Trump'tan merakla beklenen açıklaması, Bağdadi öldürüldü mü ? - OnLaRNeDiYoOnLaRNeDiYo

Trump’tan merakla beklenen açıklaması, Bağdadi öldürüldü mü ?

27 Ekim 2019 10 views 0

Trump’tan merakla beklenen açıklaması, Bağdadi öldürüldü mü ?

Trump’tan meraklandıran açıklama, Bağdadi öldürüldü mü ?

DEAŞ lideri Bağdadi öldü mü?

‘Bağdadi Öldü mü?’ Sorusuna ABD’den Yanıt Geldi

Son dakika… ABD basınından bomba iddia: Bağdadi öldü

Sondakika! Bağdadi öldü! Donald Trump duyurdu IŞİD lideri Bağdadi Öldürüldü

Ebubekir el-Bağdadi öldü mü işte son gelişme haberi

ABD Başkanı Trump: DEAŞ elebaşı Bağdadi ölü ele geçirildi

Daeş Lideri Bağdadi Öldü Mü ?

 

Trump: Bağdadi öldü

ABD Başkan Donald Trump’ın sosyal medyadan yaptığı “Az önce çok büyük bir şey oldu” açıklaması merak uyandırmıştı. Trump’ın bu tweeti DEAŞ lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin öldürüldüğü şeklinde yorumlanmıştı. Trump beklenen açıklamasını yaptı ve Bağdadi’nin öldüğünü duyurdu.

Başkan Donald Trump IŞİD lideri Baghdadi’nin öldüğünü açıkladı. Trump, Suriye’nin kuzey batısında düzenlenen operasyonunda Baghdadi’nin öldürüldüğünü, operasyonda Amerikan askerlerinin hayatını kaybetmediğini belirtti.

Trump konuyla ilgili Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenledi ve Baghdadi’nin yardımcılarıyla birlikte öldürüldüğünü söyledi.

Başkan Trump, “ABD dün dünyanın en büyük terör örgütünün liderine hak ettiği adaleti sağladı. Bagdadi dünyanın en kötü terör örgütünün lideriydi. ABD yıllardır Bagdadi’yi arıyordu, bu yönetimimin en büyük ulusal güvenlik önceliğiydi. ABD askerleri kuzey batı Suriye’de misyonlarını başarıyla yerine getirdiler, ABD personeli harikaydı” diye konuştu. Trump, Bagdadi’nin son dakikalarını korku ve panik içinde geçirdiğini söyledi.

“Son dakikalarını ağlayarak ve çığlık atarak geçirdi” diyen Trump, Bagdadi için “korkak gibi öldü” ifadesini kullandı.

Trump, operasyonu canlı seyrettiğini de kaydetti ve Bagdadi’nin çıkışı olmayan bir tünelde üzerindeki patlayıcı yüklü yeleği havaya uçurarak yanındaki üç küçük çocuğuyla birlikte öldüğünü anlattı. Trump, Bagdadi’nin çocuklarını da ölüme götürdüğünü söyledi.

ABD Başkanı operasyonda ABD personelinin zarar görmediğini, Bagdadi’nin ise çok sayıda savaşçısının öldüğünü bildirdi.

Trump, Rusya ve Türkiye’ye de verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Trump, Türkiye’nin katkısı için “mükemmeldi” ifadesini kullandı. Ayrıca Rusya’nın operasyon için hava sahasını açtığını ve Kürtler’in önemli bilgiler paylaştığını kaydetti.

Trump, Bagdadi’nin cesedinin tanınamayacak durumda olduğunu ancak test sonuçlarıyla kesin kimliğin şüpheye yer bırakmayacak şekilde tespit edildiğini söyledi ve “dünya artık daha güvenli bir yer” diye konuştu.

Trump, baskında IŞİD’in planlarıyla ilgili çok önemli malzemeler elde ettiklerini de kaydetti.

Başkan, El Kaide lideri Bin Ladin’in öldürülmesinin önemli olduğunu ancak Bagdadi’nin öldürülmesinin daha büyük bir haber olduğunu düşündüğünü söyledi.

Bin Ladin’in 11 Eylül 2001 saldırısından önce küresel bir isim olmadığını belirten Trump, ancak Bagdadi’nin bir halifelik kurduğunu kaydetti.

Başkan Trump, Cumartesi gecesi “Şu an çok büyük bir şey oldu!” şeklinde bir Twitter mesajı paylaşmış, ancak ayrıntı vermemişti.

Operasyonun Pazar gününün ilk saatlerinde gerçekleştiği 8 helikopter ve istihbarat uçaklarının da dahil olduğu belirtiliyor.

Irak ve İranlı yetkililer de Baghdadi’nin öldüğünü Suriyeli yetkililerin onayladığını kaydediyor.

Baghdadi 2010 yılından bu yana örgüte liderlik ediyordu. Baghdadi’nin uzun süredir Irak-Suriye sınırında bir bölgede olduğu düşünlüyordu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi 2 saat süren operasyon 9 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Üst düzey bir Türk yetkili Baghdadi’nin operasyonun düzenlediği bölgeye 48 saat önce geldiğini kaydetti.

Milli Savunma Bakanlığı da Türk ve Amerikalı askeri yetkililerin operasyon öncesi bilgi alışverişi gerçekleştirdiğini belirtti.

Trump’ın ABD askerlerini Suriye’nin kuzey doğusundan çekme kararı, Türkiye’nin bölgede güvenli bölge kurmak amacıyla yaptığı operasyonun yolunu açtığı gerekçesiyle hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar tarafından eleştirilmişti. Trump ABD’nin IŞİD’e karşı mücadelesinde bölgedeki en önemli destekçilerinden olan Kürtler’i Türkiye karşısında yalnız bırakmakla suçlanmıştı. Trump, baskının asker çekme konusundaki kararını değiştirmesine neden olmadığını da kaydetti.

Bagdadi operasyonunun başarıyla sonuçlanmasının ABD askerlerinin çekilmesiyle IŞİD’in bölgede yeniden güç kazanabileceği şeklindeki kaygıları bir ölçüde giderebileceği ve Başkan Trump’ın elini hakkında Temsilciler Meclisi’nde azil soruşturması yürütüldüğü bir dönemde güçlendirebileceği sanılıyor.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ