HAFTA İÇİ DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELİYOR - OnLaRNeDiYoOnLaRNeDiYo

HAFTA İÇİ DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELİYOR

22 Kasım 2020 3.494 views 0

HAFTA İÇİ DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELİYOR

sokağa çıkma yasağı ne zaman

Hafta İçi de Sokağa Çıkma Y-asağı Geliyor! Hafta içi de sokağa çıkma y-asağı planlanıyor Cumartesi-pazar günü uygulaması yapılacak kısmi sokağa çıkma y-asağının v-aka sayısını düșürmemesi halinde, hafta içi de y-asak uygulanacağı iddia edildi. Devreye giren yeni y-asaklar önce Bilim Kurulu, ardından Bakanlar Kurulu’nda yapılan toplantılarda alındı. K’or-onav’i-rüs s’a-lgınında, kapalı mekanların kullanılmaya bașlamasıyla beraber yașanan hızlı artıșla ilgili așamalı plan yapıldı. Bu tedbirlerin etkisi 2 hafta boyunca takip edilecek. 10-15 gün sonra v’a-ka yayılım hızında düșüș olmazsa, bir sonraki așamaya geçilecek. Hafta sonu için kısmi sokağa çıkma y-asağı, 14 saatlik bir kesme manasına geliyor.

Bu yasağın daha çok geç saatlere kadar kalabalık ortamlarda dıșarıda kalan gruplara ve ev ziyaretlerine yönelik olduğu belirtiliyor. Toplantılarda, okulların b-ulașma kaynağı olmadığı ancak, bunun yarattığı hareketlilik, servisler ve velilerin olușturduğu kalabalıkların risk yarattığı değerlendirmesi de yapıldı. 35 MİLYONA KONTROL Okulların online eğitime geçmesi, 20 yaș altına getirilen yeni kurallar ve 65 yaș üstüne getirilen sınırlandırmalarla beraber toplamda 35-40 000 000 nüfusun hareketliliğinin azalacağı, bunun da s-a-lgının yavașlamasını sağlayacağı düșünülüyor. KADEMELİ PLAN Kademeli olarak kısıtlamalar arttırılarak devam edecek. S’al-gın hızı kesilmezse, hafta sonu bütünüyle y-asak getirilmesi ya da sokağa çıkma y-asaklarının belli saatlerde hafta içerisine de kaydırılması planlanıyor. Uzmanlar, șehirlerarası seyahat y-asağı beklemediklerini belirtiyor.

15 gün sonra yeniden yapılacak değerlendirmelerde, il p-andemi kurulları ve h-ıfzıssıhha kurulları șehrin gereksinimlerine göre bu y-asakları genișletebilecek. Ev ziyaretlerinin y-asaklanması da tartıșılıyor. POZİTİF ORANI YÜZDE 20 Türkiye’de șu anda aktif v’a-ka sayısının 500 binin üstünde olduğu tahmin ediliyor. Testlerin p-ozitif çıkma oranının geride bıraktığımız nisanda % 20 olduğu, șimdi de bu sayıya ulașıldığı belirtiliyor. F-ilyasyon çalıșmalarında, bulașma hızının çok yüksek olduğunun saptandığı, muhakkak ev içi b-ulașmaların önüne geçilmesi gerekli olduğu, komșu ve akraba ziyaretlerinin engellenmesi için kampanyalar yapılması gerekli olduğu ifade ediliyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ
FOTO GALERİ