?65 yaş maaşı kimlere verilir?65 yaş aylığı ne kadar?

65 yaş aylığı nedir?65 yaş maaşı kimlere verilir?65 yaş aylığı ne kadar?

ABONE OL
23 Mayıs 2024 19:16
65 yaş aylığı nedir?65 yaş maaşı kimlere verilir?65 yaş aylığı ne kadar?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaşlılık Aylığı Nedir? 65 Yaş Aylığı Kimlere Verilir?

Yaşlılık Aylığı Nedir? 65 Yaş Aylığı Kimlere Verilir?

Hükümetten yapılan duyuruya göre, herkes 828 TL ödemeye kavuşacak. Yapılan açıklamaya göre, kriterleri tutan herkes, en yakın PTT şubesine giderek, yaşlılık aylığını alabilecek. Yaşlılık aylığını, sadece belirli şartları taşıyabilenler alabilir.

Yaşlılık Aylığı Şartları

65 yaş aylığı için gerekli şartlar belirlenmiştir. Aylık için şartlar, ilgili kurumlarca açıklanmıştır. Belirlenen şartlara uygun olmayan kişiler maddi zorluk içinde olsa bile, yaşlılık aylığı alamayacaktır. Yaşlılık maaşı için başvuramayalar için, başka seçeneklerin önü devlet eliyle açılmıştır. Maaşı alamayanlar diğer sosyal yardımlara başvurabilir. Yaşlılık maaşı almak için belirli şartları sağlamak gerekir.

Yaşlılık Maaşı Almak İçin Taşınması Gereken Şartlar

Şartlara baktığımızda; sosyal güvenceye sahip olmamak. Hiçbir yerden SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik kurumlarının güvencesinin altında olmamak. 65 yaşını doldurmuş olmak. Yapılan gelir tespitinde, muhtaçlık sınırının altında kalmak. Sosyal Güvenlik Kurumuna iş günü primleriyle ilgili hiçbir şekilde ödeme yapılmaması. Hane gelirinin, asgari ücretin üçte birinden az olması. Belirtilen şartları taşıyan herkes yaşlılık maaşından yararlanarak 828 TL ödemenin sahibi olabilirler.

65 Yaş Aylığı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Pandemi döneminde, hükümetten duyurulan müjdeyle birlikte biraz olsun rahat nefes alınabilecek. Yapılan duyuruya göre; yapılan zamla birlikte 828 TL olan yaşlılık aylığı, en yakın PTT şubelerinden alınabilecek. Yaşlılık aylığına sahip olabilmek için öncelikle;  bulunulan ilçenin kaymakamlığına başvuru yapılır ve muhtaçlık tespiti yapılır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının yaptığı değerlendirmede; ailenin yaptığı harcamalar dikkate alınarak, belirlenen sınırın altında kalması gerekir. Bugünkü belirlenen sınır kişi başı gelirin 701 TL altında kalması gerekir.

Yaşlılık Aylıkları Nereden Alınır?

Belirlenen şartları taşıyanlar, ilk ay Ziraat Bankası şubelerine giderek 828 TL yaşlılık aylığına sahip olabilirler. Daha sonraki aylar ödemelerini PTT şubelerinden alabilirler.

Düzenlemeye göre, 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz kişilerin 65 yaş aylığına hak kazanabilmeleri için sadece varsa eşlerinin ve kendilerinin gelirlerine bakılıyor ve eşi ve kendisinin geliri asgari ücretin net tutarının üçte birinden düşük olanlara aylık bağlanıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.