DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21129611,85%
Sakarya
14°

AÇIK

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
2023 araç muayene ücreti ne kadar, kaç TL oldu? 2023 yılı araç muayene ücretleri açıklandı mı? İşte fiyatlar.
  • Onlarnediyo.Com
  • GENEL
  • 2023 araç muayene ücreti ne kadar, kaç TL oldu? 2023 yılı araç muayene ücretleri açıklandı mı? İşte fiyatlar.

2023 araç muayene ücreti ne kadar, kaç TL oldu? 2023 yılı araç muayene ücretleri açıklandı mı? İşte fiyatlar.

ABONE OL
2 Ocak 2023 08:32
2023 araç muayene ücreti ne kadar, kaç TL oldu? 2023 yılı araç muayene ücretleri açıklandı mı? İşte fiyatlar.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Araç muayenesi nedir?

Trafiğe kayıtlı taşıtların belirli aralıklarla kontrolden geçirilmesi işlemidir.

Muayene ücreti nasıl hesaplanır?

Taşıt türlerine göre her yıl devlet tarafından bir tarife belirlenmektedir. Son gözden geçirme tarihinden sonra yapılan işlemlerde gecikme bedeli ödenmektedir.

Araç muayene ücreti ne kadar?

Her yıl Aralık ayında T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge doğrultusunda tarife belirlenmektedir. Güncel fiyatları hesaplama aracımızla öğrenebilirsiniz. Hesaplama aracımızda bulunan kategorileri belirtilmiş araç sınıfları dışında kalan taşıtların, hangi kategoriden ücretlendirilecekleri ilgili bakanlıkça belirlenmektedir.

Araç muayene gecikme cezası ne kadar?

Gecikilen her ay için %5 oranında gecikme cezası bedeli ile tahsil edilir. Örneğin normalde 100 TL olan ücret, son kontrol tarihinden 10 gün sonra istasyona götürülmesi durumunda 1 aylık gecikme cezası olan 5 TL ile birlikte 105 TL olacaktır.

Ruhsat sahibinin istasyona gitmesi gerekli midir?

İstasyonlarda işlem yapılırken, ruhsat sahibi olması şartı aranmamaktadır. Araç sahibi ya da farklı bir kişi istasyonlara götürerek kontrol ettirebilir. Ancak yalnızca aracı getiren kişiye kontroller bittikten sonra araç teslimi yapılmaktadır.

Kredi kartı ile ödenebilir mi?

İstasyonlarda işlem ücretleri nakit olarak tahsil edilmektedir.

Tekrar kontrol gerekmesi durumunda yeniden ödeme yapılır mı?

Rapor sonucuna göre “Ağır Kusurlu” veya “Emniyetsiz” olduğu belirlenen taşıtların muayeneleri onaylanmaz. Bu araçlar gözden geçirme tekrarını, bir ay içinde aynı istasyonda bedava yaptırabilirler. Tekrar kontrol edilmiş olan veya bir aylık süre içinde kontrole gelmeyen taşıtlardan ücret tam olarak alınır.

Ağır kusurlu raporu verilen bir taşıtla trafiğe çıkabilir miyim?

Ağır kusur, inceleme sonucunda tamirine ihtiyaç duyulacak derecede eksiklikler tespit edilmesi halidir. Mevcut rapor, inceleme tekrarı için verilen 1 aylık süre dahilinde, muayene süresinin geçirilmesi konusunda cezai işlem halinde trafik zabıtalarına (trafik polisi veya jandarma) ibraz edilebilir. Bu rapor, kontrol süresinin geçirilmesi dışındaki cezai durumlar için geçerli olmayacaktır.

Tüm araçlarda yapılması zorunlu olan araç muayenesi fiyatları yeni yılla birlikte zamlandı. Araç muayene ücretleri yeniden değerleme oranı olan yüzde 122 oranında artırıldı.

Araç muayene ücretleri 2023 yılında yeniden değerleme oranında artırıldı.

Yapılan zamla birlikte yeni yılda araçlarını (Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork) muayene ettirecek vatandaşlar, 1130,40 TL ücret ödeyecek.

2022 yılında muayene ücreti 507 TL olarak uygulanıyordu. Böylece otomobil muayene ücretleri yüzde 122 zamlanmış oldu.

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet sahipleri ise 575,84 TL ücret ödeyerek muayene yaptıracak. Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tankerler için muayene ücreti de 1528,10 TL’ye yükseldi.

Muayenesiz araç kullanmanın cezası da zamlandı. Muayenesiz araçla trafiğe çıkmanın cezası 2022’de 427 TL iken yeni yıl ile birlikte yüzde 122 artışla 951 TL’ye yükseldi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.