Engelli Kimlik Kartı Nereden Nasıl Alınır?Engelli Hakları Nelerdir - OnLaRNeDiYoOnLaRNeDiYo

Engelli Kimlik Kartı Nereden Nasıl Alınır?Engelli Hakları Nelerdir

28 Ekim 2019 19 views 0

Engelli kimlik kartı nedir? Engelli kimlik kartı nereden nasıl alınır? Engelli kimlik kartı almak, çıkarmak istiyorum nasıl çıkartırım? Engelli kimlik kartı almak için nereye başvuru yapılır? Engelli, özürlü kimlik kartı almak hakkında detaylı bilgi haberimiz devamında.
Engelli kimlik kartı nedir?
Yüzde 40 ve üzeri oranda engelli olan kişilere özel bir karttır. Engelli bireyler bu sayede; engelli kişilere sunulan hizmetlerden ve haklardan yararlanabilmektedirler. Engellilere tanınan haklardan yararlanmak için engelli kimlik kartı edinmek gerekmektedir.
Engelli kimlik kartı nereden alınır?
İlinizde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne gerekli belgeler ile başvurmanız halinde engelli kartı almanız oldukça kolaydır. Engelli kimlik kartınız için gerekli olan tüm bilgileri bu bakanlıktan almanız da mümkündür. Bakanlık gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra size en kısa zamanda kimlik kartını verecektir.

Engelli kimlik kartı nasıl alınır?
Engelli kimlik kartı alabilmek için belli başlı kriterler mevcuttur. Kişilerin engellilere sunulan imkanlardan yararlanabilmesi için;

Bedensel,
Ruhsal,
Zihinsel,
Duygusal,
Sosyal olarak yeteneklerinden en az %40 oranında kayıp olmalıdır.
Kişinin bu durumlar ile ilgili olarak hastane heyetinden alınan bir doktor raporu gerekmektedir. Durum sağlık kuruluşları tarafından net bir şekilde ortaya koyulduktan sonra; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne gerekli belgeler ile başvurarak engelli kimlik kartı almak mümkündür.

Engelli kimlik kartı ile hangi hizmetlerden yararlanılabilir?

Özürlü kimlik kartının her engelli bireye sağladığı ilk kolaylık; ücretsiz seyahat imkanıdır. Deniz, hava ve kara yolları olmak üzere birçok ulaşım alanında engelli bireyler ücretsiz olarak yolculuk edebilmektedir.

Engelli kartı olan bireylere her belediyenin, sağlık kuruluşunun ve özel kuruluşların farklı imkanları bulunmaktadır. Değişen bu koşullardan yararlanmak için de engelli kimlik kartı gerekmektedir.

Engelli kimlik kartı için gerekli belgeler nelerdir?

Engelli kimlik kartı başvurusu için gereken belgeler net bir şekilde yasalar ile belirlenmiştir. Gerekli belgeleri sağlamayan birine engelli kartı verilmemektedir.

Engelli kartı almak için;

İlgili bakanlığa yazılan bir dilekçe,
Sağlık kuruluşları tarafından verilmiş bir rapor ve raporun aslı ya da onaylanan bir örneği kişilerin başvuru yapması için yeterlidir.
Başvuru sırasında sizden kimlik ve ikamet belgesi isteyen kişilere itibar etmemeniz gereklidir, bu belgeler başvuru sırasında sizden talep edilmeyecektir hatta mevzuata aykırı bir işlem olarak ele alınacaktır. Sizden bu belgeleri isteyen ve bu belgeler eksik olduğu için kimlik kartınızı vermediğini söyleyen kuruluşları; gerekli birimlere şikayet etme hakkınız vardır.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ