ARAŞTIRMA SONUCU AÇIKLANDI - OnLaRNeDiYoOnLaRNeDiYo

ARAŞTIRMA SONUCU AÇIKLANDI

20 Ekim 2020 642 views 0

ARAŞTIRMA SONUCU AÇIKLANDI

Bu kan grubundan Olan İnsanların Çok daha fazla yașadığı ortaya çıktı!
 
Uzun yașam üzerine yapılan araștırmalara bir yenisi daha eklendi. Yapılan araștırma kan grubu ve yașam süresiyle ilgili..
 
Alman Aerztezeitung gazetesinin haberine göre, Durham’daki Duke Üniversitesinde görevli Amerikalı bilim adamları, sonuçlarını Chicagoda yapılan Anestezioloji kongresinde sundukları araștırmada, 1992 ile 2009 arasında baypas geçiren 15 bin 435 hastanın verilerini inceledi. Ameliyattan sonra 4144 hasta on yıl içerisinde hayatını kaybederken, ölenlerin kan grubuna göre yapılan ayrıștırmada AB grubundakilerde ölüm riskinin A, B veya 0 grubundakilere göre yüzde 18 az olduğu görüldü
Kan grubu ile ölüm riski arasındaki bağlantı kesin olarak bilinmiyor. Ancak AB grubu hastalara daha az kan nakli yapıldığını tespit eden bilim adamları, bunun, dolaylı olarak kanama görülme oranının daha düșük olduğuna ișaret edebileceği tahmininde bulundu. Daha önce yapılan araștırmalar, kan grubu AB olanlarda pıhtılașma faktörü VIII ve Willebrand faktörü (vWF) oranının daha yüksek olduğunu göstermiști. Bilim adamları bu çerçevede kan grubu AB olan hastalarda pıhtılașmanın nispeten daha iyi yürüdüğünü, dolayısıyla kanama ve ölüm riskinin daha düșük olduğunu tahmin ediyor.
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

FOTO GALERİ